Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyrażaj się "kulturalnie" z Juvenkracją

Smoother
Smoother
Stowarzyszenie Juvenkracja istnieje od 2005 roku, a jego siedziba mieści się przy ulicy Czerkaskiej 11. Tam też mieści się redakcja kwartalnika "Regional Geographic".

Zarówno za pomocą stowarzyszenia, jak i pisma, Grzegorz pragnie zachęcać młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w tworzeniu kultury. Pomocą ku samorealizacji dla młodych są miedzy innymi warsztaty fotograficzne, jak i inne projekty realizowane ze wsparciem Urzędu Marszałkowskiego.

Głodny wiedzy postanowiłem zapytać jak "od kuchni" wygląda praca Grzegorza i jakie są dalsze perspektywy rozwoju pisma, które powoli zaczyna wychodzić na światło dzienne.

Jak narodził się pomysł stworzenia czasopisma "Regional Geographic"? Czy nawiązanie do znanego pisma "National Geographic" ma też wymiar w Waszej działalności?
- Grzegorz Popek: Na początku postanowiliśmy realizować zajęcia fotograficzne. Później narodził się pomysł stworzenia czasopisma skierowanego do młodych ludzi, które da im szansę wykorzystania nabytych umiejętności, a także zapełni lukę na rynku pism młodzieżowych o tematyce turystycznej, fotograficznej i będzie opowiadało o regionie Pomorza i Kujaw.

Opowiedz jakie były etapy rozwoju czasopisma na przestrzeni lat?

- Rozpoczęcie czegoś nowego jest rzeczą trudną, Na początku szukaliśmy wsparcia w różnych organizacjach, m in. Rządowym Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Dzięki dotacjom mieliśmy pieniądze na realizację druku. Potem przyszedł czas na poszukiwanie osób. Szukaliśmy pasjonatów i miłośników regionu z zacięciem do poszukiwania ciekawostek w swoim otoczeniu.

Jesteście otwarci na współprace z młodymi ludźmi z pasją. W jaki sposób mogą oni do Was dotrzeć?
-Można się z nami skontaktować za pomocą maila lub telefonicznie. Wszystkie te informacje dostępne są na naszej stronie internetowej. Można też przyjechać do redakcji, która mieści się na Osiedlu Leśnym obok biblioteki przy ulicy Czerkaskiej 11.
Jesteśmy otwarci na osoby nie tylko interesujące się fotografią, ale też osoby z zacięciem dziennikarskim, które w ciekawy sposób potrafią przedstawić różne osobliwości naszego regionu.

W jaki sposób można Wam pomagać w działalności, abyście mogli się dalej rozwijać i wypłynąć na szerokie wody prasy młodzieżowej?

- Jesteśmy otwarci na współpracę z organizacjami, których celem jest pomoc młodym ludziom i promowanie regionu. Mogą nam też pomagać szkoły wyższe oraz licea, które chciałyby, by "RG" był dostępny u nich w szkole. Niektóre placówki edukacyjne spoza Bydgoszczy, np: Zakład Poprawczy w Szubinie, podsyłają nam różne reportaże w formie zdjęć czy też artykułów. Osoby te bardzo chętnie biorą udział w eksploracji regionu. Istnieje tam też nasze kółko fotograficzne.

"Regional Geographic" to nie tylko piękne zdjęcia i ciekawy temat. To także różne inicjatywy kulturalne realizowane ze wsparciem Urzędu Marszałkowskiego. Opowiedz o tym.

- Regional Geographic obejmuje patronat nad różnymi wystawami i imprezami kulturalnymi. Staramy się zainteresować tego rodzaju inicjatywami młodzież, gdyż daje im to szansę rozwoju swoich umiejętności. Ostatnio realizowany był projekt pt :"Żywe miasto - Bydgoszcz w oczach młodych fotografów". Wystawa ta była zwieńczeniem kolejnej już edycji Warsztatów Fotograficznych. Staraliśmy się ukazać miasto w innym ujęciu. Chcieliśmy pokazać dynamikę w mieście, otaczającą je przyrodę. Zdjęcia nocne pokazują jak ciekawie Bydgoszcz jest oświetlona.

Gdzie oprócz niektórych liceów i szkół wyższych można nabyć aktualne numery RG?
- Przede wszystkim RG dostępny jest w punktach informacji w Bydgoszczy. Mamy też punkty zamiejscowe w Tucholi i Szubinie. Planujemy być bardziej dostępni w Toruniu. Oczywiście zawsze istnieje możliwość zamówienia prenumeraty na naszej stronie internetowej.

Na koniec powiedz jak wyobrażasz sobie RG za rok. Jakie widzisz kolejne etapy rozwoju.
- Pragniemy rozwijać nasza stronę internetową. Chcemy, by stała się ona integralną częścią pisma, ale też aby ukazywały się w niej najświeższe wiadomości. Chcemy rozwijać pomysł na "Granty Eksploracyjne". Jest to konkurs, w którym wybieramy najciekawsze pomysły służące prezentacji miejsc, obiektów w mieście i regionie. W nagrodę zwycięzca otrzymuje dofinansowanie na wyjazdy i dotarcie do miejsc, o których chciałby napisać, które chciałby sfotografować. Na pewno będziemy dalej poszerzać nasz zespół redakcyjny o osoby pragnące doskonalić swoje umiejętności dziennikarskie i fotograficzne. Pragniemy częściej realizować plenery fotograficzne, które służą odkrywaniu nowych miejsc. Dlatego zapraszamy każdego, kto chciałby dzielić się z nami swoją pasją i wymieniać doświadczeniem.

Dziękuję serdecznie za rozmowę.

Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto