To są uczelnie w regionie, które mają najwięcej zaszczepionych przeciw COVID-19 studentów i wykładowców

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Na Politechnice Bydgoskiej przy ul. Kaliskiego od ponad 9 miesięcy działa punkt szczepień powszechnych. W ten sposób uczelnia zachęca do szczepień nie tylko mieszkańców, ale też swoich studentów, doktorantów i wykładowców.
Na Politechnice Bydgoskiej przy ul. Kaliskiego od ponad 9 miesięcy działa punkt szczepień powszechnych. W ten sposób uczelnia zachęca do szczepień nie tylko mieszkańców, ale też swoich studentów, doktorantów i wykładowców. Tomasz Czachorowski/Archiwum
Udostępnij:
Środowisko akademickie jest jedną z najlepiej zaszczepionych grup przeciw Covid-19 w kraju - wynika z zestawienia Ośrodka Przetwarzania Informacji - Państwowego Instytutu Badawczego. W pierwszej dziesiątce uczelni z największą liczbą zaszczepionych pracowników naukowych, doktorantów i studentów nie ma jednak uczelni z Bydgoszczy i Torunia.

Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce.

W całym kraju ogółem zaszczepionych jest 89 proc. nauczycieli akademickich oraz innych osób prowadzących zajęcia i realizujących działalność badawczą, 83 proc. doktorantów i 71 proc, studentów. Zestawienie powstało we współpracy z resortem zdrowia na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Na podstawie zawartego porozumienia Centrum e-ZDROWIE oraz OPI PIB przeprowadziły weryfikację poziomu zaszczepienia na uczelniach, analizując dane z systemu POL-on (baza szkolnictwa wyższego i nauki) oraz Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. W statystykach ujęto tylko osoby, które posiadają nr PESEL i szczepiły się w Polsce.

Trwa głosowanie...

Czy jesteś już po trzeciej, przypominającej, dawce szczepionki na COVID-19?

Sprawdziliśmy, jak sytuacja szczepień wygląda na niektórych uczelniach w regionie. Na Politechnice Bydgoskiej zaszczepionych jest 89,9 proc. nauczycieli akademickich i 68 proc. studentów. - Te dane dostaliśmy niedawno z resortu nauki - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ i zarazem rzecznik uczelni. - Na PBŚ przy ul. Kaliskiego działa punkt szczepień przeciw Covid-19, więc chyba w lepszy sposób nie możemy zachęcać naszego środowiska akademickiego do szczepień. Są praktycznie na wyciągnięcie ręki.

Na uczelniach w regionie słyszymy, że nie ma przepisów, które zezwalałyby im pytać pracowników naukowych i studentów, kto przyjął szczepionkę, a kto nie, ale...

- Dzięki statystykom przekazanym na początku stycznia br. przez Ministerstwo Zdrowia za pośrednictwem Ośrodka Przetwarzania Informacji wiemy, że zaszczepionych jest u nas niemal 90 proc. nauczycieli akademickich, 84 proc. doktorantów oraz 72 proc. studentów - mówi Tomasz Zieliński, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Przy każdej okazji zachęcamy pracowników i studentów do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi. Jako uczelnia nie byliśmy organizatorem szczepień, ale w 2021 r. porozumieliśmy się z ówczesnym UTP (obecną Politechnika Bydgoską) i chętni nauczyciele akademiccy mogli skorzystać w ubiegłym roku, m.in. z punktu szczepień zorganizowanego w Fordonie.

Ponad 79 proc. studentów Collegium Medicum i UMK już się zaszczepiło

Na UMK w Toruniu i w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy łącznie zaszczepionych jest 91,8 proc. wykładowców, 87,4 proc. doktorantów i 79,3 proc. studentów.

- Nie dysponujemy odrębnymi danymi dla UMK i CM. Państwowy Instytut Badawczy podał nam dane zsumowane dla obu kampusów - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK. - Nieoficjalnie wiemy, że w Collegium Medicum zaszczepionych jest niemal 100 proc. pracowników naukowych. Na wrześniowym posiedzeniu Senatu Uczelni mówiono też o 60 proc. zaszczepionych studentów, ale od tego czasu to na pewno się zmieniło. Można domniemywać, że ich przybyło. Dla studentów, którzy mają zajęcia lub praktyki w szpitalach, szczepienie jest motywacją, bo w przeciwnym razie, jeśli nie są ozdrowieńcami, regularnie muszą się testować, by nie narażać pacjentów. Od 1 marca wprowadzony będzie obowiązek szczepień dla medyków, w tym dla studentów uczących się zawodów medycznych. W przypadku Collegium Medicum dotyczyć to będzie osób, które studiują na Wydziale Lekarskim - kierunek lekarski oraz na 4 kierunkach na Wydziale Nauk o Zdrowiu (fizjoterapia, ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo i położnictwo).

W Akademii Muzycznej w Bydgoszczy najlepiej zaszczepioną grupą są pracownicy naukowi - 81,40 proc., potem doktoranci - 75 proc. i studenci 70,50 proc.

WSG w Bydgoszczy organizuje też szczepienia na terenie kampusu

W Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy pod koniec grudnia ub. r. przeprowadzono badanie dotyczące deklaratywnego poziomu zaszczepienia w jednostkach uczelni.

- Dzięki wdrożonemu w naszej uczelni programowi szczepień wskaźnik w pełni zaszczepionych pracowników naukowo-dydaktycznych wynosi 93,2 proc. (93,5 proc. po przynajmniej jednej dawce). Zaszczepionych jest 62 proc. studentów (63,9 proc. jest po przynajmniej jednej dawce) - mówi Bożena Karpińska, wicekanclerz WSG. - 85 proc. jednostek uczelni może pochwalić się ponad 90 proc. poziomem zaszczepionych pracowników (w tym 21 jednostek ma wskaźnik 100 proc.). Dodatkowo, jak to robiliśmy w roku ubiegłym, organizujemy szczepienia dla naszych studentów, a także pracowników na terenie kampusu.

Prawie 67 proc. studentów WSB w Toruniu jest w pełni zaszczepiona

Z danych przekazanych przez OPI PIB wynika, że poziom pełnego zaszczepienia wśród studentów Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu wynosi prawie 67 proc., a dokładnie 66,9 proc.

- Zaszczepionych jedną dawką jest 68 proc. studentów naszej uczelni - mówi Edyta Sołtysiak, rzeczniczka WSB w Toruniu i Bydgoszczy. - W grupie pracowników w pełni zaszczepionych jest niemal 87 proc. (86,4 proc.). Jedną dawkę szczepionki przyjęło z kolei ponad 88 proc. pracowników. Nie zaszczepiło się dotychczas 11 proc. pracowników i 31 proc. studentów.

Najlepiej w kraju w zestawieniu OPI PIB, rzecz jasna, wypadły uczelnie medyczne: wśród pracowników naukowych - Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie - 97 proc. w pełni zaszczepionych, wśród doktorantów - Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu - 97,3 proc., a wśród studentów - Gdański Uniwersytet Medyczny - 95,5 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie