Neony w Bydgoszczy. Czy ten z napisem "Savoy" zniknie? Jest szansa, że zostanie i nie podzieli losu innych bydgoskich neonów

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Czy jest szansa na pozostawienie i uruchomienie historycznego neonu z napisem "Savoy" na sprzedawanej kamienicy w centrum Bydgoszczy?
Czy jest szansa na pozostawienie i uruchomienie historycznego neonu z napisem "Savoy" na sprzedawanej kamienicy w centrum Bydgoszczy? Arkadiusz Wojtasiewicz
Udostępnij:
Czy jest szansa na pozostawienie i uruchomienie historycznego neonu z napisem "Savoy" na sprzedawanej kamienicy w centrum Bydgoszczy? Nowy właściciel nie mówi "nie". Po wielu dawnych, bydgoskich neonach nie ma już śladu.

Zobacz wideo: Rozbudowa szpitala Biziela w Bydgoszczy.

Bydgoscy radni ostatecznie zatwierdzili sprzedaż kamienicy przy ul. Jagiellońskiej 2. Tej, w której przez lata funkcjonował klub Savoy. Zachowały się pozostałości po neonie "Savoy", który jest do tej pory rozpoznawalny przez zdecydowaną część bydgoszczan.

- Zasugerowałem podczas ostatniej sesji Rady Miasta o pozostawienie na budynku tego historycznego neonu. Nie składałem pisemnej interpelacji, ale mogę powiedzieć, że nie spotkałem się z oporem. Pan prezydent przychylił się do pomysłu, ale podkreślił, że kamienica będzie miała nowego właściciela i to od jego woli zależy zachowanie neonu - mówi Paweł Bokiej, bydgoski radny PiS.

Trwa głosowanie...

Jak planujecie spędzić sylwestra?

Sam neon "Savoy" neonem już nie jest - zostały jedynie litery stanowiące podkładkę pod instalację elektryczną. Jego ponowne uruchomienie jednak problemem nie powinno być, bo neon jest w magazynach Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy.

Za zachowaniem neonu jest także Marek Iwiński, plastyk miejski.

Bydgoskie neony, których już nie ma

Już niewiele osób pamięta bydgoskie ulice nocą za czasów PRL-u. Niektóre z nich wyglądały jak ulice zachodnich miast, tak mieniły się neonami reklam.

Po wielu dawnych, bydgoskich neonach nie ma już śladu. Zobacz zdjęcia:

Mimo że neon kojarzy się okresem PRL-u, to pierwsza taka instalacja rozbłysła w Bydgoszczy już przed wojną w 1937 roku. Był to neon „Drogeria” przy ul. Śniadeckich. Działał jeszcze go końca lat 60. ub. wieku.

W latach 1951-57 zamontowano reklamy sklepów ZURT (skrót od "Zakład Usług Radiotechnicznych i Telewizyjnych" - red.) na Starym Rynku, potem PZU, OSZCZĘDZAJ W PKO oraz ORBIS przy Al. 1 Maja. Swoje neony miały oczywiście restauracje - Zodiak przy Marcinkowskiego, Słowianka czy Teatralna. Po 1961 roku powstały świetlne reklamy Księgarni Współczesnej oraz Fotonu.

Jeszcze do niedawna wiele martwych pozostałości po neonach było widać nie tylko w centrum miasta. Aż trzy neony znajdowały się na niewielkiej stacji kolejowej Bydgoszcz-Wschód. Olbrzymi napis stał na dachu obiektu Fotonu na Szwederowie, a na osiedlu Leśnym olbrzymimi literami bił po oczach "Klub POW". Na byłym Hotelu Brda też były neony, które oprócz miejsc noclegowych reklamowały restaurację mieszczącą się w wieżowcu.

Mieszkania są nieopłacalne

Co zrobi nowy właściciel kamienicy przy ul. Jagiellońskiej dowiemy się dopiero po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży. Po wielu postępowaniach przetargowych ostatecznie radni zgodzili się na sprzedaż bez przetargu. Nabywcą jest Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu. Zdaniem władz Bydgoszczy taka sprzedaż nieruchomości będzie korzystniejszym rozwiązaniem, bo np. przeznaczenie go na mieszkania jest zwyczajnie nieopłacalne. Budynek jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego, jest też pod opieką konserwatora zabytków.

To kamienica z bogatą historią. Najpierw na tej działce powstał dom mieszkalny ze stajnią - były to lata 1789-1800. Obecny kształt przyniósł rok 1913. Autorem gmachu był berliński architekt Heinrich Gross. Po 1990 roku kamienica była zarządzana przez miasto. Były tu mieszkania, siedziby partii politycznych, a na parterze m.in. bar mleczny.

Sam klub Savoy przestał działać w 2017 roku. Nieopłacony czynsz sięgał stu tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie