Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Supertata i jego dziecko

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Ojcem może być każdy, ale supertatą tylko nieliczni. Coraz częściej spotykamy panów świadomych swojej roli w kształtowaniu osobowości dziecka.

Możliwość wychowywania i spędzania czasu wspólnie z  maluchem daje im dużą satysfakcję.

Zdrowa relacja z ojcem buduje w dziecku poczucie bezpieczeństwa, ale także własnej wartości. To tata odgrywa główną rolę w dyscyplinowaniu i rozwoju moralnym dzieci. Dlatego tak istotna jest każda chwila, jaką poświęca swojemu dziecku.

Ojciec towarzyszy dziecku od pierwszych chwil życia. Zabawa w tatę rozpoczyna się już od tego pierwszego, jeszcze nie do końca kontrolowanego, pełnego nerwów i niepewności momentu, czyli wzięcia noworodka na ręce. Szczególnie starsze maluchy potrzebują zabaw z tatą. Dzieci w wieku przedszkolnym mają już rozwiniętą wyobraźnię, co zwiększa potrzebę coraz ciekawszych zabaw. I tu może wkroczyć kreatywny i energiczny tata, który zachęci do poznawania świata.

Istnieje mnóstwo gier i zabaw, które nie tylko ćwiczą motorykę dziecka, ale również pobudzają jego wyobraźnię, rozwijają możliwości intelektualne, ćwiczą pamięć, uczą mówić, a przede wszystkim powodują mnóstwo śmiechu i radości ze wspólnego spędzania czasu. Zatem jeśli jesteś supertatą i udaje Ci się znaleźć w ciągu dnia czas na to, żeby poświęcić go maluchowi, spożytkuj te chwile w najlepszy z możliwych sposobów.

Rafał Han, pomysłodawca serwisu dla dzieci i rodziców Ciufcia.pl, szukał sposobu na to, jak zająć swoje małe dziecko, jednocześnie stwarzając mu szansę bogacenia wiedzy o rzeczywistości i doskonalenia ważnych umiejętności. Postanowił sam założyć portal poświęcony aktywności małego dziecka.
- Mój starszy syn zaczął zadawać przeróżne, czasem dziwne dla mnie pytania. Wtedy zacząłem szukać inspiracji do mądrych i fajnych zabaw w Internecie, i ku mojemu zdziwieniu, nie znalazłem tam potrzebnych mi informacji. Każdemu może zdarzyć się chwila, kiedy wyczerpują się zapasy kreatywności i energii i wtedy właśnie warto skorzystać z pomysłów dostępnych w sieci – mówi Rafał Han.

W serwisie Ciufcia.pl można znaleźć wiele ciekawych gier, przy czym często angażują one także rodzica i zachęcają do wspólnego spędzenia czasu.

Doskonałym przykładem może być gra z lornetką - najpierw rodzic tłumaczy dziecku zasady jej działania, oglądając razem z nim animowany krajobraz, a potem wystarczy zabrać malucha na spacer w ciekawe miejsce i pozwolić mu obserwować świat przez prawdziwą lornetkę. Dobra zabawa gwarantowana!

Inną z zabaw, opisywaną przez Aleksandrę Kulik na blogu na stronie Ciufcia.pl, jest domowa wojna na śnieżki, polecana zwłaszcza w przypadku, kiedy dziecko jest chore i omijają je zimowe atrakcje. Z przeczytanej prasy, ulotek, gazetek reklamowych wspólnie z dzieckiem formujemy kulki, starając się zgromadzić ich jak najwięcej.
- A potem do dzieła! Rodzice kontra dzieci lub wojna totalna. Ważne, aby nie dać się zasypać stertą papierów – pisze Aleksandra Kulik.

Po wojnie na papierowe śnieżynki można „ulepić” papierowego bałwana, korzystając z taśmy klejącej, wycinanek, garnka lub kapelusza taty.
- Kiedy bałwanek jest już gotowy, nadajmy mu imię. Razem zastanówmy się co lubi jeść, gdzie mieszka, w co się lubi bawić. A może porozmawiać w bałwanim języku? Śmiech sprawia, że szybciej zdrowiejemy. Starajmy się podawać jak najwięcej pomysłów, pamiętając o tym, że każdy z nich jest dobry. Pomoże to naszemu maluchowi rozwijać twórcze myślenie i wiarę w siebie. Wieczorem, kiedy nasz kochany szkrab poprosi o kolejną opowieść na dobranoc, opowiedzmy mu bajkę o przygodach jego własnego bałwanka – o tym, jak można wykorzystać potencjał każdej nowej zabawy pisze pani Aleksandra.

Kolejną ekologiczną i „konstruktorską” zabawą, w której doskonale sprawdzi się tata, jest wykonywanie z makulatury kukiełek lub robotów. Do rolek po papierze toaletowym można przykleić wycięte z gazet twarze, ubrania, ręce i nogi, po czym zamocować gotowe kukiełki na patyczkach po lodach lub łyżkach.

- Postarajmy się znaleźć zdjęcia osób przeżywających smutek, radość, złość- będzie to okazja do rozmowy o różnych emocjach – zachęca pani Aleksandra. Kukiełki mogą służyć do zabawy w teatrzyk na scenie wykonanej z koca, krzeseł lub kanapy.

- Zabawa w teatr rozwija wyobraźnię i uczy empatii, gdyż nasza pociecha musi wczuć się w rolę odgrywanego bohatera – komentuje pani Aleksandra.

Pamiętajmy, że możliwość wychowania dziecka to jedno z najpiękniejszych, ale też najbardziej odpowiedzialnych zadań w życiu. Jest to szansa, którą trzeba wykorzystać. Dając z siebie wszystko, szybko można zobaczyć, że bycie tatą to niezwykła frajda i największa życiowa rola.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto