MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powstają nowe schody w parku Wolności w Bydgoszczy. To projekt w ramach BBO

JW
Przebudowa schodów łączących ul. Toruńską z Cmentarzem Bohaterów Bydgoszczy realizowana jest w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.
Przebudowa schodów łączących ul. Toruńską z Cmentarzem Bohaterów Bydgoszczy realizowana jest w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. ZDMiKP
W Bydgoszczy trwa realizacja projektu, który ma na celu nie tylko poprawę estetyki, ale również funkcjonalności przestrzeni publicznej. Chodzi o przebudowę schodów łączących ul. Toruńską z Cmentarzem Bohaterów Bydgoszczy, częścią większego planu rewitalizacji parku Wolności. Projekt ten, wybrany przez mieszkańców w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego (BBO), stanowi dowód na to, jak ważne jest zaangażowanie społeczności lokalnej w kształtowanie przestrzeni miasta.

Z historii parku do współczesności

Park Wolności, zlokalizowany na zboczu Bydgoskim, to miejsce o bogatej historii i znaczeniu dla mieszkańców. Powstały w latach 1911-1913 zespół zieleni na Wzgórzu Wolności, z jego ponad 100-letnią historią, stanowił początkowo założenie utrzymane w stylu leśno-górskim. Warto zaznaczyć, że na terenie parku Niemcy zbudowali wieżę Bismarcka, która w 1928 roku została wysadzona w powietrze. W jej miejscu po II wojnie światowej urządzono Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy, co jeszcze bardziej podkreśla historyczne znaczenie tego miejsca.

Przebudowa schodów – kluczowy element rewitalizacji

Aktualnie trwa przebudowa schodów, które stanowią ważny element łączący ul. Toruńską z Cmentarzem Bohaterów Bydgoszczy. To część szerszego planu rewitalizacji parku Wolności, który obejmuje nie tylko odnowienie schodów, ale i szereg innych działań mających na celu zwiększenie atrakcyjności tego obszaru.

– „Stare” stopnie i barierki zostały już zdemontowane. Obecnie trwa montaż nowych schodów i krawężników. Docelowo przebudowany zostanie też chodnik prowadzący od ul. Toruńskiej. Wbudowane zostaną także elementy strukturalne ułatwiające orientację osobom niewidomym. Zamontujemy też nowe balustrady – informuje ZDMiKP.

Remont ma zakończyć się jeszcze przed wakacjami, co jest dobrą wiadomością dla mieszkańców i turystów. Wartość prac wynosi ponad 530 tys. zł, a za realizację odpowiada firma Affabre. Jest to kolejny krok w kierunku ożywienia i podniesienia standardów parku Wolności.

Wizja przyszłości parku Wolności

Rewitalizacja parku Wolności to nie tylko prace przy schodach. W ciągu ostatnich lat realizowano tu szereg inwestycji o łącznej wartości ok. 2,5 mln zł, w tym budowę alei spacerowych, ścieżki rowerowej, oświetlenia, kładki widokowej oraz schodów od strony ul. Kujawskiej. Dodatkowo, teren został wzbogacony o nową zieleń – dosadzono 681 drzew i krzewów oraz zioła i rośliny kwitnące. Nie zapomniano również o infrastrukturze służącej mieszkańcom – powstała altana, mały plac zabaw, ławki i kosze.

W ostatniej edycji BBO mieszkańcy zdecydowali o budowie dużego placu zabaw z drewnianymi konstrukcjami, które mają przybliżać życie zwierząt. To kolejny dowód na to, że Bydgoszcz stawia na rozwój przestrzeni publicznych, które służą rekreacji i edukacji. Rewitalizacja parku Wolności pokazuje, jak ważne jest połączenie historii z nowoczesnością oraz jak dużą rolę w tym procesie mogą odegrać sami mieszkańcy, decydujący o kierunkach rozwoju swojego miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto