Nowe wyzwania dla poszukujących pracy. Czy nadal istnieje rynek pracownika?

Materiał informacyjny GOWORK.PL
Przy stopie bezrobocia wynoszącej 5,4%, zasadniczo każda osoba poszukująca w Polsce zatrudnienia może liczyć na ciepłe przyjęcie. Niemniej, relatywnie niski poziom bezrobocia rejestrowanego nie jest jedynym z czynników, wpływających na optymizm pracowników – duży udział w tej materii mają także listy zawodów deficytowych. Nie da się również ukryć, że ogólne warunki zatrudnienia ulegają stałej poprawie.

Jak wygląda dziś rynek pracy w Polsce? Jakie umiejętności przede wszystkim cenione są przez pracodawców? W jakich zawodach warto szukać pracy? Na jakie warunki zatrudnienia mogą liczyć kandydaci? Gdzie najłatwiej można znaleźć stabilną posadę? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Rynek pracy w Polsce – jak się przedstawia?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, rynek pracy w Polsce cieszyć się może względną stabilnością, charakteryzując się jednocześnie dość optymistycznymi tendencjami. Relatywnie niska stopa bezrobocia wskazuje na to, że pracę można stosunkowo łatwo zdobyć w każdym zawodzie – rzeczywiście, są jednak sektory, w których o pracę będzie dużo prościej niż w innych. Określane są one w listach zawodów deficytowych i nadwyżkowych, komponowanych przez GUS.

W naszym kraju zdecydowanie najprościej będzie zdobyć pracę w branży transportowej, czy w sektorze budowlanym, zasadniczo pośród wszystkich zawodów. Najatrakcyjniejszą pod kątem finansowym profesją będzie tutaj kierowca międzynarodowy, który zarobić może nawet 12 000 złotych brutto w skali miesiąca.

Jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki jest sektor IT, zachęcający do podjęcia współpracy zarówno wysokiej klasy specjalistów, jak i osoby dopiero stawiające swoje pierwsze kroki na rynku pracy. Branża IT z całą pewnością słynie z najbogatszej oferty ogłoszeń o pracę.

Naturalnie, bez większych trudności można zdobyć stabilną posadę w innych sektorach: handlowo-usługowym, gastronomii, produkcyjnym, edukacji czy w służbie zdrowia. Niemniej, liczba ofert nie będzie tu tak duża, jak w przypadku wyżej wzmiankowanych sektorów. Jeśli zaś chodzi o zawody nadwyżkowe, to zasadniczo nie są notowane wcale, dotycząc ledwie kilku wąskich, specjalistycznych profesji, takich jak filozof, socjolog, czy kulturoznawca.

Czego wymagać będą przedsiębiorcy od kandydatów?

Najistotniejsze dla przedsiębiorców umiejętności będą oczywiście dotyczyć w sposób ścisły przedmiotu zatrudnienia, jednak można wymienić kilka cech i zdolności uniwersalnych, które zawsze w pozytywnym tonie ubogacą nasze CV. Będzie to przede wszystkim znajomość języków obcych (przede wszystkim języka angielskiego w stopniu komunikatywnym), umiejętność obsługi komputera i otwartość na nowinki technologiczne, czy prawo jazdy kat. B.

Trzeba ponadto pamiętać, że równie istotne co umiejętności praktyczne, będą dla pracodawcy kompetencje miękkie zatrudnionych. Koniec końców to właśnie one będą w dużym stopniu wpływać na efektywność pracy osoby zatrudnionej, oraz to, w jaki sposób kreuje ona atmosferę w miejscu pracy. Do najistotniejszych kompetencji miękkich należy komunikatywność, zaangażowanie w powierzone obowiązki, odporność na stres, umiejętność pracy pod presją czasu czy umiejętność pracy w zespole.

Warunki zatrudnienia w Polsce – polepszają się czy pogarszają?

Biorąc pod uwagę zarówno dane statystyczne, jak i szczere opinie Polaków, warunki zatrudnienia oferowane przez pracodawców polepszają się. Umowa o pracę stanowi już standard w większości przedsiębiorstw, skutecznie wypierając umowy cywilnoprawne. Zatrudnieni mogą liczyć na przejrzystą ścieżkę kariery, atrakcyjne systemy premiowe oraz realną możliwość awansu w strukturze firmy.

Co więcej, pracodawcy starają się walczyć o lojalność i komfort pracowników (przekładające się finalnie na ich efektywność) na wiele różnych sposobów. Do najważniejszych należeć będą rozmaite benefity pozapłacowe, gdzie wśród najpopularniejszych z nich wyróżnimy prywatną opiekę medyczną, systemy kafeteryjne, czy rozmaite kursy i szkolenia, podnoszące kwalifikacje pracowników.

Dużą popularnością cieszy się również praca zdalna, której zasięg wykracza już poza sektor IT czy marketing, oferując swoje możliwości pracownikom administracji, czy finansów. Wygoda jaką daje zdalna komunikacja zaznacza się wyraźnie już na etapie rekrutacji, bowiem to właśnie za pośrednictwem internetowych portali ogłoszeniowych najłatwiej zdobędziesz pracę. Jeżeli interesuje Cię na przykład praca w Bydgoszczy, na GoWork.pl znajdziesz ją bez problemu – podobnie zresztą ma się sytuacja w przypadku innych, polskich miast.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto