Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek krzyżacki w Świeciu

Redakcja
Najwyższa krzywa wieża w Polsce. To stąd w 1410 roku komtur świecki Henryk von Plauen wyruszył z odsieczą osamotnionej stolicy Zakonu - Malborkowi.

Zorganizował jego obronę i odparł wojska polsko-litewskie króla Władysława Jagiełły szturmujące zamek po zwycięskiej  bitwie pod Grunwaldem.

W dowód wdzięczności Henryka von Plauen - wybawcę Zakonu - wybrano wielkim mistrzem. Wdzięczność nie trwała długo. Znany ze swej brutalności i rządów twardej ręki został zamordowany przez braci zakonnych. Historia ponownie przypomniała o nim w maju 2007 roku, gdy jego zwłoki i zwłoki dwóch innych wielkich mistrzów zostały odnalezione w Katedrze w Kwidzynie. Było to w ostatnim czasie jedno z bardziej spektakularnych osiągnięć w polskiej archeologi. Do niedawna nie znano miejsca pochówku komtura świeckiego. Płyta nagrobna znajduje się w Malborku.

 

Zobaczmy gdzie mieszkał człowiek, który uratował Zakon przed całkowitą klęską, przesuwając jego panowanie na ziemiach polskich do II pokoju toruńskiego, a więc do 1466 roku.

Wznoszenie krzyżackiej warowni rozpoczęto w roku 1335, ostatnie prace związane z umocnieniami przeprowadzono jeszcze w końcu XIV wieku, ok. 1392 roku.

Zamek będący siedzibą komturstwa świeckiego ulokowano na sztucznym nasypie w widłach Wisły i Wdy, a tej ostaniej specjalnie w tym celu zmieniono bieg (!). W praktyce zamek i podzamcze oblane były z czterech stron wodami dwóch rzek, co pozwalało nazwać go zamkiem wodnym. Jedynym wodnym zamkiem w państwie krzyżackim.

Zamek wzniesiono z cegły na wysokiej kamiennej podmurówce, na planie kwadratu 51x51 metra. W narożach umieszczono trzy cylindryczne baszty oraz jedną, również okrągłą, wieżę główną, zachowaną do dnia dzisiejszego z charakterystycznym, widocznym z daleka krenelażem. Krenelaż był znacznie wysunięte przed lico murów zewnętrznych głównego założenia obronnego, co stanowiło o wyjątkowości takiego rozwiązania w tamtym czasie wśród krzyżackich warowni.

Fundamenty zabezpieczono balami dębowymi wbitymi pionowo w grunt. Poziom wód w Polsce północnej obniżył się na przestrzeni wieków o ponad metr. Wody rzeki Wdy przepływającej wzdłuż zamku naturalnie konserwowały drewniane bale na przestrzeni wieków. Natomiast po obniżeniu poziomu rzeki zaczęły ulegać rozkładowi. Jest to jedna z przyczyn odchylenia wieży zamkowej od pionu.

W 2008 roku Przemysław Wesołowski, kierownik Izby Regionalnej w Świeciu, pasjonat historii miasta, przeprowadził pomiar wieży zamkowej. Wysokość wieży: 34,7 m, odchylenie od pionu: 106 cm! Jest to najwyższa krzywa wieża w Polsce!

Niestety ponieważ proces pochylania trwa nadal, może doprowadzić w przyszłości do zawalenia wieży.

Zamek jest otwarty dla turystów. Z wieży rozciąga się wspaniały widok na okolicę z Wisłą i Wdą.

Na zamku odbywają się turnieje rycerskie, koncerty i festiwale. Sezon turystyczny twa od maja.

Zobacz też:

 


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto