Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Makieta średniowiecznego zamku w Bydgoszczy ponownie uszkodzona! Zobaczcie zdjęcia

KW, materiały prasowe
Miniatura w skali 1:20 znajduje się przy ul. Grodzkiej
Miniatura w skali 1:20 znajduje się przy ul. Grodzkiej Tomasz Czachorowski
Wandale zniszczyli dach jednej z wież i wybili szybki. Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy zapowiada błyskawiczną naprawę uszkodzonych elementów.

To nie jest pierwszy tego chuligański wybryk w tym miejscu. Na przełomie stycznia i lutego 2022 roku również uszkodzono dachówkę na tej samej wieży. Skradziono także tablicę z informacjami o zamku i sponsorach.

– Uszkodzenia nie są znaczące. Wandale robią to zwykle pod osłoną nocy. Jesteśmy już w kontakcie z firmą, która wykonała makietę. Niedługo będziemy ją znów odnawiać. Mamy teraz sporo pracy związanej ze 100-leciem Towarzystwa, ale postaramy się jak najszybciej odnowić zamek. Liczymy na wsparcie od konserwatora zabytków – przekazuje Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. - Przez zbite okienka ludzie wsadzają jakieś przedmioty. Myślałem, że uda się uniknąć takich zdarzeń. Po rozmowach z miastem udało się założyć w tym miejscu monitoring, jak widać, na niewiele się to zdało, nie odstraszyło rozrabiaków. Nie pozwoliło nawet ich ująć – dodaje.

– Na wniosek Towarzystwa, w czerwcu 2022 roku, w tym miejscu uruchomiono kamerę stałopozycjną skierowaną na makietę. Od tej pory odnotowano jeden incydent. W październiku 2022 roku, o godz. 2.48 trzy kobiety weszły na makietę. Od razu wysłano na miejsce patrol policji. Wsiadły one prędzej do taksówki. Funkcjonariusze na miejscu nie stwierdzili uszkodzeń – wyjaśnia Arkadiusz Bereszyński, rzecznik Straży Miejskiej w Bydgoszczy.

Zamek bydgoski wybudowano na planie prostokąta na wzgórzu w XIV wieku w czasie lokacji miasta. Pełnił on ważną rolę obronną podczas wojny z zakonem krzyżackim i potopu szwedzkiego. W czasie najazdu Szwedów został zniszczony. Po wcieleniu Bydgoszcz do zaboru pruskiego, pozostałości po warowni rozebrano i wykorzystano do innych, powstających budynków. Źródła wskazują, że ostatnie ruiny zamku były widoczne jeszcze w 1910 roku.

Miniatura w skali 1:20 znajduje się przy ul. Grodzkiej. Tuż przy siedzibie mBanku. Stworzono ją i otwarto w 2010 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Zamek można podziwiać z każdej strony. Jest nawet przy nim metalowa platforma, aby można było zobaczyć jego wnętrze z góry.

– Zamek bydgoski to bardzo ważna część historii naszego miasta. Jego mury broniły go przed różnymi najazdami, a teraz sami niszczymy pamiątkę po nim – mówi prezes TMMB.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto