Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

7. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Reportażu CAMERA OBSCURA [zapowiedź]

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
Pokazy najlepszych reportaży z całego świata, warsztaty filmowe, dziennikarskie, intermedialne, spotkania z dziennikarzami i artystami z całej Europy – to wszystko w programie Festiwalu Sztuki Reportażu CAMERA OBSCURA 2010.

Tegoroczny Festiwal CAMERA OBSCURA rozpocznie się ogólnoświatowym interaktywnym projektem dokumentalnym EYE LOVE U. Projekt ma charakter wydarzenia tu i teraz, happeningu, instalacji interaktywnej. Koordynator Roel Simons (Holandia) wraz z pozostałymi członkami ekipy, tym razem wspólnie z mieszkańcami Bydgoszczy nagra wypowiedzi na temat miłości - Love Messages. Efektem będzie interaktywny film o miłości. EYE LOVE U czyli „Oko/Miłość/Ty”, to także cykl warsztatów intermedialnych, opartych na osobistym procesie uczenia się, jak patrzeć na świat z miłością, to opowieść nie tak bardzo o miłości, co z miłości i z miłością współtworzona przez ludzi z różnych zakątków na świecie, bo „Miłość jest w twoich oczach i jest dookoła ciebie”, jak piszą autorzy warsztatów multimedialnych EYE LOVE U, w których wezmą udział młodzi artyści z Holandii i Polski.

- EYE LOVE U to dobry kontrapunkt programu Festiwalu skupionego w tym roku wokół korespondencji wojennych – podkreśla kuratorka projektu w Polsce Danuta Milewska (Fundacja ART-HOUSE). A dyrektor CAMERA OBSCURA Remigiusz Zawadzki dodaje: - Widzowie festiwalu będą mogli obejrzeć w jednym miejscu relacje z najbardziej zapalnych miejsc na świecie, jak również wejść do świata nieograniczonej artystycznej wyobraźni, zajrzeć za kulisy wielkiej polityki, czy też poznać mroczne tajemnice organizacji tegorocznego Mundialu w RPA.

Wydarzeniem Festiwalu będzie niewątpliwie przedpremierowy pokaz amerykańskiego pełnometrażowego dokumentu Tima Hetheringtona – wielokrotnego laureata Nagrody World Press Photo, ale również dokumentalisty i producenta.

„RESTREPO” opowiada o plutonie amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Dolinie Korengal w Afganistanie. Placówka została nazwana imieniem lekarza plutonu Juana „Doktorka” Restrepo, lubianego żołnierza, który został zabity zaraz po rozpoczęciu misji. Reżyser filmu, w swojej niepublikowanej jeszcze książce „Infidel” pisze: A kiedy ktoś mnie pyta, a zdarza się to często, co znaczy tytuł – odpowiadam, że odnosi się do placówki nazwanej imieniem poległego towarzysza – ale jest to również metafora każdego żołnierza … i uczucia straty, jakiego każdy żołnierz doświadczy.

Wśród pokazywanych reportaży i filmów dokumentalnych znajdą się opowieści, których akcja dzieje się nie tylko w Polsce, ale też w wielu zakątkach naszego globu. Będzie można zobaczyć m.in. opowieść o dziennikarstwie, które jest dobrym narzędziem w złych czasach - światowy raport o korespondentach specjalnych wszystkich kontynentów „DAMNED JOB” Jose-Antonio Guardioli oraz chyba najbardziej przejmujący dokument o ludobójstwie w Ruandzie „SHAKE HANDS WITH THE DEVIL”, a następnie wziąć udział w niezwykłym spotkaniu – międzynarodowym panelu dyskusyjnym o tym samym tytule, poświęconym roli korespondenta wojennego. Jest wiele gatunków dziennikarzy. Prawie tak wiele jak namiętności, które wyzwala ta praca. Niektórzy z nich określani są przez kraj, w którym ten zawód jest praktykowany, przez media, w których pracują, dostępną technologię albo warunki pracy. Są też tacy, których reporter John Lee Anderson definiuje jako dziennikarzy ”Błysku z Misją” – profesjonalistów, którzy swoją pracą prowadzą swoistą krucjatę. To oni żyją w niebezpieczeństwie 24 godziny na dobę. Zaproszeni goście podejmą próbę stworzenia portretu czy fresku dziennikarstwa w skrajnych warunkach, który mógłby posłużyć jako przykład dla tych, którzy wierzą, że uczciwe opowiadanie historii może pomóc udoskonalić rzeczywistość, nawet za cenę ryzykowania własnego życia. W panelu udział wezmą m.in.: laureat prestiżowej nagrody dla korespondentów wojennych Prix Scam - Jose Antonio Guardiola; reporterka i pisarka, autorka wielu książek na temat wojny, laureatka Nagrody Albert-Londres - Anne Nivat; specjalny wysłannik rumuńskich mediów podczas wojny w dawnej Jugosławii (1994-95), korespondent Sieci Dziennikarstwa Śledczego na Bałkanach, Profesor Nadzwyczajny Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Masowej na Uniwersytecie w Bukareszcie – Marian Chiriac; korespondentka TVP w Moskwie, autorka cyklu reportaży Szerokie Tory, laureatka Gold Plaque na festiwalu programów telewizyjnych The Chicago International Television Awards, autorka kilkudziesięciu reportaży - Barbara Włodarczyk.

Podczas Festiwalu będzie można także obejrzeć efekt warsztatów, będących owocem współpracy organizacji pozarządowej ALTERDOC, przy wsparciu Uniwersytetu Aix-Marseille, ambasady Francji w Bagdadzie, Rady Regionu Ile de France, telewizji ARTE oraz Fundacji Khak. DOKU (Dokumenty o irakijskim Kurdystanie) to warsztaty kina dokumentalnego, które gromadzą młodych, irakijskich filmowców różnego pochodzenia, płci i wyznania. Spotkania te są organizowane w As-Sulajmanijji, w Arbeli, a wkrótce również w Bagdadzie. A wśród planowanych projekcji w Bydgoszczy m.in. opowieść o dziennikarzu, który przypłacił własnym życiem zaangażowanie w swoją pracę, film o wolności prasy - GŁOS PIÓRA.

Festiwal CAMERA OBSCURA powstał w 2004 roku jako pierwsza ogólnoeuropejska impreza poświęcona promocji reportażu jako samodzielnej i coraz popularniejszej audiowizualnej formy artystycznej, z pogranicza dziennikarstwa i filmu dokumentalnego. Najważniejszymi punktami festiwalu są konkursy, w których autorzy najlepszych reportaży rywalizują o Nagrodę GRAND PRIX im. Ryszarda Kapuścińskiego o wartości 3000,- EURO, Nagrodę Specjalną Jury o wartości 1.500,- EURO oraz honorowe wyróżnienia w kategoriach: reportaż śledczy, reportaż społeczny, reportaż radiowy. Nagrody najlepszym reportażystom przyzna jak co roku międzynarodowe JURY, w skład którego wejdą: Anne Nivat z Francji, Roel Simons z Holandii, Marian Chiriac z Rumunii, Barbara Włodarczyk oraz Jacek Bławut z Polski.

Materiały zakwalifikowane zostały do konkursów festiwalowych na podstawie zgłoszeń nadesłanych przez reportażystów i dokumentalistów pracujących dla największych stacji telewizyjnych z Europy i Polski.

Na Międzynarodowy Festiwal Sztuki Reportażu CAMERA OBSCURA 2010 zaprasza organizator wydarzenia – Fundacja ART-HOUSE. Impreza realizowana jest przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Bydgoszczy i Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Festiwalowa publiczność, która zagłosuje na najlepszy film w konkursie ogólnopolskim ma szansę wygrać zestaw kina domowego Blu-Ray – Panasonic SC-BTX77. Losowanie nagrody podczas Gali Wręczenia Nagród 23 października.

źródło: biuro prasowe festiwalu, www.cameraobscura.pl


7 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Reportażu CAMERA OBSCURA
20-23.10.2010, Teatr Polski w Bydgoszczy

Zobacz też:


Dziś Prolog Festiwalu Camera Obscura

**

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto