Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protesty rolników. Prawie cała obwodnica Bydgoszczy jest już przejezdna. Zablokowany jest węzeł w Białych Błotach

mc
Akcja protestacyjna rolników była prowadzona również na większości ważnych dróg w Kujawsko-Pomorskiem
Akcja protestacyjna rolników była prowadzona również na większości ważnych dróg w Kujawsko-Pomorskiem Arkadiusz Wojtasiewicz
Ruch na S5 pod Bydgoszczą w kierunku Gdańska odbywa się już bez przeszkód, ale rolnicy jeszcze blokują nitkę wiodącą do Poznania. Węzeł w Białych Błotach-Pawłówku to ostatnie miejsce, w którym trwa rolniczy protest.

- My zeszliśmy z drogi już we wtorek, z tego co wiem, to protest jeszcze trwa na węźle w Białych Błotach - mówi organizator protestu rolniczego w Żołędowie pod Bydgoszczą.

Trasa S5 była nieprzejezdna, ale ruch w kierunku Gdańska odbywa się już normalnie. Inna sytuacja jest jednak na węźle dróg ekspresowych S10 i S5 we Pawłówku niedaleko Białych Błot. S5 w tym miejscu biegnie częściowo obwodnicą Bydgoszczy, to jedna z najbardziej uczęszczanych tras w regionie. Wiedzie stąd ruch osobowy i tranzyt z Wielkopolski na Pomorze. Z naszych informacji wynika, że nitka w kierunku Poznania wciąż jest blokowana.

Protest w tym miejscu ma potrwać do północy 22 lutego. Przypomnijmy, że główna akcja protestacyjna w około stu miejscach na terenie całego kraju odbyła się 20 lutego. W związku z działaniem protestujących na węźle dróg ekspresowych, powstają korki też w samej Bydgoszczy, na ulicach: Nakielskiej, Grunwaldzkiej i między innymi Bronikowskiego.

Blokowane były wjazdy na autostradę, drogi ekspresowe, krajowe i wojewódzkie. Zdjęcia z blokad dróg zobaczysz w artykule poniżej:

Dlaczego rolnicy w Polsce protestują? Oto powody:

  • Żądamy całkowitego odejścia od założeń Zielonego Ładu.
  • Żądamy całkowitego zakazu importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy i krajów trzecich.
  • Żądamy zmniejszenia biurokracji w sferze rolniczej.
  • Żądamy odejścia od pomysłów ograniczenia lub zakazywania chowu i hodowli zwierząt w Polsce. W tym zaostrzania warunków dobrostanowych.
  • Żądamy wypłaty odszkodowań dla Gospodarstw Rolnych, które ucierpiały w wyniku suszy w 2023 roku (w tym rozdzielenie produkcji roślinnej od zwierzęcej).
  • Żądamy utrzymania w 2024 roku wysokości środków pomocowych do wszystkich zbóż, rzepaku, owoców oraz innych produktów rolnych na poziomie z 2023 roku. W związku z destabilizacją rynków spowodowaną napływem produktów rolnych z poza UE.
  • Żądamy deklaracji zwrotu podatku akcyzowego zawartego w paliwie na poziomie 2zł/litr.
  • Żądamy kontynuacji programu Locha+.
  • Żądamy równego traktowania rolników z Polski z rolnikami z krajów Starej Unii.
  • Żądamy regulacji prawnych, które pozwolą chronić opłacalność w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Będą zabezpieczały gospodarstwa rolne przed gwałtownymi wzrostami kosztów produkcji oraz gwałtownymi spadkami cen poniżej kosztów produkcji.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto