Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ten blog to kopalnia wiedzy o Fordonie

Redakcja
Strona www.historyczna-kopalnia-fordon.blogspot.com powstała z ...
Strona www.historyczna-kopalnia-fordon.blogspot.com powstała z ... repr. z sieci
Strona www.historyczna-kopalnia-fordon.blogspot.com powstała z miłości do historii, zabytków i Fordonu. Dokumenty trafiają do biblioteki.


Bydgoska gwara i kultura, czyli Firtel Bydgoski


Pan Robert, autor strony, jest z wykształcenia historykiem, pasjonuje się także archeologią. Swoją pracę magisterską pisał o Wyszogrodzie, wczesnośredniowiecznym osadnictwie w rejonie Wisły.

Urodził się w Fordonie i przez wiele lat tu mieszkał. A jednak bloga założył dopiero, kiedy wyjechał do pracy do Irlandii. - Miałem już zgromadzone mnóstwo zdjęć i dokumentów dotyczących Fordonu. Chciałem się tym podzielić z innymi. Ratować od zapomnienia cenne pamiątki, zdjęcia, historie. To też może być materiał do kolejnych badań historycznych.

Autor strony liczył też na wkład mieszkańców w tworzenie bazy zdjęć i dokumentów historycznych. Nie zawiódł się.

Spośród najcenniejszych materiałów, które otrzymał w formie elektronicznej wymienia 180 zdjęć unikatowego albumu o Bydgoszczy i jej okolicach w tym o Fordonie sprzed pierwszej wojny światowej.

- Wyjątkowe są też materiały mieszkanki Fordonu, pani Elżbiety. Jedno - wybitnie rzadkie, gdyż ukazuje ostrzelaną fordońską restaurację na rynku koło kościoła św. Mikołaja [reprodukcję tego zdjęcia publikujemy powyżej - przyp. red.]. Jest i teczka z ponad 300 dokumentami, w tym dotyczącymi budowy pomnika na rynku w Starym Fordonie przy kościele św. Mikołaja.

- Obecnie staram się by album w całości trafił do bydgoskiego archiwum przy ul. Dworcowej - zapowiada. - Ale już teraz część oryginalnych zdjęć, dokumentów i innych materiałów eksponowanych na blogu „Historyczna Kopalnia Fordon” trafiła i będzie trafiała do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej do zbiorów specjalnych przy ulicy Długiej 41. Tam powstało specjalne miejsce - katalog Historyczna Kopalnia Fordon. Ma to ułatwić potencjalnym badaczom i pasjonatom korzystanie z naszych zasobów, a być może i uda się nam przekonać innych podobnych kolekcjonerów, by też przekazywali bibliotece informacje i pamiątki związane z Fordonem.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto