Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoski „Potop” nie był jedyny. Istniały aż trzy podobne fontanny

Dorota Kowalewska
Dorota Kowalewska
Pomysł, aby odtworzyć naszą fontannę narodził się w Coburgu- mówi Wojciech Lech, pomysłodawca odbudowy – Zobaczyliśmy tam drugą, znacznie uboższą wersję naszej i zdaliśmy sobie sprawę jak wiele Bydgoszcz straciła w 1943 r., gdy rozebrano nasz "Potop".

Skąd nazwa „Potop” dla fontanny? Rzeźby przedstawiały sceny z biblijnego potopu. Ludzi i zwierząta, którzy próbują się ratować przed wznoszącą się wodą, zalewającą ich ze wszystkich stron.
Konkurs na wodotrysk wygrał berliński artysta - rzeźbiarz Ferdynand Lepcke. Prace nad dziełem trwały niemal 6 lat. Woda popłynęła po raz pierwszy 23 lipca 1904 r. o godz. 11.00 na dzisiejszym Placu Wolności, który wtedy nosił nazwę Weltzienplatz. Koszt był na tamte czasy duży, bo wyniósł około 100 000 marek.
Kompozycja rzeźbiarska miała 6 metrów wysokości i wykonana została z brązu (93% miedzi, 7% cyny). Ściany basenu zbudowano z czerwonego piaskowca, stopnie z szarego granitu, a otaczający chodnik ułożono w mozaikę przedstawiającą fale.

A skąd się wzięły kopie „Potopu”?

Rzeźbiarz wykonał najpierw miniaturę fontanny – opowiada Wojciech Lech. W skali 1:4. Chciał się przekonać, czy proporcje są idealne. Ta kopia stanęła w roku w 1908 r. w Eisleben (Sachsen - Anchalt). Po latach próbowałem ją odszukać, ale niestety, nikt po wojnie już o niej nie słyszał. Drugą kopię, w skali 1: 1, odsłonięto 15 listopada 1906r. w rodzinnym mieście rzeźbiarza w Coburgu (Bawaria), jednak bez dwóch bocznych rzeźb. Zmodyfikowano też rzeźbę centralną. Dokładna kopia fontanny nie mogła zostać postawiona, ze względu na to, że oryginał miał być tylko jeden, właśnie w Bydgoszczy. Jednak kopię tę spotkał ten sam los, co nasz oryginał. W grudniu 1942 roku została przetopiona na cele wojenne. A szkoda – Wzdycha Lech – przez te lata, gdy fontanna cieszyła oczy bydgoszczan, była jedną z większych atrakcji turystycznych Bydgoszczy. Do dobrego tonu należało fotografowanie się na tle "Potopu".

Autor fontanny - Ferdynand Lepcke wykonał również dla Bydgoszczy statuę "Łuczniczki", która stanęła na Placu Teatralnym w 1910 roku.
Pieniądze na rekonstrukcję fontanny "Potop" zbiera Stowarzyszenie Odbudowy Bydgoskiej Fontanny "Potop", którego jednym z założycieli jest Wojciech Lech. Stowarzyszenie prosi o nadsyłanie starych pocztówek i zdjęć przedstawiających fontannę "Potop" na adres [email protected]. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.potop.bydgoszcz.pl.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto