Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młyn Kentzera - Słoneczny Młyn

Redakcja
Kolejny zabytkowy młyn w naszym mieście, po Młynie Petersona, udało się uratować. Jako Hotel Słoneczny Młyn odzyskał swoją świetność i zyskał nowe oblicze.

Młyn Kentzera przy ul. Jagiellońskiej 96 (dawniej ul. Promenada 36) wybudowano w roku 1882 roku z inicjatywy wspólników Ludwika Wolfena i Meyera Fliessa. Był to niewielki młyn o wydajności tony dziennie. Z ustaleniem daty powstania jest pewien problem, bo na zachowanym zdjęciu widać wyraźnie namalowaną datę 1862 - prawdopodobnie datę powstania.

Pierwsza przebudowa
Młynem zainteresowała się w 1892 r. spółka braci Willi i Moritz Baerwald, która odkupiła przynoszący straty i mało wydajny młyn. Bracia zainwestowali zapewne znaczne środki finansowe w przebudowę i gruntowną modernizację obiektu.

Po przebudowie wydajność młyna wzrosła do 20 ton przemiału żyta, pszenicy na dobę przy zatrudnieniu 14-15 osób. W okresie 1898 r. następuje pewna automatyzacja pracy i produkcja zwiększa się do 30 ton przemiału żyta albo pszenicy na dobę. Ziarno dostarczane było barkami, które cumowały przy pobliskim nabrzeżu. Rozbudowa młyna doskonale jest widoczna na czarno-białym zdjęciu z lat 40. ubiegłego wieku. Należy założyć, że pierwszym młynem był budynek z czerwonej cegły stojący po środku kompleksu, którego ściany są wykonane z "pruskiego muru". Budynek ten zachował się do początku lat 90. ubiegłego wieku.

Kolejny właściciel
W 1938 roku młyn odkupiony został przez bydgoskiego kupca Bronisława Kentzera, który prowadził go do 1939 r. Od roku 1940 młyn pracuje pod kierownictwem Niemca Gustawa Harmela do roku 1945. I tu ciekawostka. Po wojnie na krótko młyn wraca w ręce Jana Kentzera, aby ostatecznie w 1948 zostać upaństwowionym.

Otrzymuje go spółdzielnia Społem. Pierwsze lata XXI wieku to ostatnie lata działalności młyna. Następuje powolna degradacja budynku, który zaczyna zarastać krzewami. Po raz kolejny młyn ma szczęście do inwestora.

Słoneczny Młyn
3 kwietnia 2009 został oficjalnie otwarty czterogwiazdkowy Zespół Hotelowy "Słoneczny Młyn". Adaptacja trwała ponad rok. W 96 pokojach jest około 200 miejsc noclegowych. W miejscu, gdzie cumowały barki nowy właściciel chce zbudować marinę. Fasady ozdobiła iluminacja wyjątkowo atrakcyjna od strony Brdy. Zapewne będzie to wdzięczny i bardzo popularny temat nocnych ujęć.
Myślę, że Bydgoszcz zyska kolejny symbol miasta.

Napis z datą powstania za ścianą
Niestety nie posiadałem w swoim archiwum zdjęć z lat 40. i z 2005 roku prezentowanych na MM. Dlatego, aby zilustrować historię młyna, posłużyłem się zdjęciami, które znalazłem w sieci, podając autora i miejsce pobrania. Zdjęcia otrzymałem również od Krystiana Kempińskiego, który uchwycił symboliczną "przemianę" młyna w hotel. Na prezentowanym zdjęciu murarz muruje zewnętrzną elewację z cegły klinkierowej, zasłaniając właśnie napis. Gratuluję czujności. Napis z logo Państwowych Zakładów Zbożowych jest nadal za zamurowaną ścianą. Jeśli ktoś z Was ma archiwalne zdjęcia obiektu, proszę o podzielenie się nimi.

Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto