Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Droga z Bydgoszczy do Borówna. Tak wygląda teraz dzika plaża niedaleko miasta [zdjęcia]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Dzika plaża w centrum Borówna jeszcze nie zatłoczona. Druga dzika plaża znajduje się po przeciwległej stronie jeziora Borówno
Dzika plaża w centrum Borówna jeszcze nie zatłoczona. Druga dzika plaża znajduje się po przeciwległej stronie jeziora Borówno Marek Weckwerth
W Kujawsko-Pomorskiem jak grzyby pod deszczu powstają nowe drogi rowerowe, którymi wygodnie i bezpiecznie, a przy tym szlifując formę, można dojechać w atrakcyjnie miejsca. Na weekend proponuję trasę z bydgoskiego Myślęcinka przez Niemcz, Żołędowo, Neklę do Borówna.

Plaża w Borównie niedaleko Bydgoszczy

Nas jednak bardziej interesuje dziś przejażdżka na rowerze z Myślęcinka na północ, aby przez Neklę dojechać nad znajdujące się w gminie Dobrcz jezioro Borówno. Zdjęcia z trasy oraz plaży w 2023 roku znajdziesz w poniższej galerii.

To także jedno z „magicznych” miejsc, gdzie można wypocząć nad wodą. Na dzikiej plaży u południowego krańca tego akwenu cały rok morsują amatorzy zimnych kąpieli z Bydgoszczy i okolic. Na północnym brzegu w centrum wsi Borówno zlokalizowany jest strzeżone kąpielisko i Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowym WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Oprócz zażycia bezpiecznej kąpieli czy wypożyczenia sprzętu pływającego, można tu wynająć domki letniskowe, a nawet salę konferencyjną.

Droga z bydgoskiego Myślęcinka do Borówna

Z Myślęcinka można wjechać asfaltową ulicą Hipiczną (z której wydzielono drogę rowerową i gdzie nie ma wjazdu aut bez specjalnej przepustki) na wzgórze nad Bydgoszczą, co wymaga pewnego wysiłku.

Zaraz jednak wjeżdża się w granice Niemcza w gminie Osielsko i korzystając ze ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Bydgoskiej (na odcinku przez Niemcz niezbyt wygodnej) kontynuuje jazdę już wygodniejszą ścieżką w kierunku Jagodowa, potem Żołędowa.

Park i kościół w Żołędowie

W tej ostatniej miejscowości ścieżka rowerowa odchodzi w lewo, by wyprowadzić ruch rowerowy z głównej ulicy (Bydgoskiej), która ma status drogi wojewódzkiej nr 244, a potem… wrócić na nią. Warto jednak skręcić z rzeczonej drogi w prawo w ulicę Parkową i zatrzymać się w Parku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej im. św. Huberta zorganizowanym przy siedzibie Nadleśnictwa Żołędowo. Tu można podziwiać piękne drzewa oraz ptaki ozdobne zamieszkujące wolierę (pawie, gęsi i kury).

Przy głównej drodze (DW 244) biegnącej przez Żołędowo, a to w pobliżu parku, wznosi się kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Kościół zbudowano z drewna w roku 1715 z fundacji hrabiego Moszczeńskiego herbu Nałęcz, dziedzica Żołędowa. Na przykościelnym cmentarzu znajduje się okazała kaplica grobowa Moszczeńskich z drugiej połowy XIX wieku.

Wystrój wnętrza świątyni reprezentuje barok. Można tam oglądać m.in. odkryte w roku 2011 polichromie przedstawiające religijne sceny oraz usłyszeć zabytkowe organy z roku 1888. W wieży zawieszone są dwa dzwony odlane w XVI wieku przez ludwisarza Gerharda Beningka.

Nad ekspresową S5

My jedziemy dalej cały czas ulicą Bydgoską, przecinamy skrzyżowanie z odchodzącą w prawo – w ulicę Jastrzębią (którą prowadzi DW 244) i wjeżdżamy na wytyczoną po lewej stronie drogę rowerową.

Nasza trasa przechodzi wiaduktem nad drogą ekspresową S5 (obwodnicą Bydgoszczy). Z góry warto przez chwile spojrzeć na szeroki pas ekspresówki i pędzące nią samochody. Później jeszcze raz przejedziemy nad "eską", ale w innym miejscu.

Przez las do Nekli

Za wiaduktem ścieżka rowerowa przechodzi na prawą stronę przedłużenia ulicy Bydgoskiej w kierunku Nekli i zanurza się w lesie (tuż przy drodze). To najpiękniejszy odcinek naszej trasy, a przy tym poprowadzony gładką jak stół ścieżką rowerową (na paru odcinkach jej krawędzie wyznaczają odblaskowe kocie oczka). Przy trasie, tuż przed przepływającym pod nią i szosą strumieniem, dopływem Kotomierzanki) znajduje się leśna wiata i stojaki dla rowerów.

Rowerzyści bardzo upodobali sobie ten odcinek trasy, toteż co chwilę przejeżdżają całe ich grupy oraz pojedynczy miłośnicy dwóch kółek. Niektórzy zatrzymują się przy wiacie.

W Nekli, dla uzupełnienia prowiantu lub płynów, można zajechać do małego sklepu spożywczego „Grzybek”. Nas interesuje zjazd z głównej ulicy Kotomierskiej przy krzyżu w pierwszą ulicę w prawo – w Tęczową. To właśnie nią, jadąc cały czas prosto (na środkowym odcinku droga biegnie przy ogródkach działkowych) dotrzemy nad jezioro w centrum Borówna. Gmina Dobrcz otrzymała dofinansowanie z wojewódzkiego RPO 1,7 mln zł na jej rozbudowę i wykonanie ścieżki rowerowej.

Jeśli chcemy dojechać na dziką plażę (Plażę Morsów) w południowej części jeziora Borówno, musimy za wschodnimi rogatkami Nekli (za mostkiem nad strugą) skręci prawo (kierunek Augustowo), by po ok. 500 metrach skręcić z asfaltówki w lewo – w drogę szutrową. Cały czas jedziemy przy krawędzi lasu, mając go po lewej ręce. Po ok. 600 metrach docieramy na dziką plażę.

Cmentarz ofiar terroru hitlerowskiego na drodze Bydgoszcz - Borówno

Wycieczkę można kontynuować tą samą szutrową drogą w kierunku wschodnim ku drodze S5. Za plażą po lewej znajduje się cmentarz ofiar terroru hitlerowskiego z lat 1939-1945.

We wrześniu i październiku 1939 roku Niemcy rozstrzelali w tym miejscu ponad 900 mieszkańców Bydgoszczy i okolicznych miejscowości, a ich ciała zakopali w istniejących tu polskich okopach strzeleckich z września 1939.

W rezerwacie Augustowo

Za cmentarzem po lewej rozbudowały się ogródki działkowe ROD „Nekla”. Po prawej rozciąga się ściana lasu, za którą kryje się rezerwat przyrody Augustowo.

Rezerwat utworzono w roku 1963 roku, aby zachować w naturalnym stanie skupiska wierzby borówkolistnej Salix myrtylloides. W roku 2004 zmieniono cel ochrony na fragment lasu bagiennego typu ols z typowo wykształconymi zespołami roślinnymi: ols torfowcowy i ols porzeczkowy. Wymienione drzewa rosną na bagnach, na których po większych opadach tworzy się małe jeziorko. Można je obejść, nawet prowadząc rower.

W przeszłości bagno było niewątpliwie zatoką jeziora Borówno, jego przedłużeniem w kierunku południowym, i częścią większego akwenu, który dziś podzielony jest poza jeziorem Borówno także na kolejne - Kusowo i Dobrz.

Można wrócić przez Fordon

Do Bydgoszczy można wrócić okrężną trasą przez Strzelce Górne i Jarużyn, z którego zjeżdża się do bydgoskiego Fordonu. Jednak wcześniej trzeba przejechać wiaduktem na drogą S5 w obrębie węzła Borówno.

Do miejscowości Strzelce Górne jedziemy na wschód drogą wojewódzką 244, która nie ma wydzielonej ścieżki. Przy kościele św. Stanisława Kostki w Strzelcach skręcamy w prawo w ulicę Diamentową, gdzie wkrótce zjeżdżamy na ścieżkę rowerową, a ta doprowadzi nas aż za Jarużyn i niemal do samego bydgoskiego Fordonu.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto