Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodociągi rozkopią jesienią sto miejsc w Bydgoszczy. Kierowców czekają duże utrudnienia w ruchu

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Projekt „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy” zakłada budowę aż 212 obiektów na terenie całego miasta. Na zdjęciu - prace przy Dwernickiego.
Projekt „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy” zakłada budowę aż 212 obiektów na terenie całego miasta. Na zdjęciu - prace przy Dwernickiego. Dariusz Bloch
W stu miejscach jesienią w Bydgoszczy powinny się toczyć prace przy budowie i przebudowie kanalizacji deszczowej, a to nie koniec. Projekt miejskich Wodociągów kosztuje olbrzymie pieniądze, ale oznacza utrudnienia dla kierowców.

Zobacz wideo: Rozbudowa szpitala Biziela w Bydgoszczy

Projekt „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy” zakłada budowę aż 212 obiektów na terenie całego miasta. Zgodnie z harmonogramem, jesienią powinny być realizowane prace w ponad 100 lokalizacjach. Wodociągi przyznają, że jedne będą o mniejszym zakresie uciążliwości dla mieszkańców, inne – o większym.

Kopią od miesięcy

Prace trwają już od miesięcy. We wrześniu mają się zakończyć prace w ulicy Mikołaja Reja, gdzie trwa przebudowa istniejącego kanału - są tam zwiększane średnice istniejących kanałów deszczowych, co zmniejszy ryzyko podtopień terenu. Kanał retencyjny będzie miał ponad 50 m długości i półtora metra średnicy. W sierpniu mają się skończyć prace przy ul. Sowińskiego, których efektem będzie też zmniejszenie ryzyka podtopień. Na ten sam miesiąc zaplanowano koniec robót przy kolektorze połączeniowym w ulicach Kapuściska i Betoniarzy na Kapuściskach.

W ulicy Wały Jagiellońskie trwa budowa podziemnego zbiornika retencyjnego. Zbiornik o pojemności 160 m3 służyć będzie do tymczasowego przetrzymywania wód deszczowych. Koniec prac zaplanowano na wrzesień. W rejonie skrzyżowania ulic Gdańskiej i Dwernickiego trwa budowa kolektora połączeniowego. Działanie to ma na celu odciążenie istniejącego, przepełnionego kolektora oraz istniejących kanałów. Prace maja się zakończyć jeszcze w lipcu. Na sierpień z kolei zaplanowano finał budowy otwartego zbiornika infiltracyjnego w rejonie ulic Artyleryjskiej i Zaświat.

Gdzie pokopią?

Aktualnie trwają prace przygotowawcze do rozbudowy sieci kanalizacji deszczowej m.in.:

  • w rejonie ul. Śliwińskiego - powstanie tam zbiornik retencyjny;
  • w rejonie ulicy Stawowej;
  • przygotowania dotyczą budowy zbiornika retencyjnego wraz z przyłączeniami sieciowymi oraz instalacjami obiektowymi w rejonie ul. Żmudzkiej;
  • Budowy nowego wylotu do rzeki Brdy na wysokości ul. Krakowskiej.

Projekt jest realizowany w 26 zlewniach wód deszczowych, które zlokalizowane są głównie na terenie osiedli/dzielnic: Bocianowo, Śródmieście, Bielawy, Jary, Błonie, Wilczak, Stare Miasto, Szwederowo, Bartodzieje, Jachcice, Piaski, Osowa Góra, Kapuściska, Babia Wieś, Fordon, Brdyujście, Leśne, Zawisza, Skrzetusko, Górzyskowo, Biedaszkowo.

- Na ten moment przedstawienie konkretnych dat realizacji nie jest możliwe, bowiem prace uzależnione są od wielu czynników. Każde roboty muszą bowiem najpierw dostać pozwolenie na budowę, a następnie muszą zostać zatwierdzone przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji, który określa, gdzie i w jakim momencie możemy zacząć prace tak, by zapewnić drożność komunikacyjną w mieście. – pogodowych, pandemicznych, a przede wszystkim logistycznych - informuje Bogna Dominiak z działu PR MWiK.

Bogna Dominiak podkreśla, że realizacja projektu pozwoli uchronić miasto przed skutkami deszczy nawalnych i podtopieniami. - Bydgoszcz będzie odporna na zmiany klimatyczne, które coraz mocniej odczuwamy. Ostatnie informacje z kraju i świata, zdjęcia zalanych ulic i szkód tym spowodowanych, pokazują, jak ważne jest odpowiednie wyłapanie deszczówki i mądre nią gospodarowanie - mówi.

Trwa głosowanie...

Czy potrafisz udzielać pierwszej pomocy?

Projekt MWiK obejmuje renowację ok. 90 km istniejącej kanalizacji deszczowej oraz budowę nowych elementów systemu. Wartość całego przedsięwzięcia wynosi około 258 mln zł netto. Dofinansowanie z UE to około 154,8 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto