Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W drodze pod Grunwald: Rycerskie odwiedziny w Nieszawie

Wanda Wasicka
Rycerze podążają na inscenizację bitwy z Zakonem Krzyżackim, która rozegrała się 15 lipca 1410 r., na polach grunwaldzkich. (ww) Nz. Rycerz z Chorągwi Rycerskiej Królewskiego Miasta Gniezna na nieszawskim rynku..
Rycerze podążają na inscenizację bitwy z Zakonem Krzyżackim, która rozegrała się 15 lipca 1410 r., na polach grunwaldzkich. (ww) Nz. Rycerz z Chorągwi Rycerskiej Królewskiego Miasta Gniezna na nieszawskim rynku.. Wanda Wasicka
W niedzielę 3 lipca w Nieszawie jeźdźcy z Chorągwi Rycerskiej Królewskiego Miasta Gniezna, którzy podążają pod Grunwald zaprezentują się nieszawianom i gościom.

O godz. 16.00 rycerze w pełnej zbroi wezmą udział w Mszy św. Po jej zakończeniu przejadą na rynek. Goście w Nieszawie pozostaną do poniedziałku 4 lipca. Obóz rozbiją na stadionie MKS „Jagiellonka”. Chorągwią dowodzi Tadeusz Nitka.

W tym roku obchodzimy 601. rocznicę tej jednej z największych bitew w historii średniowiecznej Europy. Przejazd konno z taborami na pola grunwaldzkie wiedzie zgodnie z opisem Jana Długosza historyczną drogą Chorągwi Wielkopolskich. Gnieźnieńscy wojowie chcą w ten sposób uczcić swoje 11 letnie uczestnictwo w inscenizacji tych wydarzeń.

Jedną z chorągwi, która wzięła udział w bitwie pod Grunwaldem była Chorągiew arcybiskupa gnieźnieńskiego Mikołaja Kurowskiego. Rycerze podążają z proporcem arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. Będzie on wykorzystany w zmaganiach z krzyżakami jako symbol udziału rycerstwa z Gniezna w tym wydarzeniu. Mikołaj Kurowski herbu Szreniawa urodził się około 1360 r., zmarł w 1411 r. Był biskupem poznańskim, włocławskim i arcybiskupem gnieźnieńskim. W latach 1399 – 1405 pełnił urząd kanclerza koronnego. Podczas bitwy pod Grunwaldem wystawił chorągiew, sam jednak pozostał w Krakowie, gdzie jako prymas zastępował króla.

Przypomnijmy, przy okazji pobytu w Nieszawie w 2010 r. wojowie zaprezentowali 5 lipca swoje umiejętności przed licznie zgromadzoną publicznością, mieszkańcami i gośćmi. Pokaz turnieju rycerskiego na placu przed kościołem farnym poprzedził przejazd ulicami Nieszawy. Na rynku wojów przywitał włodarz miasta. Swoje pięć minut mieli także fotoreporterzy. W asyście publiczności jeźdźcy przejechali na miejsce turnieju. Zostały rozegrane konkurencje: atak na Saracena, nizanie pierścieni na kopie, podnoszenie kopią chusty, podnoszenie mieczem pierścieni, ścięcie głowy Saracenowi (główka kapusty). Po pokazie rycerze w pełnym uzbrojeniu, z chorągwiami wzięli udział w Mszy św., przez cały czas jej trwania stojąc przed wejściem do prezbiterium. – Rycerskość w dobrych czynach należy prezentować – wskazał podczas homilii ks. Grzegorz Molewski, proboszcz parafii. Na zakończenie odśpiewano „Bogurodzicę”. Goście w Nieszawie obóz rozbili również na stadionie NKS „Jagiellonka”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto