Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa Dworca PKP w Bydgoszczy. Praca wre

Agata Kozicka
Budynek budowanego dworca PKP Bydgoszcz Główna sięga kilkanaście matrów ponad ulicę. Wewnątrz, poza kasami, będzie m.in. księgarnia, kawiarnia, apteka, drogeria i kwiaciarnia
Budynek budowanego dworca PKP Bydgoszcz Główna sięga kilkanaście matrów ponad ulicę. Wewnątrz, poza kasami, będzie m.in. księgarnia, kawiarnia, apteka, drogeria i kwiaciarnia Jarosław Pruss
Tysiące metrów szesc. ziemi, tysiące ton gruzu i wykop na 6 metrów głębokości - w pół roku nowy dworzec nie tylko się wychylił z ziemi, ale wyrósł na kilkanaście metrów.

Od wmurowania kamienia węgielnego pod budowę dworca PKP Bydgoszcz Główna minęło pół roku. Za kolejne pół roku cała inwestycja już będzie powoli zbliżała się ku końcowi, a przynajmniej niektóre z elementów całego projektu będą oddawane do użytku. Warto zatem spojrzeć na tę jedną z najważniejszych obecnie miejskich inwestycji i podsumować.

Gołym okiem zobaczymy, że budynek główny (ten od ul. Zygmunta Augusta) wznosi się już kilkanaście metrów nad poziom ulicy. Codziennie do pracy na budowie przychodzi średnio 300 pracowników. A że zbliża się czas prac wykończeniowych w zabytkowym budynku, to liczba może wzrosnąć nawet do 500 osób. Do tej pory wywieziono ponad 10 tys. m szesc. ziemi i 2,5 tys. ton gruzu. Wszystko po to, by w 6-metrowym wykopie pomieścić fundamenty 5 kondygnacyjnego dworca. Jego waga może przekraczać 40 tys. ton.

W budynku głównym dworca trwają ostatnie prace przy konstrukcji obiektu - wylewany jest żel-betonowy stropodach. Zakończona została modernizacja elewacji budynku międzyperonowego i realizowane są wewnętrzne roboty wykończeniowe. Peron 4 zostanie przekazany do użytku już wkrótce - na przełomie marca i kwietnia. Ponadto trwają prace na peronie 1.

Na terenie dworca będą dostępne, między innymi: sklepik spożywczy, księgarnia, salonik prasowy, bistro, kawiarnia, a także apteka, drogeria, kwiaciarnia, sklep GSM i totalizator sportowy.

Obiekt zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oprócz ścieżek prowadzących i specjalnych oznaczeń dla osób niedowidzących, w budynku pojawią się także windy z systemem informacji głosowej i oznaczeniami w języku Braille'a. Bardzo praktyczną innowacją będą także pętle indukcyjne, umożliwiające osobom niedosłyszącym, posiadającym aparat, odsłuchanie komunikatów dworcowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto