Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie szkoły wyższe pomogą studentom ze Wschodu

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
M.Okonek/archiwum MM
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa podjęła się realizacji programu „Step”. Projekt edukacyjno-stypendialny ma pomóc w kształceniu się młodzieży z ubogich rodzin polskich zesłańców w Kazachstanie. Włączają się kolejne uczelnie.

- Bardzo dziękuję za możliwość pomocy młodym ludziom, którzy mają potencjał – mówi ze wschodnim akcentem ks. Aleksy Miciński, duszpasterz Polonii w Kazachstanie. Ksiądz przybliża nieco rzeczywistość, w której żyją, czyli stepowe realia. Mówi także o tym, że książki o zesłaniach czasem są postrzegane jako fantastyka. - Zatracamy wrażliwość. Nie z własnej woli tam na co dzień mieszkają – tłumaczy. Księża dojeżdżają niekiedy 140 km, aby odprawić mszę dla 4-5 osób. Podkreślał, jak istotne jest to, żeby łączność kultury i języka była kontynuowana i obecna.

Do tej pory KPSW kształciło w ramach pomocy żaków z Ukrainy, Łotwy, Litwy czy Indii, wymienia rektor uczelni prof. Helena Czakowska. Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa zaprosiła do współpracy inne uczelnie z województwa kujawsko-pomorskiego. Dlatego podczas konferencji prasowej był obecny również prof. Andrzej Sokala z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, prorektor ds. studenckich i polityki kadrowej. – Naród, który nie pamięta o swojej przeszłości, nie zasługuje na przyszłość – takie banały warto przypominać – uważa przedstawiciel UMK i dodaje: - Z radością przystępujemy do tego programu.

Prorektor przypomniał, że jedną z misji uczelni jest pomaganie. Apelował do innych szkół wyższych regionu, by przystąpiły. Jeśli któraś tego nie uczyni – będzie to bardzo źle świadczyło. Zachęcała również rektor KPSW.

Mirosława Glaza reprezentująca prezydenta Jana Szopińskiego, w jego imieniu wyraża uznanie i deklaruje chęć pomocy, choć zaznacza, że niemożliwe ze względów prawnych jest ufundowanie stypendium. Może ono dotyczyć tylko mieszkańców Bydgoszczy. Miasto ma jednak zamiar pomagać na wszelkie inne możliwe sposoby.

- Mamy moralny obowiązek pomocy - mówi i również obiecuje współpracę Jacek Kuś z Towarzystwa Przyjaciół UKW.

Głos zabrali także studenci, którzy już studiują na KPSW, Feliks i Krystyna z Kazachstanu: - Dziękujemy wszystkim, wszyscy nam pomagają, dostaliśmy nawet pracę, bo mamy 2 dni wolne w tygodniu. Bardzo nam się tu podoba

Włączenie się kolejnych uczelni i osób oraz instytucji, które chciałyby przekazać środki, sprawi, że szersza oferta trafi do liczniejszego grona, a program będzie mógł być kontynuowany. Na taka pomoc czekają dzieci i wnuki polskich zesłańców.

W środę na KPSW odbędzie się wykład "Kazachstan - miejsce cierpienia, deportacji i nadziei", o godzinie 10:00 poprowadzi go ks. Aleksy Miciński, sala 214A, Toruńska 55-57.

Zobacz też:


Plus Camerimage 2012 - serwis specjalny

Koncert NoNe w Estrada Stage Bar

Sprawdź jak pojadą autobusy i tramwaje

Wystawa psów rasowych w Bydgoszczy
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
ť dodaj artykuł
ť dodaj zdjęcia
ť dodaj wydarzenie
ť dodaj wpis do bloga
od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto