MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Fala bezrobotnych zaleje urzędy pracy jesienią? Jaka jest sytuacja na rynku pracy w Bydgoszczy i w regionie?

Katarzyna Piojda
W Bydgoszczy tłumów w urzędzie pracy nie ma. To dlatego, że rejestrować można się także online
W Bydgoszczy tłumów w urzędzie pracy nie ma. To dlatego, że rejestrować można się także online Jacek Smarz
Firmy z kraju zapowiadają zwolnienia grupowe. Powiatowe urzędy pracy boją się tłumów nowych bezrobotnych. Pośredniaki w Kujawsko-Pomorskiem mogą odetchnąć. Masowych zwolnień prawie nie ma i nie będzie. Przynajmniej na razie. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja na rynkach pracy w Bydgoszczy, Świeciu i

Bezrobocie w Świeciu

- W naszym powiecie odnotowaliśmy największy spadek bezrobocia na tle województwa - mówi Karolina Kasica, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu. - Stopa bezrobocia za lipiec wynosi 7,2 procent, natomiast w czerwcu kształtowała się na poziomie 7,7 proc. Nowi bezrobotni mogą rejestrować się i online, i tradycyjnie, a więc przychodząc do urzędu. W okresie pandemii nie odnotowaliśmy żadnych zwolnień grupowych.

W świeckim urzędzie pracy nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Kto ma sprawę do załatwienia, ten przychodzi bez zapowiedzi.

Rynek pracy i bezrobocie w Bydgoszczy

Nie wszędzie tak jednak jest. W PUP w Bydgoszczy informują: - Do urzędu klienci wpuszczani są pojedynczo. Prosimy nie przychodzić z dziećmi lub osobami towarzyszącymi. Na sali obsługi może przebywać maksymalnie 7 klientów. Pierwszeństwo wejścia mają osoby zapisane telefonicznie do rejestracji.

Bezrobocie w Toruniu

W wybranych pośredniakach w kraju są natomiast tłumy, a tych zwłaszcza w dobie koronawirusa trzeba się wystrzegać. Tłoczno się robi, bo i bezrobotnych przybywa. - Na koniec lipca 2020 roku w województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowanych pozostawało 71 590 bezrobotnych – informują nas w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Toruniu. - Było to o 11,9 procent (7596 osób) więcej niż przed rokiem. Poprzedni roczny wzrost liczby zarejestrowanych w lipcu miał miejsce w 2013 roku. Wtedy liczba zarejestrowanych wyniosła 143 816 osób i była o 5,5 proc. wyższa niż rok wcześniej.

W toruńskim urzędzie kontynuują: - W czerwcu tego roku do PUP z terenu województwa nie wpłynęło żadne zgłoszenie o zamiarze zwolnienia pracowników. W lipcu były to 2 zgłoszenia na 137 osób. W sierpniu 4 zakłady z sekcji handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle, zgłosiły zamiar zwolnienia 326 osób (największe zgłoszenie z terenu Torunia dotyczyło 152 osób), przy czym wszystkie z tych osób otrzymały wypowiedzenia zmieniające warunki pracy i płacy.

Tłoczno w pośredniakach dopiero może zacząć się robić. - Nie odnotowaliśmy żadnych zwolnień grupowych, lecz spodziewamy się napływu bezrobotnych właśnie po wakacjach. Pierwsze tygodnie września pokażą, czy tak się stanie – mówi Tomasz Zawiszewski, dyrektor PUP w Bydgoszczy.

A jak jest z ofertami pracy w Kujawsko-Pomorskiem?

- W czerwcu i lipcu tego roku do powiatowych urzędów pracy zgłoszono 10 018 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Było to o 18,2 proc. miej niż w analogicznych miesiącach 2019 roku - mówią w WUP.

Spadki bywają bardziej drastyczne. Przykładowo: do urzędu pracy w Bydgoszczy w lipcu br. trafiło niespełna tysiąc ofert zatrudnienia. W tym samym okresie zeszłego roku było ich ponad 1600. - Obecnie najwięcej ofert pracy jest na stanowiska rozbieracz-wykrawacz, wędliniarz, stolarz, pracownik budowlany, pracownik produkcji, operator maszyn do produkcji opakowań z papieru i tektury – wymienia Karolina Kasica.

Artur Janas, dyrektor WUP w Toruniu, komentuje: - Mimo ogromnego rozmiaru pandemii COVID-19 i skali oddziaływania tego zjawiska na gospodarkę tak globalną, jak i regionalną, trzeba przyznać, że rynek pracy zachowuje względny spokój. Twarde dane publikowane przez GUS na temat spadku PKB w II kwartale br. wskazują, że letni spokój na rynku pracy prawdopodobnie nie będzie trwał długo.

Zwolnienia grupowe w Polsce

Coraz głośniej słyszy się w Polsce opinie, że zwolnienia grupowe będą… niemal hurtowe, pobiją rekord dekady. W handlu i usługach pracę może stracić kilkanaście procent załogi. W sektorze finansowym natomiast co 4. firma zamierza zwalniać. Wybrane zakłady pracy dopiero weszły w fazę dopracowań planów restrukturyzacyjnych. Całkiem prawdopodobne, że zaczną wręczać kadrze wypowiedzenia w ostatnim kwartale. To znacznie pogorszyłoby sytuację, bo właśnie w sezonie zimowym zdobyć pracę jest najtrudniej.

Już w kwietniu specjaliści przewidywali czarny scenariusz. Zaznaczali, że żadna tarcza antykryzysowa nie powstrzyma gwałtownego wzrostu bezrobocia. - W najbliższych miesiącach to nie zwolnienia grupowe będą miały największy wpływ na wysokość stopy bezrobocia. Niektóre urzędy pracy przeżywają oblężenie z powodu rejestracji osób powracających z zagranicy. Coraz większej grupie osób kończą się albo zostały skrócone umowy terminowe. Tracą pracę również zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnieni – informowała Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

POLECAMY:

80 lat temu, 1 września 1939 roku kilkanaście minut przed godz. 5 rano Niemcy zaatakowały Polskę. Rozpoczęła się II wojna światowa. W Bydgoszczy w tym czasie było spokojnie. Niemcy co prawda, jak się później okazało, planowali poranny nalot na miasto, by zbombardować  lotnisko, mosty i dworce kolejowe, ale z powodu gęstej mgły tego ranka nad miastem atak lotniczy opóźniono. 

Pierwsze samoloty z czarnym krzyżem na skrzydłach nadleciały nad Bydgoszcz po godz. 11. Dokładnie 52 bomby spadły na opuszczone lotnisko, gdyż wcześniej stacjonujące tu samoloty odleciały na przygotowane lotniska polowe. Niemniej płyta bydgoskiego aerodromu nie nadawała się już do użytku. Po południu nad miastem ponownie zaobserwowano niemieckie aeroplany. 

Więcej informacji >>>

81 lat temu Niemcy zaatakowały Polskę. Tak wyglądały pierwsz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto