Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brakuje policjantów w Polsce. Także w Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorskiem są wakaty

KW
W kraju brakuje policjantów. W wielu miastach są wolne etaty.
W kraju brakuje policjantów. W wielu miastach są wolne etaty. Krzysztof Kapica / Polska Press
Zwiększenie etatów, niski poziom zatrudnienia i stały nabór - to wyzwania, z jakimi boryka się obecnie Policja. Wiceszef MSWiA podał, że liczbę etatów w Policji na 2024 rok ustalono na 108909, podczas gdy obecne zatrudnienie wynosi jedynie 96698 etatów. Jak sytuacja wygląda w Kujawsko-Pomorskiem, jak w Bydgoszczy?

Aktualna sytuacja w Policji - brakuje funkcjonariuszy

Czesław Mroczek, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, poinformował:

- Tylu policjantów mamy w służbie [96698 etatów - przyp. red.]. Dodatkowo finansowanych jest 18 etatów przez samorządy lokalne. Na koniec 2023 roku wakat wynosił 10411 etatów, co stanowiło 9,72 procent.

Zatrudnienie w Policji na koniec 2023 roku było na poziomie początku lat 90., czyli w momencie tworzenia formacji. Mariusz Sokołowski, były rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji, podkreśla wagę sytuacji:

- Im więcej wakatów, im więcej wolnych miejsc w policji, tym gorzej dla naszego wspólnego bezpieczeństwa, bo to by oznaczało, że mamy mniej patroli, mniej policjantów wykonujących swoje zadania co dzień na ulicach.

Wakaty w Komendzie Miejskiej w Bydgoszczy

W samej Komendzie Miejskiej w Bydgoszczy wakatów jest aż 12 procent. Jak informuje kom. Lidia Kowalska z zespołu Komunikacji Społecznej bydgoskiej Komendy Miejskiej Policji, na dzień 1 lutego ze służby odeszło 130 funkcjonariuszy na 1007. Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy obejmuje swoim zasięgiem nie tylko gród nad Brdą, ale także okoliczne gminy.

Aby załatać kadrowe dziury, garnizony w całej Polsce prowadzą stały nabór i robią co mogą, by zachęcić potencjalnych kandydatów. Całoroczny nabór trwa też w Bydgoszczy.

Kto może zostać policjantem?

Aby zostać policjantem, kandydat musi spełniać kilka warunków:

  • być obywatelem Polski o nieposzlakowanej opinii,
  • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe,
  • korzystać z pełni praw publicznych,
  • posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
  • dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Praca w policji w Bydgoszczy

Niezbędne dokumenty należy składać, w przypadku Bydgoszczy, w Komendzie Wojewódzkiej lub Miejskiej. Więcej szczegółów na stronie bydgoszcz.policja.gov.pl.

Policjant - zawód na całe życie

Insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji, mówi dla portalu Bankier.pl, że policjant to zawód, który pozostanie jednym z niewielu, jakie będzie można wykonywać przez całe życie, jednocześnie rozwijając się i zdobywając nowe umiejętności i uprawnienia.

– Dodatkowo policja, jako jedna z niewielu instytucji, tak jak do tej pory, dawać będzie nadal możliwość radykalnej zmiany rodzaju wykonywanych codziennie czynności i zmiany specjalizacji - bez zmiany pracodawcy. Najważniejsze, że nawet, jeśli zdecydujemy, że chcemy zmienić rodzaj służby, jaką pełnimy, to nadal będziemy mieć możliwość stałego wykorzystania zdobytego dotychczas doświadczenia.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto