II liga dla Zawiszy!

Maciej Łyk
Maciej Łyk
Po 10 latach gry w ligach regionalnych, bydgoski Zawisza powraca na piłkarską mapę Polski. W rewanżowym meczu barażowym wojskowi pokonali LZS Leśnicę 0:1.

Przed rozpoczęciem sezonu piłkarskiego 2007/2008 piłkarze i trenerzy jasno określili sobie cel - II liga piłkarska. PZPN postanowił wprowadzić kolejną reformę rozgrywek piłkarskich, dzięki której mistrz IV ligi po barażu z innym zwycięzcą IV ligi awansuje bezpośrednio do nowej II ligi. Po rundzie jesiennej Zawisza tracił do lidera, bydgoskiego Chemika, 5 pkt. W przerwie zimowej działacze wzmocnili klub kilkoma graczami, z Piotrem Bajerą na czele. Rundę rewanżową wojskowi przeszli jak burza i to oni świętowali mistrzostwo IV ligi i awans do baraży. W losowaniu Zawisza trafił na LZS Leśnicę. W pierwszym spotkaniu bydgoski zespół wygrał 2:0, kontrolując wydarzenia na boisku.

Przyszedl czas na rewanż, na najważniejszy mecz sezonu. Wiadomo było przed spotkaniem, że bydgoski zespół nie zagra w najsilniejszym składzie, bowiem trzech zawodników pauzowało za żółte kartki. Pierwsze 20 minut to zdecydowane ataki gospodarzy, którzy za wszelką cenę chcieli odrobić straty z pierwszego meczu. Bydgoski zespół wytrzymał to natarcie i do końca pierwszej połowy gra toczyła się gównie w środkowej strefie boiska. Po przerwie obraz gry się nie zmienił, gospodarze cały czas starali się zdobyć bramkę, a goście czekali na okazję do kontrataku. I nadeszła 72. minuta. Błąd popełniają obrońcy z Leśnicy, co wykorzystuje Valentin Dah dokładnie podając do Rogera Babiarza, który zdobywa zwycięskiego, jak się później okazało, gola. Gola na wagę awansu Zawiszy do II ligi.

Warte podkreślenia jest też to, że mimo zakazu gospodarzy, na mecz dotarła spora grupa kibiców bydgoskiego klubu, którzy spotkanie oglądali zza płotu, mimo że na stadionie były wolne miejsca. Po końcowym gwizdku nie wytrzymali jednak i trzymając szampany w rękach wbiegli na płytę boiska, aby świętować razem z piłkarzami i sztabem szkoleniowym awans do II ligi.

Zawisza: Kowalski - Suchecki, Tomczak, Łukaszewski, M. Kozłowski - Cuper (71' Janiszewski), Sobolewski, Maziarz (80' Wiśniewski), Cielasiński (48' Barlik) - Dah, Bajera (48' Babiarz).