Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bariera za 90 mln zł będzie chronić Wisłę i Łęgnowo w Bydgoszczy przed zanieczyszczeniami z dawnego Zachemu

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Jest umowa na dawny Zachem w Bydgoszczy. Instalacja powstanie w ciągu 6 miesięcy i będzie stanowić barierę zabezpieczającą bydgoskie osiedla Łęgnowo-Wieś, Platnowo i Wisłę przed zanieczyszczeniami migrującymi z kompleksu składowisk „Zielona”.
Jest umowa na dawny Zachem w Bydgoszczy. Instalacja powstanie w ciągu 6 miesięcy i będzie stanowić barierę zabezpieczającą bydgoskie osiedla Łęgnowo-Wieś, Platnowo i Wisłę przed zanieczyszczeniami migrującymi z kompleksu składowisk „Zielona”. RDOŚ Bydgoszcz
19 stycznia 2021 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy podpisała umowę na budowę instalacji do remediacji terenów zanieczyszczonych w rejonie dawnych Zakładów Chemicznych Zachem. Bariera ma chronić m.in. mieszkańców Łęgnowa Wsi i Wisłę.

Zobacz wideo: Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop z 2020 roku?

Zadanie powierzono wyłonionemu w przetargu polsko-francuskiemu konsorcjum firm Remea Societe par actions simplifiee a associe unique, Remea Sp. z o. o. oraz Menard Sp. z o. o.

Instalacja powstanie w ciągu 6 miesięcy i będzie stanowić barierę zabezpieczającą bydgoskie osiedla Łęgnowo-Wieś i Łęgnowo przed zanieczyszczeniami migrującymi z kompleksu składowisk „Zielona”.

System remediacji będzie funkcjonował przynajmniej do 2023 roku. Zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń oraz oczyści glebę i wody podziemne na powierzchni ponad 26 ha ze szkodliwych substancji charakterystycznych dla produkcji przemysłowej dawnego Zachemu – mówi Szymon Kosmalski, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Podpisanie umowy na wykonanie instalacji poprzedził blisko 2-miesięczny etap pilotażowy, w ramach którego zaprojektowano i wykonano stanowisko doświadczalne. Etap ten pozwolił na przetestowanie innowacyjnego sposobu oczyszczania gruntów wraz z wodami podziemnymi oraz wdrożenie odpowiednich modyfikacji na potrzeby efektywności docelowej instalacji.

W celu bieżącej kontroli postępu działań remediacyjnych, na terenach Zachemu wykonano także wcześniej sieć monitoringu złożoną z kilkunastu piezometrów wyposażonych w zestaw automatycznych czujników dla pomiaru wybranych parametrów.

Wartość projektu remediacji wynosi ponad 90 mln złotych. Zadanie współfinansowane jest ze środków unijnych.

Zatruta woda z bydgoskiego dawnego Zachemu może już dostawać się do Wisły

Bydgoszcz. Ktoś przeciął rurociąg z dawnego Zachemu. Skażona...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto