Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz a ESK 2016. Do 8 lipca 2010 możesz zgłosić projekt

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Do 8 lipca można zgłaszać pomysły i projekty w ramach starań Bydgoszczy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wczoraj w bwa odbyło się spotkanie władz miasta i przedstawicieli bydgoskiego świata kultury, na którym dowiedzieć się można było więcej o możliwości aplikowania.

Praca nad wnioskiem aplikacyjnym będzie przebiegać szybko i w związku z tym nieco mniej demokratycznie niż byłoby to wskazane, ze względu na to, że nasze miasto rozpoczęło przygotowania do ESK jako ostatnie i ma w tych przygotowaniach spore zaległości. Nie będzie tu czasu na konkurs, a selekcji pomysłów ostatecznie dokona komisja, na której czele staną zastępca prezydenta Bydgoszczy Maciej Grześkowiak i dyrektor Teatr Polskiego Paweł Łysak.
Na wczorajszym spotkaniu Maciej Grześkowiak przeprosił za to, że tak późno zgłosiliśmy swoją kandydaturę do ESK 2016. – Dopiero po spotkaniu w Brukseli zrozumiałem, że nie chodzi o pokaźny kalendarz imprez na poziomie europejskim, ale o to, jak kultura mogłaby zmienić nasze miasto – tłumaczy.

ESK to nie cel. To narzędzie zmian

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury to nie tyle cel naszej kandydatury, co inspiracja do pracy, którą możemy wykonać przy okazji zainteresowania programem. Kwota 1,5 mln euro nie wpłynęłaby na kondycję bydgoskiej kultury aż tak znacząco – ważny natomiast może być entuzjazm, z którym miasto i jego mieszkańcy zaczęli ostatnio podchodzić do kultury. – Możemy wytworzyć energię, która zmieni Bydgoszcz – mówi Grześkowiak. – Kultura to nie tylko przestrzeń życia miasta, ale i potencjalne źródło dochodów czy narzędzie zmian na lepsze.

Nabór projektów do 8 lipca 2010
Urząd miasta zaprasza do składania projektów i dzielenia się pomysłami na inicjatywy kulturalne do programu ESK 2016. Z nadesłanych propozycji zostanie zbudowany wniosek aplikacyjny.
– Wasz entuzjazm nada kierunek pewnej drodze w życiu kulturalnym Bydgoszczy i nawet jeśli za kilka miesięcy Konstanty Dombrowicz nie będzie prezydentem, miasto nie zejdzie z tej drogi – do wspólnej pracy zachęcał organizacje pozarządowe, artystów, przedstawicieli instytucji kultury Maciej Grześkowiak w ramach wstępu do spotkania (szkoda, że kiedy z sali zaczęły padać konkretne pytania, m.in. o szanse na realizację projektów na wypadek nieuzyskania tytułu ESK, jego już na sali nie było…)


Projekty i pomysły należy składać do 8 lipca w Wydziale Kultury i Współpracy z Zagranicą. Osoba kontaktowa: Paweł Retkowski, tel. 698664315. Informacje: bydgoszcz2016.eu.


Obszary tematyczne
Po rozmowach twórców kultury, jakie miały miejsce w Ostromecku, przy przygotowywaniu kategorii tematycznych dla wnioskodawców skupiono się na problemach obserwowanych w Bydgoszczy.
- Mieliśmy wrażenie, że rozmowy o celach prowadzone są w pewnej europejskiej, niewiarygodnej nowomowie – wspomina Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego. – Znacznie lepiej pracowało nam się nad pomysłami na likwidację konkretnych trudności.

Stąd zakresy tematyczne dla wnioskodawców: "Wiem, że nie jesteś kulturalny!" (cel: aktywizacja), "Jak długo będzie się tu sypać?" (rewitalizacja społeczna i gospodarcza), "Wiesz w ogóle gdzie mieszkasz?" (tożsamość kulturowa, tradycja), "Że niby jesteśmy w Europie?" (współpraca z europejczykami). Propozycje powinny mieć wymiar europejski, obywatelski, być innowacyjne, trwale oddziaływać na miasto, a ich realizacja powinna być zakończona lub zaplanowana na 2016 rok. Uwaga! Składane projekty nie są zobowiązujące – mają przede wszystkim stanowić ilustrację naszego myślenia o kulturze i przyczynić się do ostatecznego kształtu wniosku aplikacyjnego. Pomysłodawcy, a także spóźnialscy, będą mogli uzupełniać, modyfikować i dodawać projekty do programu, jeśli pomyślnie przejdziemy eliminacje.

Bydgoska burza mózgów

- Warto pofolgować fantazji – zachęca Paweł Łysak. – Wydaje mi się, że wielu z nas ma w głowie idee, które wystarczy spisać.
- Większość tak czy inaczej swoje pomysły i plany realizuje, a starania o ESK to okazja, by spróbować scalić je we wspólny projekt – dodaje Jacek Puzinowski (Fundacja Yakiza), który deklaruje też, że projektów do ESK przygotuje wiele.

- Bez względu na to, czy zdobędziemy tytuł ESK, chciałabym, by spotkania przedstawicieli świata kultury takie jak w Ostromecku nadal miały miejsce – mówi Joanna Gawryłkiewicz z Fundacji Kreatywnej Edukacji, a popiera ją Paweł Łysak: - Takie spotkania dają mi więcej niż samotne planowanie we własnym gabinecie.

Uwaga! 9 lipca w południe w Teatrze Polskim z inicjatywy Fundacji Yakiza odbędzie się spotkanie organizacji pozarządowych poświęcone kulturze.

Zobacz też:



od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto