Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1% podatku dla Domu Sue Ryder

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Hospicjum Dom Sue Ryder w Fordonie rocznie opiekuje się ponad 5000 osobami z Pomorza i Kujaw. Są wśród nich dzieci, osoby dorosłe i starsze.

W Domu Sue Ryder, poza stacjonarnym oddziałem opieki paliatywnej, funkcjonuje wiele różnych poradni, między innymi Centrum Psychoneurologii Wieku Podeszłego. Lekarze, pielęgniarki i rehabilitanci każdego dnia w domach odwiedzają ponad 280 chorych, z których 70 % to mieszkańcy Bydgoszczy. Wszystkie te świadczenia są dla pacjentów nieodpłatne, jednak dbając o ich jakość, pracownicy Domu Sue Ryder starają się w różny sposób pozyskać dodatkowe środki na działalność ośrodka.

Żywy pomnik dla bohaterów
Budowa Domu Sue Ryder rozpoczęła się w 1994 roku, z inicjatywy Fundacji Sue Ryder, której założycielką była Margaret Susan Cheshire, znana jako Sue Ryder. „Żywy pomnik dla tych wszystkich milionów ludzi, którzy oddali swoje życie podczas dwóch wojen światowych w obronie ludzkich wartości oraz dla tych, którzy cierpią i umierają dzisiaj w wyniku prześladowań” – tak mówiła o zakładanych przez siebie ośrodkach Sue Ryder. Na całym świecie stworzyła ich ponad 80; były to przeważnie hospicja i domy pomocy społecznej.

Ośrodek na początku działał przy Szpitalu Onkologicznym w Bydgoszczy. Od 1996 roku Oddział Opieki Paliatywnej funkcjonował w niezależnym budynku, a 4 lata później stał się on samodzielną jednostką o nazwie Zespół Opieki Paliatywnej – Dom Sue Ryder. Kolejne lata przynosiły możliwość oferowania kolejnych świadczeń medycznych, tj.: leczenie respiratorem, pomoc dla osób cierpiących na choroby wieku podeszłego, hospicjum dzienne, poradnia logopedyczna. Ośrodek oferuje też bogaty program edukacyjny: szkolenia dla lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy, kadry zarządzającej. Możliwe są także praktyki studenckie i wymiany międzynarodowe studentów.

1 % podatku
Hospicjum Dom Sue Ryder apeluje do bydgoszczan, by wspierali oni ośrodek, przekazując mu 1% podatku. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na rozwój hospicjum, sprzęt medyczny, a także szkolenie kadry.
- W ubiegłym roku zebraliśmy 386 tys. zł – mówi Elwira Żmudzińska, kierownik ds. komunikacji i rozwoju świadczeń medycznych. – Środki te zostały zainwestowane w budowę Centrum Naukowo-Edukacyjnego w Solcu Kujawskim.

Pieniądze, które uda się zebrać w tym roku prawdopodobnie zostaną przekazane na wykończenie tego ośrodka, na sprzęt medyczny oraz na bezpośrednią pomoc skierowaną do pacjentów.
- Dzieci odwiedzane są przez naszych pracowników co dzień, jednak same wizyty to nie wszystko: by cykl rehabilitacyjny był efektywny, potrzebne jest odpowiednie wyposażenie – mówi Elwira Żmudzińska.

Organizacją, która zajmuje się zbiórką środków z odpisów 1% dla pacjentów Domu Sue Ryder jest Stowarzyszenie im. Sue Ryder. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy w swoim zeznaniu PIT w pola dotyczące odpisu 1% podatku wpisać nazwę organizacji "Stowarzyszenie im. Sue Ryder" i numer KRS 0000065481.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto