Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te sprzęty w PRL-u były codziennością. Zobacz na zdjęciach popularne Jamniki, Kolibry, Belwedery i Zodiaki

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Oto najpopularniejsze sprzęty z czasów PRL. Radia, telewizory, pralki, odkurzacze, prodiż, walkmany, gramofony, aparaty fotograficzne - takie modele były wtedy na topie. Zobacz na zdjęciach na kolejnych slajdach >>>>>
Oto najpopularniejsze sprzęty z czasów PRL. Radia, telewizory, pralki, odkurzacze, prodiż, walkmany, gramofony, aparaty fotograficzne - takie modele były wtedy na topie. Zobacz na zdjęciach na kolejnych slajdach >>>>>Polska Press
Jamniki, Franie, Tatry, Neptuny, Kolibry, Belwedery – mówią wam coś te nazwy? Sprzęt elektroniczny w PRL choć był ograniczony w dostępie, dosyć prężnie wybił się na polskim rynku. Marki produkujące telewizory, radia, pralki czy odkurzacze zyskały już miano kultowych. Pamiętacie te urządzenia? Zobaczcie.

Czasy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej były okresem, w którym sprzęty i przedmioty codziennego użytku były dostępne w ograniczonym zakresie. Pomimo trudności związanych z gospodarką, polscy producenci produkowali wiele charakterystycznych urządzeń, które stanowiły nieodłączną część życia codziennego. Ich wygląd i funkcje ewoluowały wraz z postępem technologicznym.

Zobacz też: Te kultowe gadżety to hity lat 90. Zobacz je na zdjęciach - wspomnienia gwarantowane!

Warto zaznaczyć, że wiele z tych gadżetów i artykułów gospodarstwa domowego było produkowanych przez polskie firmy, a ich jakość i trwałość nie miały sobie równych. Dziś wiele z tych przedmiotów stanowi część dziedzictwa historycznego, a ich design i funkcjonalność, mimo że młodemu pokoleniu mogą wydawać się śmieszne i kiczowate, są wspominane z sentymentem.

Oto popularny w PRL-u sprzęt - zobacz w galerii

  1. Odkurzacze: W latach 60. w Polsce odkurzacze były jeszcze stosunkowo rzadko spotykane w gospodarstwach domowych. Charakteryzowały się one prostą konstrukcją i stosunkowo niską mocą. Z biegiem czasu stawały się bardziej popularne i dostępne. Pojawiły się modele bardziej zaawansowane technologicznie, ale wciąż były one dość proste w porównaniu z dzisiejszymi standardami. W latach 80 odkurzacze stały się bardziej zaawansowane technicznie, a wybór modeli i marek był większy. Modne były modele z workiem zbierającym kurz. Chyba każdy kojarzy robiące dużo hałasu „jamniki” marki Predom Zelmer.
  2. Telewizory: Telewizory w tamtych latach były luksusowym przedmiotem, a oferowały obraz czarno-biały. Koniec lat 80. to okres, w którym telewizory stały się powszechnym elementem wyposażenia domów. Pojawiły się też pierwsze telewizory kolorowe, choć były one wciąż dość drogie. Dostępność programów telewizyjnych była ograniczona, ale posiadanie telewizora stało się symbolem statusu społecznego. Popularne modele to Turkus, Neptun, Belweder. Telewizory z pilotem to już schyłek komuny.
  3. Radia: Radioodbiorniki były powszechnym źródłem rozrywki i informacji. Zanim pojawiły się telewizory, często były centralnym punktem salonu. W latach 60. dominowały radia lampowe. W miarę rozwoju technologii, zaczęły pojawiać się także odtwarzacze kaset – magnetofony i wieże stereo. Popularne były Pioniery i modele produkowane przez Unitrę: Śnieżka, Diora, Wanda, Tatry, Jubilat, Zodiak. Nie można zapomnieć o Kolibrze - pierwszym masowo produkowanym polskim odbiorniku radiowym zbudowanym na tranzystorach.
  4. Obok magnetofonów kasetowych można wskazać magnetofon szpulowy: Rodzaj magnetofonu wykorzystujący jako nośnik dźwięku taśmę magnetyczną nawiniętą na dwie szpule. Później wyparte zostały przez gramofony, adaptery, płyty winylowe, kasety magnetofonowe, płyty CD, a obecnie przez cyfrowe formaty i streaming.
  5. Walkman: Sony Walkman był symbolem lat 80 i 90. Ten przenośny odtwarzacz kaset pozwalał ludziom na słuchanie ulubionej muzyki w podróży. Był nieodłącznym towarzyszem wielu ludzi, a walkman stał się kultowym gadżetem tamtego okresu.
  6. Discman: Był przenośnym odtwarzaczem CD, który umożliwiał słuchanie ulubionej muzyki na płytach kompaktowych. Choć Walkman był bardziej popularny w latach 80, discman był kolejnym krokiem w ewolucji przenośnych odtwarzaczy muzycznych. Umożliwił użytkownikom słuchanie muzyki w lepszej jakości i przyniósł ze sobą rewolucję w sposobie odtwarzania muzyki.
  7. Gramofon: Urządzenie do odtwarzania dźwięku zapisanego na płytach gramofonowych. W Polsce często nazywany adapterem. Duże znaczenie dla jakości dźwięku ma jakość igły, wkładki i przewodów prowadzących sygnał do wzmacniacza sygnału elektrycznego. Popularny był sprzęt marki Bambino zakładów Fonica.
  8. Pralki: Pralki były dostępne, ale nie każda rodzina je posiadała. Były to zazwyczaj pralki bębnowe o prostym designie i niskiej pojemności. Hitem była wtedy Frania, , elektryczna pralka wirnikowa, najbardziej popularna przed upowszechnieniem się w latach 80. XX w. bębnowych pralek automatycznych. Dostępne były modele z wyżymaczką. W zapomnienie odeszły tary i kijanki do prania. Mniej znana była Ewa. W późnym PRL-u pralki automatyczne zaczęły zastępować modele ręczne. Wtedy pojawił się bardziej zaawansowany sprzęt marki Polar, w pełni zautomatyzowany z programami prania dla różnych rodzajów tkanin Dopiero w latach 90. pralki automatyczne były już raczej standardem w większości gospodarstw domowych.
  9. Farelki: Ogrzewacze powietrza, które swoją nazwę zawdzięczają firmie je produkującej. W latach 60. funkcjonowała Kętrzyńska Fabryka Sprzętu Elektrotechnicznego Farel i zajmowała się produkcją m.in. suszarek do włosów i termowentylatorów. Z tej samej firmy pochodzą kultowe suszarki do włosów.
  10. Telefon z tarczą: W tamtych czasach telefony były najczęściej stacjonarne i miały obrotową tarczę z klawiaturą numeryczną. Obecnie tego typu telefony zostały zastąpione przez urządzenia z klawiaturami alfanumerycznymi lub dotykowymi.
  11. Maszyna do pisania: W latach PRL popularne były maszyny do pisania. Obecnie zostały one zastąpione przez komputery, laptopy i drukarki.
  12. Aparat fotograficzny Zenit: Małoobrazkowy aparat analogowy produkowany od 1952 roku przez Związek Radziecki. Do dziś można spotkać amatorów tworzenia zdjęć za pomocą różnych modeli z rodziny Zenit.

W peerelowskich kuchniach używano prostych urządzeń, takich jak młynek do mielenia kawy, maszynka do mielenia mięsa i twarogu, blender ręczny, mikser. Hitem był prodiż, który był odpowiedzią na brak piekarników elektrycznych. Gospodynie przyrządzały w nim mięso i piekły ciasta. Kuchenki we wczesnym PRL-u były kaflowe, piekarniki gazowe i elektryczne zaczęły wkraczać już u schyłku komuny.

Oto popularny w PRL-u sprzęt - zobacz w galerii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto