Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe drogi rowerowe w Fordonie, na osiedlu Leśnym i ul. Kieleckiej w Bydgoszczy. Ruszyły konsultacje społeczne

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Duże zmiany planowane są na ul. Sułkowskiego. Drogi rowerowe mają pojawić się na odcinku od Kamiennej do dworca Leśne po obu stronach ulicy.
Duże zmiany planowane są na ul. Sułkowskiego. Drogi rowerowe mają pojawić się na odcinku od Kamiennej do dworca Leśne po obu stronach ulicy. Tomasz Czachorowski
W poniedziałek 26 czerwca ruszyły konsultacje społeczne w sprawie budowy nowych dróg rowerowych w Bydgoszczy. Mieszkańcy mogą składać uwagi dotyczące projektowanych tras m.in. na osiedlu Leśnym i w Fordonie do 17 lipca.

– Bydgoszcz chce być miastem przyjaznym rowerzystom. Stąd ciągłe inwestycje, które zwiększają liczbę kilometrów tras w całym mieście – mówił Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. – Zachęcamy do wzięcia udziału w konsultacjach. Dodatkowo 6 lipca zaprosimy na spotkanie online, na którym chcemy odpowiedzieć więcej o tej infrastrukturze – dodał.

W konsultacjach można zabrać głos na temat trzech planowanych nowych dróg rowerowych. Chodzi o:

  • odcinek ul. Sudeckiej-Wyzwolenia-Pelplińskiej (osiedla Tatrzańskie i Terenów Nadwiślańskich);
  • trasę wzdłuż ulicy Kieleckiej (os. Zimne Wody Czersko Polskie)
  • drogę wzdłuż ulicy Sułkowskiego (osiedla Leśne, Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto, Bielawy).

– Infrastruktura, którą w tej chwili konsultujemy, domyka pewne elementy infrastruktury ruchu rowerowego, dzięki czemu mają stanowić spójną sieć – powiedział Maciej Gust, zastępca dyrektora ds. inwestycji drogowych w Zarządzie Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Projekty gotowe

W Fordonie zaprojektowano trasę od pętli Tatrzańskiej wzdłuż ul. Pelplińskiej, Wyzwolenia i Sudeckiej do granicy miasta, gdzie połączy się z istniejącą drogą rowerową na terenie gminy Osielsko. Zakłada się budowę po północnej stronie ul. Sudeckiej, wschodniej ul. Wyzwolenia przy komisariacie oraz po obu stronach ul. Pelplińskiej. Między komisariatem a ul. Geodetów pojawi się ciąg pieszo-rowerowy.

Na Leśnym droga rowerowa ma powstać po obu stronach ul. Sułkowskiego na odcinku od Kamiennej do ronda Żołnierzy Górników. Z kolei na odcinku od Chodkiewicza w stronę Cichej zaprojektowano jednokierunkowy pas rowerowy. W ten sposób ma powstać brakujące połączenie pomiędzy Ogińskiego, Chodkiewicza, Kamienną i dworcem Leśne.

Nową drogę pieszo-rowerową zaprojektowano także wzdłuż ul. Kieleckiej (po stronie zachodniej). Ma ona umożliwić bezpieczne poruszanie się rowerzystów między Sporną a Dachtery. Spójność trasy zagwarantowana zostanie przez dobudowanie ciągu pieszo-rowerowego po południowej stronie ul. Toruńskiej, pomiędzy Kielecką i Sporną.

Karta konsultacyjna dostępna jest pod adresem www.bydgoszcz.pl/rowery. Na stronie można zapoznać się z projektami. Uwagi dotyczące tras można przekazać do 17 lipca. Jeśli ktoś woli tradycyjną formę, może przesłać kartę na adres ZDMiKP (Toruńska 174a, 85-844 Bydgoszcz). W czwartek 6 lipca o godz. 16:30 na profilu Bydgoskie Konsultacje odbędzie się spotkanie online w tej sprawie.

Na Bartodziejach na razie za drogo

Podczas konferencji prasowej zapytaliśmy o budowę infrastruktury rowerowej na Curie Skłodowskiej. W postępowaniu przetargowym dotyczącym tej inwestycji wzięły udział trzy firmy z Bydgoszczy. Na realizację zadania planowano wydać ok. 23 mln zł. Najniższa oferta złożona przez potencjalnych wykonawców to 45 mln zł.

– Być może jest to spowodowane tym, że przetarg został ogłoszony w trybie projektuj i buduj. Wykonawcy nie znają cen materiałów budowlanych, usług, jakie będą funkcjonowały za rok. W tej chwili przygotowujemy się do negocjacji z tymi, którzy złożyli swoje oferty. Jeżeli one się nie udadzą, to będziemy powtarzali przetarg, ale w trybie projektuj, czyli wykonanie projektu i pozwolenie na budowę. W kolejnym przetargu zlecona byłaby budowa – odpowiedział Mirosław Kozłowicz, dodając, że miasto liczy na pozytywne zakończenie negocjacji.

Czas na naukę i zabawę

W tym roku długość rowerowych tras w mieście wzrośnie o 13 kilometrów – obecnie to 124 km. Część inwestycji jest na finiszu. Dużo zmian dla rowerzystów wprowadzono w centrum, gdzie aktualnie trwają prace przy rozszerzaniu strefy płatnego parkowania. – Abyśmy mieli radość z jazdy rowerem, musimy jako mieszkańcy przestrzegać pewnych zasad i nauczyć się empatii drogowej. Musimy nauczyć się korzystać z nowych rozwiązań, jak kontraruch i kontrapasy – stwierdził Jakub Mikołajczak, radny miasta Bydgoszczy.

Tomasz Dobrowolski, pełnomocnik prezydenta Bydgoszczy ds. marki „Aktywne Miasta”, zwrócił uwagę, że rozbudowa infrastruktura wpływa pozytywnie na zaangażowanie w rywalizację mieszkańców o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Zabawa trwa do końca czerwca. – Zachęcam, aby przez 5 dni pokręcić kilometry. Zapraszam na podsumowanie Rowerowej Stolicy Polski, które wystartuje koło bydgoskiego ratusza w piątek 30 czerwca o godzinie 18. Będziemy kręcić kilometry aż do północy – zachęcił. Na ostatni rajd w ramach tegorocznej edycji zabawy nie obowiązują zapisy.

Zobacz wideo: Mieszkańcom nie podoba się rozszerzona strefa płatnego parkowania

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowe drogi rowerowe w Fordonie, na osiedlu Leśnym i ul. Kieleckiej w Bydgoszczy. Ruszyły konsultacje społeczne - Express Bydgoski

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto