Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie długi będą przedawnione w 2024 roku. Ich nie trzeba będzie spłacać

OPRAC.:
Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Wideo
od 16 lat
Przedawnienie długów to najprościej mówiąc sytuacja, w której wierzyciel zapomniał o naszym długu i się nie upomina o jego spłatę przez określony czas. Do takich przypadków dochodzi niezwykle rzadko. Musi jeszcze upłynąć określony czas, a jest to inny dla różnych zobowiązań. Sprawdzamy jakie długi będą przedawnione od 1 stycznia 2024 rok.

Przedawnienie długu to nie jest furtka do niepłacenia rachunków. Przedawnienie nie jest taką prostą sprawą. Niepłacenie zobowiązań finansowych może tylko pogorszyć naszą sytuację. Do przedawnienia długu dochodzi tylko pod pewnymi warunkami i dochodzi do nich bardzo rzadko.

Jeśli komornik ciągle ściga nas za długi sprzed 5 czy 10 lat to dlatego, że nie zostały spełnione przesłanki do przedawnienia długów.

Koniecznie przeczytaj:Tego nie zabierze komornik nawet przy dużych długach w 2024 roku. Takie będą zasady egzekucji

Według art. 118 kodeksu cywilnego "jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata".

Rodzaj długu, który posiada najkrótszy okres przedawnienia to nieuregulowane kary czy roszczenia z tytułu umowy przewozu. Przedawniają się one bowiem już po upływie jednego roku.

Długi, które niedługo się przedawnią

Zobaczcie w poniższej galerii, które długi przedawnią się 31 grudnia 2023 roku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto