Budynek Galerii Miejskiej w Bydgoszczy do remontu. Odpadający kamień zagraża przechodniom [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W wyniku kontroli przeprowadzonej przez niezależnego od Miasta powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, ratusz został  zobowiązany do usunięcia stwierdzonych w trakcie kontroli wad budynku Galerii Miejskiej bwa.
W wyniku kontroli przeprowadzonej przez niezależnego od Miasta powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, ratusz został zobowiązany do usunięcia stwierdzonych w trakcie kontroli wad budynku Galerii Miejskiej bwa. Dariusz Bloch
Budynek Galerii Miejskiej bwa przy ul. Gdańskiej 20 w Bydgoszczy czeka modernizacja. Miasto właśnie ogłosiło przetarg. Inwestycja jest konieczna, bo z elewacji odpada kamień, co stanowi zagrożenie dla przechodniów. Decyzja niezależnego od Miasta powiatowego inspektora nadzoru budowlanego nie zostawia wątpliwości. Trzeba wymieć całą elewację bwa.

Zobacz wideo: Nowa jadłodzielnia WSG w Bydgoszczy.

Wiadomość o planowanych pracach przekazał w niedzielę (26 września) na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

- Prace dotyczą wymiany elewacji zewnętrznej (kamienia), izolacji dachu oraz najniższych kondygnacji budynku - poinformował wiceprezydent Sztybel. - Planowaliśmy wymianę tylko części kamienia, który odpada i stanowi zagrożenia dla przechodniów, ale decyzja niezależnego od nas powiatowego inspektora nadzoru budowlanego nie zostawia wątpliwości. Musimy wymieć całą elewację bwa.

Termin składania ofert upływa 11 października. - To pierwszy etap, w kolejnych na podstawie dokumentacji projektowej bezpośrednio zlecanej przez instytucję BWA, obiekt będzie dostosowywany dla osób z niepełnosprawnościami - podkreślił.

Po kontroli ratusz zobowiązany do usunięcia wad budynku

Więcej szczegółów na temat inwestycji przekazała nam Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. Jak informuje, z uwagi na przyjętą technologię montażu istniejących płyt kamiennych i w oparciu o posiadane dokumenty techniczne, w tym ekspertyzy stanu technicznego budynku, koniecznym do zapewnienia bezpieczeństwa konstrukcji jest zdemontowanie istniejącej okładziny wraz z zaprawo-betonem oraz wykonanie dodatkowych robót zabezpieczających, w tym stosownych wzmocnień.

- W wyniku kontroli przeprowadzonej przez niezależnego od Miasta powiatowego inspektora nadzoru budowlanego zostaliśmy zobowiązani do usunięcia stwierdzonych w trakcie kontroli wad budynku - mówi Marta Stachowiak. - Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców oraz konstrukcji budowlanej, jaką jest budynek Galerii Miejskiej bwa, niezwłocznie przystąpiliśmy do ogłoszenia przetargu na roboty budowlane obejmujące swoim zakresem całość robót wynikających z decyzji powiatowego inspektora nadzoru budowlanego oraz niezbędnych robót towarzyszących, ujętych w dokumentacji projektowej. Istniejąca elewacja kamienna podlegać będzie pełnemu demontażowi wraz z jej odtworzeniem według nowej technologii. Wykonane zostaną też niezbędne wzmocnienia konstrukcyjne budynku głównego wystawienniczego.

Możliwe będzie użytkowanie obiektu podczas prac

Ponadto, z uwagi na tak duży zakres modernizacji budynku, wykonane zostaną również roboty budowlane obejmujące wymianę stolarki okiennej w budynku wystawienniczym na piętrach, gdzie organizowane są wystawy (I i II piętro). Ocieplona zostanie też elewacja budynku wystawienniczego (ocieplenie pod okładziną kamienną), docieplone dachy budynku wystawienniczego oraz biurowego. Wykonana będzie również izolacja przeciwwodna pomieszczeń piwnicznych budynku biurowego wraz z ociepleniem ścian podziemia, modernizacja instalacji odgromowych obu dachów oraz niezbędne prace towarzyszące.

- Ze względu na zewnętrzny charakter planowanych robót możliwe będzie użytkowanie obiektu w trakcie prowadzenia inwestycji - mówi Marta Stachowiak. - Po zakończeniu prac główna bryła budynku bwa zyska nową kamienną elewację, a wykonany zakres robót budowlanych będzie zabezpieczał całościowo obiekt, w którym możliwe będzie dokonywanie dalszych zmian modernizacyjnych wewnętrznych zgodnie z potrzebami instytucji.

Przypomnijmy, że Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy to największa i najważniejsza galeria sztuki współczesnej w Bydgoszczy. Istnieje od 1949 roku (działający od 1946 roku w Pomorskim Domu Sztuki salon wystawienniczy 1 sierpnia 1949 roku stał się Oddziałem Centralnego Biura Wystaw Artystycznych z siedzibą w Warszawie). Obecny budynek Galerii przy ul. Gdańskiej 20 powstał w 1970 roku.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie