Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Listy pisane w imię wolności

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
Po raz dwunasty wystartowała akcja „Maraton Pisania Listów ...
Po raz dwunasty wystartowała akcja „Maraton Pisania Listów ... internet
Po raz dwunasty wystartowała akcja „Maraton Pisania Listów Amnesty International". Jest ona związana z przypadającym na 10 grudnia Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka.
Czytaj też:
» Wielkie nieobecne - felieton Marty Megger

Tegoroczny maraton zbiega się z 50. rocznicą działalności Amnesty International – międzynarodowej organizacji pozarządowej stającej w obronie praw człowieka. W zeszłym roku udział w akcji wzięło 51 krajów.

Amnesty International liczy obecnie ponad 2 miliony członków w 150 krajach świata. Swoją działalność koncentruje na obronie tzw. więźniów sumienia, czyli osób represjonowanych za wyrażanie własnych poglądów, lecz niestosujących przemocy ani nienawołujących do nienawiści. Amnesty International stanowczo sprzeciwia się także karze śmierci oraz walczy z nielegalnym handlem broni.

Tegoroczna akcja skupia się na sytuacji więźniów politycznych obozu pracy przymusowej Yodok w Korei Północnej. Według szacunków organizacji może w nich przebywać nawet 200 tys. osób.

Byli więźniowie opisują pracę w warunkach bliskich niewolnictwu, tortury i inne formy okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania. Wszyscy przetrzymywani w Yodok byli świadkami publicznych egzekucji. Aby zostać więźniem obozu wystarczy nawet pokrewieństwo z osobami oskarżonymi o popełnienie przestępstw.

Oto jedna z szokujących relacji więźnia osadzonego w Yodok:

- W pokoju o powierzchni około 50 m² śpi 30 lub 40 więźniów politycznych. Śpimy na łóżkach z drewnianych desek pod jednym kocem. Dzień zaczyna się o 4 nad ranem pierwszą zmianą, zwaną także ‘zmianą przed posiłkiem’, która trwa do 7 rano. Potem śniadanie od 7 do 8 rano, które codziennie składa się z tego samego - 200 g kaszy kukurydzianej.

Potem jest poranna zmiana od 8 do 12 i przerwa na obiad do godziny 13. Później jeszcze raz praca od 13 do 20 i kolacja do 21. Wieczorem przychodzi czas na edukację ideologiczną. Jeśli nie zapamięta się dziesięciu haseł etyki, nie będzie można pójść spać. Tak wygląda dzień w obozie.

Finał bydgoskiej akcji odbędzie się w sobotę, 10 grudnia, o godz. 18 w klubie Mózg. Listy jednak można pisać już teraz oraz przekazywać je w następujących miejscach lub wysyłać pod wskazane adresy:

- Jowita Rucińska ([email protected])

- Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza, parter oddział pediatrii - wejście od ul.
Jurasza, w godzinach 9.00 - 15.00 (5-9 grudnia)
- Collegium Medicum (obok auli głównej)
- Biblioteka Medyczna CM UMK - hol główny (na terenie Szpitala Uniwersyteckiego nr  1)
- Dom Studencki 1 - Rondo Jagiellonów

Zobacz też:

Historia na Wzg. Dąbrowskiego

Oryginalny mandat za złe parkowanie

El Schlong w Mózgu [foto]

Blogi MM: Była sobie Dworcowa
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto