Własna działalność gospodarcza vs zatrudnienie. Która ścieżka jest dla Ciebie?

Materiał informacyjny GoWork.pl

Decyzja dotycząca pracy na etacie lub założenia własnej działalności zależna jest od indywidualnych preferencji, predyspozycji, umiejętności, jak i celów zawodowych czy oczekiwań. Dokonując wyboru i planując swoją ścieżkę zawodową, warto wziąć pod uwagę zalety i wady każdej z opcji i przeanalizować je pod kątem swoich możliwości.

Dlaczego warto założyć własną firmę?

Niektóre osoby są wprost stworzone do tego, by samodzielnie zarządzać firmą. Przedsiębiorczość i tzw. smykałka do interesów sprawia, że znacznie lepiej czują się, prowadząc swój biznes, niż pracując w organizacji choćby i na kierowniczych stanowiskach. Ludzie decydujący się na działalność gospodarczą cenią sobie poczucie niezależności. Sami decydują o tym, w którym kierunku ma się rozwijać ich przedsiębiorstwo, z kim chcą nawiązywać współpracę, czy dla kogo będą świadczyć usługi. Kierując swoją firmą, samodzielnie ustala się swój harmonogram, godziny pracy i dni wolne.

Możliwość pracy na własny rachunek jest szczególnie ważna w przypadku niektórych zawodów, w których specjaliści mogą zarobić znacznie więcej na samozatrudnieniu, niż gdy otrzymują pensję od pracodawcy. Wśród profesji tego typu wymienia się m.in. fryzjerów, kosmetyczki, lekarzy, prawników, doradców finansowych, czy fachowcy z branży budowlanej, osoby zajmujące się wykończeniem wnętrz.

Ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

Założenie działalności gospodarczej w wielu obszarach zawodowych wymaga kapitału, który potrzebny jest do uruchomienia firmy, koszty operacyjne, marketing, przystosowanie siedziby do profilu działalności, zakupu towaru, sprzętu itp. Oczywiście inwestując, nie ma się pewności, czy biznes okaże się rentowny. Na każdym etapie działania przedsiębiorstwa mogą wydarzyć się sytuacje, które wpłyną na płynność finansową.

Zdarza się, że osoby prowadzące firmę poświęcają znacznie więcej czasu na sprawy zawodowe niż osoby, które są zatrudnione na etacie. Trzeba odznaczać się odpowiedzialnością, umieć organizować swój czas i dopełniać wszelkich kwestii prawnych. Praca na własny rachunek bywa dużym stresem i obciążeniem, szczególnie dla ludzi mało odpornych psychicznie.

Praca na etacie – wady i zalety

Dla osób, które szukają stabilnej pracy zapewniającej regularne, stałe wynagrodzenie etat będzie dobrym wyborem. Absolwenci szkoły, którzy stawiają pierwsze kroki na ścieżce kariery zawodowej, chętnie korzystają z możliwości zatrudnienia, co pozwala im zdobyć doświadczenie. Część osób lubi mieć konkretny zakres obowiązków i być częścią organizacji. Również dla tych, którzy nie chcą lub nie umieją podejmować decyzji biznesowych, kierować firmą i czuć za nią odpowiedzialność, praca na etacie może być bardziej atrakcyjną opcją.

Z pewnością plusem nawiązania umowy o pracę są świadczenia – pracodawca ma obowiązek odprowadzać składki na ubezpieczenie zdrowotne czy emeryturę. W razie wystąpienia problemów zdrowotnych pracownik może iść na L4, przysługuje mu także urlop wypoczynkowy, rodzicielski i w przypadku kobiet – macierzyński, z czego nie można korzystać przy samozatrudnieniu. Osoby szukające zatrudnienia, mogą przejrzeć opinie o potencjalnych pracodawcach na stronie GoWork.pl.

Oczywiście i tutaj występują pewne minusy jak m.in. mniejsza autonomia i elastyczność czasowa oraz mniejsza swoboda i samodzielność, czy ryzyko zwolnienia. Dlatego decyzja dotycząca pracy na etacie lub samozatrudnienia powinna być dostosowana do własnych możliwości i celów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto