Bydgoski Alarm Smogowy: kolejna spalarnia w Bydgoszczy nie jest potrzebna!

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Prawdopodobnie w poniedziałek (5.06) RDOŚ będzie miał już komplet dokumentacji dotyczącej uzgodnień projektu budowy kolejnej, ogromnej instalacji do przerobu odpadów niebezpiecznych
Prawdopodobnie w poniedziałek (5.06) RDOŚ będzie miał już komplet dokumentacji dotyczącej uzgodnień projektu budowy kolejnej, ogromnej instalacji do przerobu odpadów niebezpiecznych Arkadiusz Wojtasiewicz
Udostępnij:
W poniedziałek (5 lipca) dyrekcja ochrony środowiska ma wydać opinię dotyczącą spalarni odpadów niebezpiecznych na dawnym bydgoskim Zachemie. Pomysł konsultacji społecznych na ten temat, zgłoszony przez Bydgoski Alarm Smogowy, przepadł na ostatniej sesji.

Zobacz wideo: Rozbudowa szpitala Biziela w Bydgoszczy

Spalarnia odpadów niebezpiecznych, która ma powstać na terenie dawnego Zachemu, coraz mocniej niepokoi mieszkańców okolicznych osiedli. Najbliższe budynki będą od niej oddalone nieco ponad kilometr w linii prostej. Spalarnia ma być duża - przerób ma sięgać 28 tys. ton rocznie. Obecnie istniejąca w tym miejscu, mniejsza, także firmy Eneris, ma możliwości na 8 tys. ton. Jasne jest, że odpady będą dowożone do Bydgoszczy spoza województwa.

Stanowczo przeciwko takim planom protestuje stowarzyszenie Bydgoski Alarm Smogowy. Alina Rybka, przedstawicielka BAS, podczas ostatniej sesji Rady Miasta zgłosiła wniosek o zorganizowanie konsultacji społecznych w tej sprawie.

- Planowana budowa spalarni wzbudziła duży niepokój i społeczny sprzeciw bydgoszczan wobec tej inwestycji. Zaprotestowali zarówno indywidualnie mieszkańcy przesyłając swoje uwagi do Urzędu Miasta jak i przedstawiciele rad osiedli Kapuścisk, Glinek, Wyżyn i Łęgnowa oraz wszystkie stowarzyszenia zrzeszone w Bydgoskiej Federacji Ruchów Miejskich - mówiła Alina Rybka z BAS.

Tablica Mendelejewa przez... komin

Bydgoski Alarm Smogowy zwraca uwagę, że w raporcie „Ocena oddziaływania na powietrze” w fazie eksploatacji projektowanej linii do termicznego unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych Eneris do powietrza będą emitowane: m.in.: pyły PM 10 i 2,5, lotne związki organiczne, chlorowodór, dwutlenek siarki, tlenk węgla, kadm, tal, rtęć, antymon, arsen, ołów i amoniak.

Aż tyle odpadów województwo nie wytwarza

- Obecnie na terenie Bydgoszczy znajdują się już aż 4 spalarnie, w tym dwie odpadów niebezpiecznych. Bydgoszcz jako jedyne miasto wojewódzkie ma 2 spalarnie odpadów niebezpiecznych a już obecnie roczna wydajność spalarni odpadów niebezpiecznych w sumie wynosi aż 12,8 tys. ton, co sprawia że zajmuje drugie miejsce pod tym względem spośród wszystkich miast wojewódzkich w Polsce; 9 miast wojewódzkich, w tym Warszawa i Toruń, nie posiada takiej instalacji - mówiła Alina Rybka.

Zgodnie z informacjami zawartymi w "Planie Gospodarki Odpadami Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2016-2022 z perspektywą na lata 2023-2028? rocznie na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego produkuje się zaledwie... około 3 tysiące ton odpadów medycznych i weterynaryjnych.

BAS pyta: - Dlaczego w Bydgoszczy mają być spalane odpady niebezpieczne spoza naszego miasta a nawet województwa? Powinno się uzasadnić mieszańcom, dlaczego planuje się usytuowanie takiego obiektu w tak bliskiej odległości od zabudowań mieszkalnych i wysłuchać opinii ekspertów, jak to wpłynie na stan zdrowia mieszkańców osiedli sąsiadujących z tą instalacją.
Podkreślmy, że rozpatrywane będą na tych konsultacjach bardzo ważne kwestie związane ze zdrowiem i życiem ludzi. Zanieczyszczenie powietrza, które wiąże się także z działalnością spalarni, odpowiada za niemal połowę zgonów z powodu chorób płuc, a także za co trzeci zgon z powodu nowotworów na świecie.

Rada podzielona, jak zwykle

Podział wśród radnych na zwolenników i przeciwników spalarni jest jasny - PiS jest przeciwko, koalicja w dużej części pomysł popiera. Czasami w niewybredny sposób...

Mateusz Zwolak z Koalicji Obywatelskiej stwierdził: - Inwestor stworzy nowe miejsca pracy, a my próbujemy mu to uniemożliwić.

Robert Kufel też z KO stwierdził, że instalacja miejskiej ProNatury jest "obojętna dla środowiska".

Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy uznał, że w przypadku prywatnych inwestycji konsultacje społeczne są stratą pieniędzy. - Nawet jakby wszyscy mieszkańcy powiedzieli, że nie chcą , to... nieważne jakie będą głosy od rad osiedli i mieszkańców, to ja muszę... - stwierdził.

Sprawa spalarni wielokrotnie pojawiała się na sesji przy różnych okazjach. Na przeprowadzenie konsultacji naciskała Grażyna Szabelska, wiceprzewodnicząca klubu PiS. - Ile razy mam pani tłumaczyć, że to jest decyzja administracyjna, a nie uznaniowa?! - irytował się Rafał Bruski.

Krok po kroku, czyli co może prezydent

To do prezydenta miasta należy wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji, czyli czy można budować, czy nie. Rafał Bruski wspiera się opiniami szeregu instytucji. Dotąd Wody Polskie i sanepid wydały opinie pozytywne. Czekamy na decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, która wezwała Eneris do uzupełnienia raportu o oddziaływaniu spalarni na środowisko.

- W opinii Wydziału Ocen Oddziaływania na Środowisko dokumentacja powinna być gotowa najpóźniej w poniedziałek - informuje Anna Gondek, rzecznik prasowy RDOŚ w Bydgoszczy.

Wciąż czekamy też na opinię marszałka województwa. Prezydent wyda decyzję w IV kwartale br. Dotąd do ratusza wpłynęło 560 sprzeciwów i uwag od mieszkańców i stowarzyszeń. Większość jest krytyczna. Najnowsze pismo wystosowała do prezydenta miasta spółdzielnia RSM "Jedność" z Kapuścisk. Czytamy m.in.: "dlaczego zakład o takiej charakterystyce działalności umiejscawiany jest w najbardziej zaludnionym obszarze naszego województwa, w niewielkiej odległości od zarządzanych przez naszą Spółdzielnię budynków, w której mieszka kilkanaście tysięcy ludzi? Awaria może zdarzyć się wszędzie."

To też może Cię zainteresować

Wideo

Materiał oryginalny: Bydgoski Alarm Smogowy: kolejna spalarnia w Bydgoszczy nie jest potrzebna! - Express Bydgoski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie