Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laboratorium Badawcze Systemów Funkcjonalnych Politechniki Bydgoskiej rozpoczęło działalność! [zdjęcia]

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Wyniki badań, które prowadzone będą w laboratorium, zostaną wykorzystane do usprawnienia technologii produkcji pojazdów produkowanych przez firmę PESA Bydgoszcz.
Wyniki badań, które prowadzone będą w laboratorium, zostaną wykorzystane do usprawnienia technologii produkcji pojazdów produkowanych przez firmę PESA Bydgoszcz. Tomasz Czachorowski
Ostatniego dnia listopada odbyła się uroczystość przecięcia wstęgi i oddania do użytku Laboratorium Badawcze Systemów Funkcjonalnych Politechniki Bydgoskiej, które dedykowane jest badaniom rozwojowym pojazdów szynowych.

Nowe laboratorium, usytuowane w specjalnie wybudowanej hali przy al. prof. Sylwestra Kaliskiego 7, umożliwia między innymi przeprowadzanie badań dużych układów hamulcowych stosowanych w kolejnictwie. W komorze badawczej można symulować różne warunki środowiskowe. Laboratorium, które funkcjonuje w ramach Wydziału Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej, zostało wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania pomiarowe. Wyniki badań, które prowadzone będą w laboratorium, zostaną wykorzystane do usprawnienia technologii produkcji pojazdów produkowanych przez firmę PESA Bydgoszcz.

Zobacz zdjęcia z otwarcia:

Wartość inwestycji wyniosła 8 mln złotych. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Zadanie jest częścią wartego 44,6 miliona złotych projektu „Laboratoria nauk technicznych i ścisłych dedykowane rozwojowi potencjału badawczego w zakresie innowacyjnych rozwiązań i technologii o kluczowym znaczeniu dla gospodarki województwa kujawsko-pomorskiego”. W realizację przedsięwzięcia, którego liderem jest Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, zaangażowane są także Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Projekt przewiduje zakup niezbędnego wyposażenia dla laboratoriów naukowo-badawczych oraz związane z nim roboty budowlane. Efektem będzie powstanie nowej infrastruktury obejmującej Centrum Badawcze Struktur Wielkogabarytowych, Laboratorium Badawcze Podsystemów Funkcjonalnych oraz Międzyuczelniane Centrum KET, które tworzyć będzie 11 laboratoriów badawczych w ramach 6 wydziałów na 3 uczelniach. Dofinansowanie z RPO na realizację projektu to 36 milionów złotych.


► To może Cię zainteresować: To już pewne! Opłata mocowa w 2024 roku idzie w górę! Urząd Regulacji Energetyki (URE) podał wysokość stawek. Miesięczna opłata od 1 stycznia 2024 r. wyniesie od 2,66 zł do 14,90 zł netto w zależności od poziomu zużycia energii elektrycznej. Przypomnijmy, że opłata mocowa stanowi jeden z elementów składowych rachunku za prąd. Niestety - wyższe ceny prądu oznaczają, że w górę pójdą opłaty - w tym także za ogrzewanie. Warto więc zadbać, by ciepło nie uciekało z domu. Poznaj sposoby na zatrzymanie ciepła w czterech ścianach i zobacz, jak sprawić, by w mieszkaniu było cieplej a w portfelu nie ubyło zbyt wiele pieniędzy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto