Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczka "Wędrownika" [foto] I

Redakcja
18 stycznia Klub Turystów Pieszych "Wędrownik" działający przy RO PTTK "Szlak Brdy" organizował rajd na trasie Miasteczko Krajeńskie - Brzostowo – Wolsko – Białośliwie.

Rajd prowadził przewodnik turystyczny Jerzy Bitner.
Mam tyle zdjęć, że nie wiedziałem jak Wam pokazać przebieg rajdu. Wpadłem na to, by podzielić ostatnią wycieczkę na części. Ciekawe informacje znalazłem też w Internecie.

Grupa liczyła 33 osoby, wspólnie przeszliśmy  14 kilometrów.

 

Część I

Miasteczko Krajeńskie, Brzostowo


 

Miasteczko Krajeńskie

Miejscowość położona w malowniczym wąwozie, otoczona pasem wzgórz i rozległymi łąkami w pradolinie Noteci. Przez blisko 500 lat Miasteczko Krajeńskie szczyciło się prawami miejskimi, które utraciło w 1973 roku. Od 1992 roku pełni funkcję stolicy gminy. 
źródło: http://miasteczko.terramail.pl

Michał Drzymała (ur. 13 września 1857 we wsi Zdrój koło Grodziska Wielkopolskiego - zm. 25 kwietnia 1937 w Grabówce), polski chłop z Wielkopolski, symbol walki o polskość z prusackimi władzami.

Między nim a władzami pruskimi trwał wieloletni spór. Drzymała chciał zbudować dom na zakupionej od niemieckiego kupca działce we wsi Podgradowice. Pruskie prawo zabraniało stawiać budowle jeżeli było to niekorzystnie dla zaborcy, stąd nie otrzymał zgody. W tej sytuacji kupił on z datków społecznych wóz cyrkowy, w którym zamieszkał. Władze pruskie chciały ten wóz usunąć, jednak jako pojazd ruchomy nie podlegał prawu budowlanemu. Władze pruskie zaczęły nękanie go za drobne uchybienia. Udało im się usunąć wóz w 1909, a wtedy Drzymała zamieszkał w lepiance, którą wkrótce po tym zburzono. W tej sytuacji Drzymała był zmuszony sprzedać działkę. Grób Michała Drzymały znajduje się na cmentarzu w Miasteczku Krajeńskim.

Z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem wóz Drzymały został wystawiony w Barbakanie.
źródło: www.zgapa.pl

Brzostowo

Najstarsze ślady osadnictwa odnaleziono w miejscu zwanym Kurzą Górą. Pierwsza wzmianka o Brzostowie pochodzi z 1475 roku, z ksiąg grodu nakielskiego.
Brzostowo składa się z trzech części, których nazwy wciąż funkcjonują. Jest więc Brzostowo Stare z pałacem, zabytkowym parkiem i gospodarstwem, niegdyś należącym do szkoły rolniczej, później pegeeru, obecnie zaś będącymi własnością gminy, która użycza majątek Zespołowi Szkół. W pobliskim lesie można natknąć się resztki kaplicy cmentarnej rodziny Berlinicke. W tej części znajdują się zwykłe bloki mieszkalne.
Trzecia cześć wsi zwana jest Marianowem. Tu niegdyś znajdował się folwark.
źródło: www.miasteczko.terramail.pl



Miasteczko Krajeńskie - dworzec

Grób Drzymały

 

Pamięci Wacława Popiela

 

Miasteczko Krajeńskie

 

Zobacz też:



od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto