Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czary mary, wosku lanie, co ma stać się, niech się stanie!

Karioka
Karioka
Tradycją już się stało, że w wigilię św. Andrzeja przypadającą 29 listopada wielu z nas, zarówno dorosłych jak i dzieci, ulega magii tego dnia i stawia sobie wróżby.

Samo pochodzenie zwyczaju andrzejkowych wróżb do końca nie jest znane, większość informacji na ten temat wskazuje starożytną Grecję, opierając się na podobieństwie imienia Andrzej (Andress) do greckich słów aner, andrus, które w tłumaczeniu oznaczają męża i mężczyznę.

Inni natomiast wiążą tradycję andrzejkową z kultem starogermańskiego boga płodności Freyera, patrona miłości i płodności. W Polsce pierwszą udokumentowaną wzmiankę o wróżbach andrzejkowych możemy znaleźć w sztuce teatralnej Marcina Bielskiego z 1557 r. pt. „Komedyja Justyna i Konstancyjej”.

Jędrzejki lub Jędrzejówki, jak nazywano dawniej Andrzejki, docelowo skierowane były do niezamężnych panien, a wróżby dotyczyły wyłącznie miłości i małżeństwa. Często ta noc zwana „nocą wróżb” poprzedzona była postem i rozpoczynała się modlitwą do św. Andrzeja, co świadczy, że traktowano ten dzień z wielką powagą.

Ogień płonie u komina
Żwawo krząta się dziewczyna...
Północ... Kur już pierwszy pieje...
Czar się zaczął... Wosk się leje...
Już!... A teraz patrz, na ścianie
Jaki cień przed tobą wstanie.
Cienia pytaj się, dziewczyno,
Jaką dolą dni ci spłyną
Wosk się leje... Idą wróżby...
Wianek z mirtu... drużki... drużby...
Cuda prawią cienie szare,
Byle tylko dać im wiarę.
Nić się marzeń snuje złota,
Serce mota... mota... mota...
Ogień płonie, wosk się leje
Na kochanie, na nadzieję.

M. Synowska

Z czasem jednak tradycje te ewaluowały, łamiąc panieński monopol i obecnie wspólnie dziewczęta i chłopcy korzystają z zabaw i wróżb Andrzejkowych na organizowanych imprezach lub spotkaniach domowych. Należy również wspomnieć, że chłopcy i mężczyźni też mieli swój dzień poświęcony wróżbom, tzw. Katarzynki (wypada on w przeddzień dnia świętej Katarzyny, czyli 24 listopada), ale, że był on mniej popularny, to oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone wspólnie jednego dnia.

Wszystkich zainteresowanych odrobiną bezpiecznej magii, chcących zobaczyć, co nas czeka w najbliższej przyszłości i najważniejszej dla nas sferze życia, jaką jest miłość, zapraszamy **

tutaj

**.

Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto