Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TEATR.doc + Rodzina

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Akademicka Przestrzeń Kulturalna przy WSG i Fundacja Sztuki Art-House zapraszają do udziału w projekcie teatralnym „TEATR.doc+Rodzina”.

Co dwa tygodnie w środy w WSG obywają się spotkania zespołu, który podjął pracę nad przygotowaniem spektaklu na temat współczesnej polskiej rodziny.

Opowiedzieć o rodzinie sobą
Działania w grupie, jaką na potrzeby projektu „TEATR.doc+Rodzina” tworzy Fundacja Art-House, mają na celu nie tyle wypowiedzenie gotowych już myśli na wybrany temat, co wspólne do nich dojście. Ostateczny kształt spektaklu wyłoni się z pracy poszczególnych zaangażowanych, będzie efektem ich otwartości na refleksję i dyskusję, a także obserwacji.

Monika Wirżajtys, psychodramatysta, teatrolog, reżyser i koordynatorka projektu, namawia do tego, by chętni do współpracy poprzez tekst i działania teatralne odnieśli się do swoich osobistych doświadczeń związanych z rodziną. Z dialogu w zespole ma urodzić się wiarygodny obraz dzisiejszej rodziny - jej roli, kondycji, tajemnic.

- Mamy za sobą pierwsze spotkanie, grupa liczy obecnie 10 osób – mówi Monika. – Wczoraj miała miejsce burzliwa, 2-godzinna dyskusja na temat naszego postrzegania rodziny. Poszukujemy w ten sposób klucza do tego tematu.

Najpierw było „7xK”
Fundacja Art-House ma już na swoim koncie jeden projekt realizowany podobną metodą: „7xK”, gdzie aktorkami były nastolatki, kobiety dojrzałe i starsze, reprezentujące różne środowiska. „Kobietą się nie rodzi, kobietą się staje” – mówiły twórczynie spektaklu „7xK”- Monika Wirżajtys i Danka Milewska. Wspólnie z uczestniczkami przeszły one drogę od pierwszych prostych pytań o to, czym jest kobiecość, do stworzenia scenicznego wyrazu swojego jej odczuwania. Panie z „7xK” dyskutowały o różnych aspektach kobiecości, o swoich relacjach z matką czy macierzyństwie, a także analizowały zgromadzone zapisy rozmów z kobietami w różnym wieku.
Inspirowane „Biegnącą z Wilkami” C.P. Estes pisały:
- Jest szansa, że plon "7xK" pozwoli wzbogacić portret współczesnej Polki. Każdy, kto zetknie się z owocami tego projektu, będzie mógł Wielkiej Kobiecie – w której jednoczą się wszystkie natury, spotykają się wszystkie żywioły i odgrywają się wszystkie ludzkie role – spojrzeć w oczy i zadać swoje własne pytanie.

Fikcja nie ma tej mocy
Projekt o rodzinie to poszukiwanie głębszej prawdy o tym, czym ta rodzina w dzisiejszych czasach jest. Prace rozpocznie gromadzenie rodzinnych historii, które przynosić mogą wszyscy zainteresowani. Etap ten potrwa do czerwca.
- Jeśli historia Twojej rodziny lub kogoś, kogo znasz jest z jakiegoś powodu ważna, chcesz ją opowiedzieć albo zobaczyć na scenie, skontaktuj się z nami – apelują organizatorzy.
Ten etap pracy wiąże się ze sporządzeniem zapisu rozmów z osobami różnej płci, w różnym wieku i z różnych środowisk, także z placówek opiekuńczo-wychowawczych czy zakładów karnych.

- Fikcja staje się coraz częściej bezsilna wobec naszej społeczno-politycznej rzeczywistości. Dlatego zmiana kierunku w stronę faktu daje nadzieję, że napisany przez życie tekst sztuki zajmować się będzie naprawdę ważnymi sprawami – wagę odniesień do rzeczywistych sytuacji rodzin komentują przedstawiciele Teatr.doc. Dlatego spektakl ten jeszcze bardziej niż “7xK” będzie odwoływał się do mechanizmów tworzenia teatru dokumentalnego.

- W “7xK” dokument był tylko punktem wyjścia. Tym razem chcemy pójsć o krok dalej. Dlatego też zamierzam zapraszać na konsultacje zawodowców, by był to teatr dokumentalny z prawdziwego zdarzenia – zdradza nam Monika Wirżajtys.

Na deski w październiku

W czerwcu grupa powinna już zebrać owoce rozmów i warsztatów dramatopisarskich, które poprawdzi jeden z cenionych i znanych dramaturgów (wybór zostanie podyktowany potrzebami warsztatowymi grupy i wypracowanego przez nią pomysłu).

W październiku będzie miał miejsce właściwy casting do spektaklu, a premiera odbędzie się najprawdopodobniej w tym samym roku akademickim.
- Nie chcę podawać dokładnej daty – mówi Monika. – O ile w przypadku “7xK” byłam zmuszona pospieszyć się z premierą ze względu na zbliżający się poród, tym razem daję grupie czas na pracę nad pomysłem i warsztatem.

Kolejne spotkanie grupy pracującej nad projektem odbędzie się za dwa tygodnie w środę, 11 lutego, o godz. 17.30 w Sali K6 w WSG. Zgłoszenia i pytania można przesyłać na adres: [email protected]

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: TEATR.doc + Rodzina - Bydgoszcz Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto