Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpiecznie na basenie

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Przy okazji akcji „Redakcja jest wszędzie” rozmawiamy z ratownikiem wodnym o bezpieczeństwie na basenie.

MM: Jak powinna zachowywać się osoba przebywająca na basenie?
- Dawid Kamasz, ratownik wodny:
Na pewno nie powinna biegać. Nie powinno się też jeść w pobliżu basenu, żeby nie zanieczyścić wody, palić natomiast nie wolno na całym terenie. Warto też nie spożywać niczego min. pół godziny przed pływaniem, żeby uniknąć kolki, aczkolwiek tutaj, na basenie, gdzie nie jest ani głęboko, ani daleko do brzegu, nie jest to aż tak ważne. Jedzenie jest natomiast wykluczone przed pływaniem w jeziorze czy w morzu, gdzie pływający może się znacznie oddalić od brzegu.

MM: A jak zareagować na skurcz mięśni? To bardzo dziwne uczucie, można wpaść w panikę…
- Na głębokiej wodzie trudno nie spanikować. Należy się jak najszybciej kierować do brzegu, żeby naciągnąć mięśnie. Niestety nawet najlepszym pływakom zdarza się spanikować, kiedy pojawia się skurcz. Warto, wypływając samemu daleko od brzegu, skorzystać z bojki.

MM: Czy tu, na basenie, mają miejsce jakieś częste, niepokojące zachowania?
- Tak, mimo zakazu skakania do wody i wielokrotnych upomnień, niektórzy wciąż skaczą, a nawet robią salta i inne niebezpieczne akrobacje. W takich przypadkach zostają po prostu wyproszeni z basenu. Dla bezpieczeństwa mamy tutaj, oprócz trzech ratowników, straż miejską i ochronę. Skoki są niebezpieczne, ponieważ nasze baseny są płytkie, maksymalna głębokość wynosi tu 2 m, można więc nie zdążyć wykończyć skoku. Niebezpieczne są też salta. Zetknąłem się, jeszcze zanim zostałem ratownikiem, z przypadkiem, kiedy ktoś nad jeziorem pośliznął się, skacząc i po obrocie uderzył głową w pomost. Na szczęście z tą osobą był kolega, który wskoczył za nią i ją wyłowił. Pozwalamy tu na skoki z maksymalnie 2-3 słupków, jeśli nie ma zbyt wielu osób w wodzie, bez salt, które są bardzo niebezpieczne. Ewentualnie można wybijać się z wody, z czyichś ramion, bo nie stanowi to aż takiego zagrożenia.

Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto