Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zadzwoń, a dowiozą zakupy. W Bydgoszczy pomogą osobom starszym i schorowanym

Redakcja
Wolontariusz zrobi zakupy i dostarczy je do domu. Miasto uruchomiło specjalną infolinię.
Wolontariusz zrobi zakupy i dostarczy je do domu. Miasto uruchomiło specjalną infolinię. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Sytuacja z epidemią koronawirusa wciąż jest dynamiczna. Dlatego powstała specjalna infolinia, z której skorzystać mogą osoby starsze i schorowane. Wszystko po to, by mogły zostać w domu.

Covid-19 najniebezpieczniejszy jest dla osób starszych i cierpiących na inne schorzenia. W trosce o ich bezpieczeństwo Urząd Miasta Bydgoszczy uruchomił specjalną infolinię.

- Chcemy uchronić tych mieszkańców przed koniecznością wychodzenia z domów - tłumaczą w bydgoskim ratuszu. - Usługa dostarczenia podstawowych, codziennych produktów i leków będzie bezpłatna. Koszt zamówionych zakupów, który pokrywa zainteresowany, nie może przekroczyć kwoty 200 złotych. Żywność, środki higieniczne i środki czystości będą kupowane w ilościach niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób starszych, w sklepach położonych w najbliższej okolicy ich zamieszkania. Leki kupowane będą na podstawie recept.

Przeczytaj też: Epidemia koronawirusa. Raport minuta po minucie

Od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 20 zgłoszenia przyjmuje Biuro Zdrowia i Polityki Społecznej. Można zadzwonić pod jeden z dwóch podanych numerów: 668 834 007 i 668 834 006.
- Rozmowy telefoniczne będą podstawowym narzędziem kontaktu - dodają w ratuszu. - Wolontariusz, który zrobi zakupy, rozliczy się na podstawie paragonu i oświadczenia. Sposób zapłaty za zakupy oraz sposób dostarczenia towarów zostanie ustalony indywidualnie z zainteresowaną osobą.

Z tej formy pomocy mogą skorzystać osoby w wieku powyżej 60 lat, samotne, niepełnosprawne lub mieszkające z osobą niepełnosprawną. Podczas rozmowy trzeba podać swoje imię, nazwisko, adres i numer telefonu. Następnie te infomacje zostaną przekazane koordynatorowi wolontariuszy, który skontaktuje się osobą objętą usługą i ustali listę zakupów oraz termin ich dostarczenia.

- Co najważniejsze! dla zapewnienia bezpieczeństwa każda usługa będzie miała swój unikatowy numer przekazany podczas rozmowy w koordynatorem wolontariuszy - informują urzędnicy. - Tym numerem będzie się posługiwał wolontariusz (będzie miał też specjalny identyfikator). Żaden wolontariusz nie zapuka do domu seniora, jeśli starsza osoba nie zgłosi wcześniej przez telefon zapotrzebowania na usługę. Jeżeli nie zgłaszałeś zapotrzebowania na pomoc i nie rozmawiałeś telefonicznie z koordynatorem wolontariuszy nie otwieraj osobom podającym się za wolontariuszy drzwi!

Jeśli chcesz pomóc, możesz zgłosić się jako wolontariusz. Można to zrobić, dzwoniąc pod jeden z podanych numerów telefonu 52 58 59 273 oraz 52 58 59 445 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 20.

Zobacz także:

Jak żyć bez  robienia zakupów w marketach,  bez chodzenia na msze i rodzinne spotkania?  Co z wizytami w poradniach i aptekach? Czy urzędowe sprawy mogą poczekać?  Jak samemu  chronić się przed  zarazą?

To, w przypadku ludzi starszych, pytania na wagę życia! Pandemia  COVID-19  wymusza na nas nie tylko zmianę   trybu życia,  zachowań i przyzwyczajeń. Jeśli nie będziemy stosować się do wprowadzonych zakazów i nakazów, do rad i zaleceń - to trudno będzie wygrać walkę z korona wi-rusem. Co więcej - bilans tej bardzo nierównej batalii może być tragiczny.  Szczególnie w populacji osób starszych. 

Na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 narażeni jesteśmy wszyscy. Jednak do grupy wysokiego ryzyka należą te osoby, u których istnieje zwiększone prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu choroby i pojawienia się groźnych dla życia powikłań. Analiza zachorowań pokazuje, że dramatyczny przebieg obserwuje się u osób starszych, obciążonych chorobami przewlekłymi, w tym układu sercowo-naczyniowego,  cukrzycą, układu oddechowego, nadciśnieniem i nowotworami. 

Przykłady krajów, w których koronawirus szaleje nie pozostawiają złudzeń - najwięcej przypadków śmiertelnych dotyczy  właśnie osób starszych (dla 70-latków śmiertelność wynosi 8 proc., u osób powyżej 80. roku życia - 14,8 proc.).

Nie dziwią więc apele o otoczenie seniorów szczególną opieką i pomoc. Ze zrozumieniem i akceptacją powinny być przyjmowane już podjęte działania, które mają ochronić osoby starsze. „Pomorska” też próbuje pomóc swoim Czytelnikom. Dlatego przygotowaliśmy nietypowy „dekalog  w czasach zarazy”. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wiele z jego „przykazań” stało się normą obowiązującą  po tym, kiedy już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) tę pandemię odwoła.

Dekalog zdrowych zachowań w czasie ataku koronawirusa w dalszej części galerii >>>

Dekalog zdrowych zachowań w czasie ataku koronawirusa. Dla s...

Koronawirus: część sklepów zamknięta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto