Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak ma wyglądać Plac Wolności w Bydgoszczy. Stylowe pawilony dla kwiaciarek, więcej zieleni

sier
W pierwszej kolejności przebudowana zostanie część placu przed kościołem
W pierwszej kolejności przebudowana zostanie część placu przed kościołem UM Bydgoszczy
Ratusz informuje, że już niebawem podpisana zostanie umowa na wielką przebudowę placu Wolności w Bydgoszczy. Właśnie skończyła się budowa zbiornika retencyjnego w tym miejscu, teraz czas na rewitalizację, która będzie kosztować 8,4 miliona złotych. Co się tutaj zmieni?

Wszystkie prace zakończą się w 2025 roku. Będą dzielone na etapy. Najkorzystniejszą ofertę na etapie przetargu złożyła firma Strabag. Zadeklarowała realizację prac za kwotę 8,4 mln zł i objęcie ich 7-letnią gwarancją. Otwiera to drogę do podpisania umowy - informuje Urząd Miasta Bydgoszczy.

- Plac Wolności przez wiele lat był jedną z wizytówek miasta. Teraz, przy okazji zakończonych już prac przy kanalizacji, przywrócimy mu historyczny wygląd. Cieszę się, że powstał bardzo dobry projekt nawiązujący do historii, skonsultowany z ekspertami i nawiązujący do głosów mieszkańców. Od początku podkreślaliśmy, że zależy nam na zachowaniu handlu kwiatami, ale w eleganckich pawilonach i w tym zakresie też udało się wypracować dobre rozwiązanie. To będzie kolejna realna i oczekiwana zmiana w Salonie Bydgoszczy - prezydent Rafał Bruski.

Kwiaciarnie zostają na placu Wolności - w nowej formie

W pierwszej kolejności przebudowana zostanie część placu przed kościołem. Ustawione zostaną tam nowe estetyczne pawilony, w których sprzedawane będą kwiaty - informuje ratusz. Społeczna Rada ds. Estetyki we współpracy z Plastykiem Miasta, zarekomendowała projekt autorstwa Sylwii Zaremby. Nowe pawilony kwiatowe ma wyróżniać elegancka architektura dostosowana do charakteru placu. Przywróconych zostanie wiele historycznych rozwiązań.

W trakcie przygotowań do rewitalizacji cały czas byliśmy w kontakcie z właścicielami kwiaciarni. Od początku zależało nam zachowaniu funkcji handlu kwiatami w tym punkcie miasta. Miasto zgodziło się wybudować pięć pawilonów na własny koszt, uzgodniliśmy z osobami prowadzącymi handel, które obiekty przez kogo będą dzierżawione - UM Bydgoszczy.

Przy pomniku staną maszty na flagi o bardziej historycznym wyglądzie.
Przy pomniku staną maszty na flagi o bardziej historycznym wyglądzie. UM Bydgoszczy

Nowe ławki, zegar słoneczny

Projekt zakłada też modernizację elewacji szaletu. Na placu stanie 27 nowych ławek z oparciami zachęcających do odpoczynku. Z myślą o rowerzystach ustawione będą trzy komplety stojaków na rowery. Od strony ul. Piotra Skargi zamontowane zostaną chowane słupki ograniczające wjazd na alejkę w kierunku ul. Gdańskiej.

Przy pomniku staną maszty na flagi o bardziej historycznym wyglądzie. Specjalne kraty wokół drzew mają zapewnić wygodę pieszym oraz odpowiednie nawodnienie roślin. Przy pomniku stanie jeszcze na granitowym postumencie sferyczny zegar słoneczny. Również oświetlenie ma nawiązywać do historii. Od strony ulic dostawione zostaną trzy duże tak zwane bydgoskie pastorały. Wewnątrz placu stosowane będzie niższe oświetlenie parkowe. Łącznie będzie to 26 stylowych latarni. Zaprojektowano dodatkowo iluminację wybranych elementów na terenie placu. Iluminacji podlegać będą:

  • frontowa elewacja kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła
  • pomnik Wolności
  • frontowa elewacja I Liceum Ogólnokształcącego
  • wybrane drzewa

Jeszcze więcej zieleni na placu Wolności

Projektuje się wykonanie nasadzeń drzew, krzewów, traw i bylin, pnączy oraz cebul. Projektowane gatunki będą odporne na warunki miejskie, mają małe wymagania glebowe i wilgotnościowe oraz duże walory dekoracyjne. Dosadzone zostaną między innymi lipy. Kompozycje roślin mają składać się między innymi z formowanych żywopłotów, trzmielin, hortensji, róż, tawuł, kosodrzewin, traw ozdobnych. Sadzone mają być również cebule krokusów, tulipanów oraz cebulicy syberyjskiej.

Na placu, wzdłuż ulicy Gdańskiej oraz na placu przed pomnikiem i na przedłużeniu osi ul. Piotra Skargi, projektuje się ujednolicenie nawierzchni poprzez zastosowanie dwóch rodzajów materiałów: płyt granitowych oraz opasek z kostki bazaltowej. Na jezdni, wzdłuż północnej pierzei, zachowana zostanie kamienna kostka rzędowa, która zostanie oczyszczona i ułożona na nowej podbudowie. W miejscach przejść dla pieszych zaprojektowano dodatkowo płytki ostrzegawcze i kierunkowe jako elementy informujące dla niepełnosprawnych. Te prace realizowane będą w ostatniej kolejności.

(materiał opracowano na podstawie komunikatu Urzędu Miasta Bydgoszczy)

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto