Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maszyny aż huczą w szwalniach. Więźniowie szyją maseczki ochronne

Redakcja
Osadzone za kratami też włączyły się w ogólnopolskie szycie maseczek
Osadzone za kratami też włączyły się w ogólnopolskie szycie maseczek OISW Bydgoszcz
- Chociaż tak możemy pomóc i przydać się w walce z koronawirusem - mówią osadzeni. Ich zaangażowanie przekłada się na konkretnie liczby. W samym okręgu bydgoskim jednostki penitencjarne przekazały 4800 maseczek oraz 20 przyłbic do różnych instytucji. A to jeszcze nie koniec akcji.

Ludzie, którzy mają na koncie przestępstwa i trafili do więzienia czy aresztu, teraz mogą pomagać zza krat. Aż 7 jednostek penitencjarnych okręgu bydgoskiego przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji produkcji maseczek. - Maseczki są szyte przez kobiety osadzone w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu. Szyją je także osadzeni w: Zakładzie Karnym nr 2 w Grudziądzu, Zakładzie Karnym w Inowrocławiu, Areszcie Śledczym w Bydgoszczy, Zakładzie Karnym we Włocławku, Zakładzie Karnym w Potulicach oraz osadzone w Oddziale Zewnętrznym w Czersku – wymienia kpt. Rafał Grabski, rzecznik dyrektora Aresztu Śledczego w Bydgoszczy. 

Tysiące maseczek

Przyłbice ochronne wykonywane są natomiast w dwóch grudziądzkich więzieniach. Środki ochrony osobistej powstają na potrzeby własne jednostek, ale również są przekazywane do domów pomocy społecznej i innych potrzebujących. - Do tej pory jednostki penitencjarne okręgu bydgoskiego, tj. ZK nr 1 i 2 w Grudziądzu przekazały 4800 maseczek oraz 20 przyłbic do różnych instytucji – kontynuuje rzecznik. 

W więziennych szwalniach w dobie pandemii masowo powstają nie tylko maseczki, ale także kombinezony medyczne i fartuchy.

W kraju w więziennych szwalniach w dobie pandemii masowo powstają nie tylko maseczki, ale także kombinezony medyczne i fartuchy. Trafiają m.in. do szpitali, hospicjów, DPS-ów, do sądów czy prokuratur. - W 83 jednostkach penitencjarnych na terenie całej Polski rozpoczęła się masowa produkcja środków zabezpieczających przed Covid-19. Blisko tysiąc więźniów zaangażowało się w szycie materiałów niezbędnych do walki z koronawirusem – zaznacza dalej kapitan Grabski. - Zaangażowanie osadzonych przekłada się na konkretnie liczby. To już prawie milion maseczek, 40 tysięcy fartuchów i 12 tysięcy kombinezonów ochronnych, a także 120 tysięcy litrów płynów dezynfekujących.

Praca dla skazanego

Więźniowie nie tylko biorą udział w ogólnopolskim szyciu maseczek. Latem 2017 roku część skazanych pomagała usuwać skutki nawałnicy, która mocno dała się we znaki Kujawsko-Pomorskiemu. Wtedy zresztą sami więźniowie zostali poszkodowani: więzienie w Potulicach (powiat nakielski) właśnie przez silne wiatry straciło łączność telefoniczną. W efekcie więźniowie przez parę dni nie mogli dzwonić do swoich rodzin.

Wielu z osadzonych na co dzień pracuje i to nie tylko w więziennych murach. Pisaliśmy wcześniej, że np. bydgoscy skazani pomagają przy remontach szkół czy przedszkoli i domów dziecka, sprzątają osiedla, pracują na budowach albo jako złota rączka. W szpitalach i hospicjach tak samo się udzielają. Nawet na koncertach. To znaczy: składając i potem rozkładając scenę na festynach.

MASKI KN95 Z FILTREM, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Maszyny aż huczą w szwalniach. Więźniowie szyją maseczki ochronne - Gazeta Pomorska

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto