Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie uczelnie idą za trendami

Katarzyna Dworska
ag
Hydrometeorologia w zarządzaniu kryzysowym, a może coaching? Bydgoskie szkoły wyższe zachęcają do studiów podyplomowych.

Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w tym roku jest aż 15 nowości. Do 30 września chętni mogą zapisywać się na studia podyplomowe i wybierać z ponad 50 kierunków. A wybór nie jest łatwy. Na liście znalazły się m.in. coachin w edukacji, administracja bezpieczeństwa wewnętrznego, asystent rodziny oraz marketing internetowy i e-biznes. - Dzięki hydrometeorologii w zarządzaniu kryzysowym studenci nauczą się monitorowania środowiska i poznają funkcję gospodarki wodnej - wyjaśnia Urszula Krzyżańska z zespołu prasowego UKW. - Natomiast psychologia sądowa i mediacje są idealne dla osób, które chciałyby pracować jako biegły sądowy. Są przeznaczone głównie dla tych, którzy ukończyli już psychologię, pedagogikę, resocjalizację, prawo lub administrację.

Podyplomówka na UKW kosztuje koło 2 tys. zł i zazwyczaj trwa dwa semestry. Nie ma limitów miejsc, jednak przy rekrutacji pod uwagę brane jest już zdobyte wykształcenie. - Są kierunki przeznaczone dla absolwentów określonych studiów - dodaje Krzyżańska. - Jak np. neurologopedia i oligofrenologopedia z terapią dysfagii.

Na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym można rekrutować na 19 kierunków. Przez cały rok. - Na naszej stronie umieszczona jest lista i studenci mogą się zapisywać - mówi Mieczysław Naparty, rzecznik uniwersytetu. - Jeżeli zbierze się grupa zainteresowana tym samym kierunkiem wówczas go uruchamiamy.
Rocznie udaje się to z połową. - Na naszym wydziale w tej chwili mamy dwa kierunki studiów podyplomowych - tłumaczy Ryszard Zamorski, prodziekan ds. dydaktycznych i studenckich Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii UTP. - Jednym jest zarządzanie siedliskami przyrodniczymi obszarów wiejskich. A drugim diagnozowanie stanu uprawy roślin.

Największy wybór jest natomiast w Wyższej Szkole Gospodarki. Chętni mogą zgłaszać się na ponad 100 kierunków do 30 września. Tutaj roczne studia to wydatek od 3,4 tys. zł do 4,2 tys. - Popularnością cieszą się zwłaszcza kierunki nauczycielskie - usłyszeliśmy od jednej z pracownic Centrum Kształcenia Podyplomowego i Szkoleń WSG. - Takie, które dają uprawnienia do nauczania drugiego przedmiotu oraz bezpieczeństwo i higiena pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto