Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej przemocy domowej w czasach epidemii? Gdzie w Bydgoszczy zwracać się o pomoc

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Od tygodni Polacy są objęci kwarantanną społeczną. Nie wychodzą z domów, martwią się o przyszłość, swoje i najbliższych zdrowie. Czy zatem coraz częściej dochodzi do wybuchów agresji i aktów domowej przemocy?

Statystyki policyjne nie potwierdzają tezy, która mówi, że przemocy jest coraz więcej.

Interwencji mniej niż rok temu

Na terenie Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego, jak nas poinformowała podkom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego KWP, w marcu wszczęto 20 (w ub. r. 35) a w kwietniu 14 (w ub.r. 29) postępowań o znęcanie się nad członkami rodziny. Bydgoscy policjanci przeprowadzili w marcu 192 (w ub.r. 489) a w kwietniu 167 (w ub.r. 285) interwencji domowych. W marcu założono 21 (w ub.r. 46) a w kwietniu 27 (w ub. r. 27) niebieskich kart.

- Policjanci interweniują, pomagają ofiarom przemocy w rozwiązywaniu problemów, także prawnych – zapewnia podkom. Lidia Kowalska.

Bezpieczny punkt konsultacyjny

Pomoc można uzyskać także w punkcie konsultacyjnym do spraw przeciwdziałania przemocy Stowarzyszenia „Bezpieczeństwo Dziecka”.

- Przeszliśmy na konsultacje zdalne. Każdy z nas podał swój numer telefonu i adres mailowy po to, by można się było z nami skontaktować – wyjaśnia Robert Lubrant, specjalista do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie. - Bydgoszczanie dzwonią do nas o różnych porach dnia. Szukają pomocy. Pewna kobieta, na przykład, prosiła o poradę. Nie wiedziała co ma zrobić, bo jej partner zaczął stosować przemoc psychiczną. Mówiła, że nie wytrzymuje ciągłych ataków, gróźb i obelg.

Przeszliśmy na konsultacje zdalne. Każdy z nas podał swój numer telefonu i adres mailowy po to, by można się było z nami skontaktować

Wiele osób prosi też o porady w sprawach braku kontaktu z dziećmi.
- To nie jest tak, że wszystko zostało ograniczone – zapewnia Robert Lubrant. - Kontakt z dziećmi jest możliwy, choćby dzięki portalom społecznościowych i niektórym aplikacjom. Ale jeśli nie jest on możliwy, trzeba zawiadomić odpowiednie służby.

  • Punkt konsultacyjny do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie funkcjonuje na zasadach porad telefonicznych w godzinach do 16.00 do 19.00. Można się kontaktować telefonicznie pod nr 572 940 007 lub mejlowo pod adresem [email protected].

  • Pomocy udziela również NFZ - całodobowe wsparcie psychologiczne można uzyskać pod numerem infolinii 800 190 590. Po uzyskaniu połączenia należy poprosić o przekierowanie rozmowy do dyżurującego przez całą dobę psychologa.

Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 2 ODC. 8

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto