Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Autobusem z Bydgoszczy do Dąbrowy Chełmińskiej? Mieszkańcy apelują

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Stałe połączenie autobusowe między Bydgoszczą a Ostromeckiem ma być dostępne od 1 marca 2024 roku
Stałe połączenie autobusowe między Bydgoszczą a Ostromeckiem ma być dostępne od 1 marca 2024 roku Archiwum Polska Press
Od 1 marca autobusy MZK w Bydgoszczy rozpoczną stałe kursowanie między Fordonem a Ostromeckiem. Pojawiają się jednak postulaty, aby linia obsługiwała więcej miejscowości na terenie gminy. Ponad 1400 mieszkańców gminy Dąbrowa Chełmińska podpisało się pod petycją do wójta w tej sprawie.

Wracamy do tematu, który opisywaliśmy w ostatnich dniach. Międzygminna linia nr 40 Bydgoszcz-Ostromecko zostanie przekształcona z linii turystycznej w całoroczną. Urząd Gminy Dąbrowa Chełmińska poinformował, że 1 marca 2024 r., w ramach I etapu, zostaną uruchomiane kursy autobusu międzygminnego na trasie Bydgoszcz (Przylesie P+R) - Strzyżawa - Ostromecko. Linia kursować będzie w dni powszednie przez cały rok, natomiast od maja do września dodatkowo zostaną uruchomione kursy weekendowe. Rozkład jazdy może podlegać weryfikacji w uzgodnieniu z MZK.

Autobus Bydgoszcz - Ostromecko. 8 kursów w tygodniu, 7 w dni wolne

Zaproponowane godziny odjazdów z przystanku Ostromecko: w dni powszednie 5.50, 7.00, 8.10, 14.20, 15.38, 16.50, 18.00, 20.30; w soboty 11.36, 12.41, 14.18, 15.32, 16.32, 18.00, 19.33; w niedziele 11.36, 12.41, 14.16, 15.36, 16.37, 17.56, 19.26. Z kolei z przystanku Przylesie P+R w Bydgoszczy autobusy mają odjeżdżać według następującego rozkładu: w dni powszednie 5.15, 6.27, 7.37, 13.45, 15.05, 16.15, 17.25, 19.55; w soboty 11.05, 12.05, 13.40, 14.55, 16.00, 17.00, 18.45; w niedziele 11.05, 12.05, 13.45, 15.06, 16.04, 17.05, 18.35. Autobusy mają być niskopodłogowe.

Jak już pisaliśmy, mieszkańcy gminy podjęli inicjatywę, która ma na celu przekonanie władz do poszerzenia oferty przewozowej. Chcą, żeby autobus MZK jeździł na dłuższej trasie i obsługiwał więcej miejscowości. Zwracają uwagę, że z linii Bydgoszcz Przylesie - Ostromecko korzystaliby tylko mieszkańcy Ostromecka i Strzyżawy. Mieszkańcom zależy na tym, aby autobus dojeżdżał też m.in. do Nowego Dworu, Dąbrowy Chełmińskiej, Gzina, Dębowca, Czarża, Czemlewa. Petycja w tej sprawie została wysłana do wójta, gminnych radnych i sołtysów. Autorzy petycji poprosili o przeprowadzenie w tej sprawie konsultacji społecznych. Przywołali opinię ZDMiKP w Bydgoszczy z maja 2023 r.: „uruchomienie całorocznej linii nr 40 tylko do Ostromecka byłoby ofertą skierowaną do wąskiego grona odbiorców".

ZDMiKP przypomina jednak, że decyzja nie należy do niego, ponieważ to dana gmina decyduje jak powinny wyglądać i którędy powinny prowadzić połączenia autobusowe na jej terenie.

Inicjatywę mieszkańców poparł lek. med. Marcin Smykowski, dyrektor Gminnej Przychodni w Dąbrowie Chełmińskiej.

"Dla mieszkańców Gminy Dąbrowa Chełmińska ważne jest usprawnienie komunikacji publicznej między gminą a Bydgoszczą jak również między największymi miejscowościami między sobą, przede wszystkim z centralnie położoną Dąbrową Chełmińską. Argumenty opierające się na przesłankach ekonomicznych, ekologicznych oraz związanych z przeciwdziałaniem wykluczeniu komunikacyjnemu uważam za w pełni zasadne" - napisał Marcin Smykowski w liście do autorów petycji.

Wspomniał też o planowanym poszerzeniu usług medycznych w przychodni, do których dostęp powinni mieć mieszkańcy całej gminy.

Przystanek w Dąbrowie Chełmińskiej? Wójt: to byłby kolejny etap

Petycję do wójta podpisało 1409 osób. Osobną petycję przygotowuje też młodzież. 9 lutego było pod nią 50 podpisów i trwało zbieranie kolejnych. Wśród mieszkańców są jednak osoby, które podchodzą ze zrozumieniem do oferty przewozowej zaproponowanej przez gminę. "Przecież to dopiero wdrażanie i pewnie kursy będą dokładane. No przeplatają się te autobusy, jest jeszcze pks i bus pana Klaudiusza, wiec trochę tych połączeń jest nie da się zaprzeczyć i dzieciaki do szkoły dojadą, nie od razu Rzym zbudowano, od czegoś trzeba zacząć" - to wpis na internetowym profilu Urzędu Gminy Dąbrowa Chełmińska.

Wójt gminy Dąbrowa Chełmińska Radosław Ciechacki nie wyklucza przeprowadzenia konsultacji społecznych. - Trzeba zastanowić się, w jakiej formie je zrobić: ankiet czy zebrań - mówi w rozmowie z naszą redakcją. Pytany o etapy poszerzania komunikacji publicznej odpowiada, że możliwe są dwa rozwiązania zmiany obecnego rozkładu jazdy. - Albo będzie korekta godzin w ramach tych 8 połączeń albo będziemy szukać dodatkowych pieniędzy na uruchomienie większej liczby kursów. Kolejnym etapem byłoby dołożenie przystanku w Dąbrowie Chełmińskiej - mówi Radosław Ciechacki. - Warto rozważyć powołanie zespołu, który mógłby zająć się tą sprawą. W skład zespołu weszliby mieszkańcy, wnioskodawcy petycji, radni, sołtysi oraz przedstawiciele urzędu gminy - dodaje wójt.

Na razie petycję mieszkańców rozpatrzy gminna Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, która zbierze się 27 lutego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto