Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Świątynne włosy" - o symbiozie wiary i fryzjerstwa

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Przez ostatnie lata dane mi było wspierać organizację Festiwalu Camera Obscura różnymi działaniami. Tym razem przygotowuję polską wersję językową reportażu „Temple Hair” i, będąc pod wrażeniem filmu, stwierdzam, że i w tym roku pojawię się na festiwalu w charakterze widza. Warto!

Niemki marzą o długich włosach
Dla Kathariny esencją kobiecości są włosy. Dziewczyna nie przykłada tak ogromnej wagi do swojej figury, makijażu, stroju, jak do długości i grubości swoich blond włosów. Dlatego jest gotowa przez długi czas oszczędzać, by sprawić sobie nową fryzurę.

Przedłużanie włosów cieszy się w Niemczech ogromną popularnością. Od zaplecza postanawiają obejrzeć je Rebecca Gudisch i Gönke Harms, czego efekt możemy zobaczyć w reportażu „Świątynne Włosy” („Temple Hair”).

Błogosławieństwo spod brzytwy
I tak trafiamy na tyły świątyni Śiwy w Indiach, gdzie w zamian za pomoc bogów lub w podziękowaniu za nią biedni Hindusi składają w ofierze swoje włosy. „Fryzjerzy” golą głowy wiernych aż do samej skóry. Małe dzieci płaczą, starsze są ze swojego poświęcenia dumne – zdążyły już nauczyć się, że ten religijny zwyczaj ma ogromną moc: uzdrawia, pociesza, daje szczęście.
– Nie uważam, żeby przez to ubyło mi piękna – uśmiecha się do kamery jedna z pozbawionych już włosów kobiet.

Popyt na świętą ofiarę
Nie trudno się domyślić, że święta ofiara przekłada się nie tylko na łaski bogów, ale i, przede wszystkim, na ekonomiczne zyski. Na początek niewinnie zarabia świątynia – dzięki temu może ona wyżywić odwiedzające ją, zwłaszcza w święta religijne, tłumy głodnych pielgrzymów. Włosy wędrują w świat, generując potężne zyski. Za koński ogon dziewczynki, której ojciec zarabia w polu mniej niż 2 euro dziennie, Katharina płaci aż 1300 euro.

Włosy z Indii są za swoją kondycję szczególnie cenione w Europie.
– Są dziewicze, nigdy nie zostały poddane działniu żądnych środków chemicznych – tłumaczy Thomas Gold, włoski biznesmen. – Poza tym ich przekrój doskonale współgra ze strukturą włosów ludzi białych.

Gold jest producentem i eksporterem 50 kolorów naturalnych pasm. Jego firma generuje roczne obroty rzędu 80 milionów euro.

Konfrontacja kultur
Czy klientki i pracownice salonów fryzjerskich wiedzą, skąd pochodzą kosztowne fryzury? Jak zareagują na zdjęcia ogolonych do nagiej skóry dziecięcych i kobiecych głów? A czy uczestniczek religijnych ceremonii nie zaniepokoi fakt, że ich wiara pozwala innym zarobić fortunę? Czy ucieszą się, że dzięki ich ofierze Europejki mogą zadbać o urodę w sposób, jakiego kobiety w Indiach nie mogą sobie nawet wyobrazić? Film skłania do zadawania pytań o sprawiedliwość, piękno, machinę globalnej komunikacji, i handlu, różnice kulturowe czy konfrontację odległych od siebie systemów wartości.

„Świątynne włosy“ – Teatr Polski, piątek, 23.10.2009, godz. 20.15 – 20.45.


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto