Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Bierzgłowski

Redakcja
Malowniczo położony na wysokim wzniesieniu pradoliny Wisły Zamek Bierzgłowski jest jedną z najstarszych zachowanych obronnych budowli krzyżackich.

Pokrzyżacki zamek w miejscowości Zamek Bierzgłowski położony jest w połowie drogi między Bydgoszczą, a Toruniem, na północ od drogi krajowej nr 80. W miejscowości Zławieś Wielka skręcamy na północ i po kilkunastu kilometrach jesteśmy na miejscu.

Zbudowany z kamienia i cegły, początkami sięga połowy XII w. Należy do najstarszych zamków na Ziemi Chełmińskiej. Wzniesiony na malowniczym stoku pradoliny Wisły był obronną siedzibą komturów zakonu krzyżackiego do 1415 r. Pełnił funkcję warowni granicznej. To z niego Krzyżacy wysyłali swoich szpiegów do pobliskiej Bydgoszczy. Współcześnie byśmy powiedzieli, że stanowił siedzibę rezydentury wywiadu.

Własnością krzyżacką przestał być w 1454 roku. Z nakazu króla Kazimierza Jagiellończyka zamek częściowo zburzono. Od 1520 r. do 1840 r. był w posiadaniu rady miasta Torunia, następnie przeszedł w ręce prywatne.

W 1903 r. został wykupiony przez rząd pruski. Następnie od 1923 r. stał się własnością biskupa chełmińskiego, który po wyremontowaniu pełnił funkcję domu rekolekcyjnego.

Po II wojnie światowej, po przejęciu zamku przez państwo, urządzono Dom Opieki Społecznej. Następuję kolejna degradacja zabytku. Zamek staje się  kompletną ruiną.

W 1992 roku zamek oddano Kościołowi na własność. Właścicielem stała się Kuria Diecezji Toruńskiej, która po kilkuletnim remoncie zdewastowanego obiektu, przy wydatnej pomocy finansowej Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej ze środków Republiki Federalnej Niemiec w 2001 r. utworzyła Diecezjalne Centrum Kultury. Dzięki finansowemu wsparciu zamek podniósł się z ruiny.

Zachowane grube mury, średniowieczna fosa, przez którą przerzucone były dwa mosty są świadectwem obronnego charakteru zamku. Nad wejściem do zamku zachowała się portalowa rzeźba ceramiczna z około 1305 roku, przedstawiającą postać jeźdźca na koniu, której towarzyszą dwaj rycerze. To najstarsza zachowana rzeźba na tym terenie.

Zamek przyjemnie się fotografuje. Mało zwiedzających i nikt nie wchodzi w kadr. Położony wokół zieleni i na wzniesieniu. Warto sfotografować główną bramę wjazdową z neogotyckim szczytem, umiejscowioną w kamiennym murze otaczającym przedzamcze. Z aparatem fotograficznym można się przejść wokół zamku i wykonać zdjęcia w połączeniu z fosą i mostkiem przerzuconym przez nią. Jeśli mało nam będzie zdjęć, w otaczającym zamek parku zapełnimy dalszą część karty pamięci.


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto