18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cel - wakacje. Co zrobić by nie oddalił się na starcie?

(gaz)
Planując wakacje zagraniczne, powinniśmy się do nich dobrze przygotować. Sprawdzić, czy my i nasze dzieci posiadamy ważne dokumenty uprawniające nas do przekraczania granicy RP. Ta zapobiegliwość spowoduje, że unikniemy przykrych niespodzianek tuż przed wylotem na upragnione wakacje i bezproblemowo dotrzemy do celu - przypomina chor. SG Aleksandra Przybysz z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy.

Dokumentami uprawniającymi obywateli RP, w tym również osoby małoletnie, do przekraczania granicy naszego kraju jest paszport lub dowód osobisty (w zależności od kierunku i trasy podróży).

Jeśli podróżujemy po krajach strefy Schengen, przy przekraczaniu granicy możemy posługiwać się dowodem osobistym. Nie możemy jednak posługiwać się np. prawem jazdy, bo chociaż potwierdza ono naszą tożsamość, to nie potwierdza naszego obywatelstwa. W przypadku kontroli na terytorium innego państwa strefy Schengen możemy być narażeni na nieprzyjemności, wynikające z braku możliwości potwierdzenia naszego obywatelstwa, czyli legitymowania się jako obywatela państwa strefy Schengen korzystającego z prawa swobodnego przepływu osób. Jeśli podróżujemy do kraju spoza strefy Schengen musimy mieć paszport i ważną wizę, jeśli taka jest wymagana.

Bardzo istotna jest data ważności paszportu, gdyż o ile w przypadku przekraczania granicy RP musi on być ważny w chwili kontroli, to w kraju, do którego się wybieramy, może być konieczny zdecydowanie dłuższy termin jego ważności. Dlatego należy wcześniej sprawdzić, czy nasz dokument jest ważny, czy termin jego ważności jest wystarczający do wjazdu na teren kraju, do którego się wybieramy, czy jest w nim miejsce na kolejne stemple, i czy dokument nie jest zniszczony.

Nie tylko bowiem brak dokumentu, ale również jego zniszczenie w stopniu uniemożliwiającym potwierdzenie jego ważności i autentyczności oraz tożsamości osoby, do której należy, może spowodować, że nie będziemy mogli przekroczyć granicy RP.

Straż Graniczna zwraca również szczególną uwagę na dzieci, niezależnie od tego czy podróżują pod opieką dorosłych czy samotnie. Małoletni przekraczający granicę zewnętrzną podlegają takiej samej odprawie granicznej jak osoby dorosłe. Rodzice czy opiekunowie, podróżujący z dziećmi, muszą pamiętać o posiadaniu dla nich ważnych dokumentów podróży.

W 2010 r. funkcjonariusze Straży Granicznej z Bydgoszczy byli zmuszeni odmówić opuszczenia terytorium naszego kraju 12 obywatelom RP - powodu braku dokumentu podróży - 4, nieważności dokumentu - 1, zniszczenia - aż 7.

We wszystkich podległych Nadwiślańskiemu Oddziałowi Straży Granicznej lotniczych przejściach granicznych (Warszawa, Bydgoszcz, Łódź) z powodu braku dokumentu podróży, jego nieważności, zniszczenia lub braku wymaganej wizy odmówiono wyjazdu z terytorium Polski aż 144 obywatelom RP.

Zobacz koniecznie:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto