Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co kryje Wzgórze Dąbrowskiego? Wyniki badań georadarowych

diabeł
diabeł
Niespełna miesiąc temu, 20 kwietnia miałem przyjemność przyglądać się badaniu gruntu na Wzgórzu Dąbrowskiego. Badania zostały przeprowadzone pod kątem wykrycia znajdujących się pod powierzchnią ziemi tuneli bądź schronów o których od kilku lat spekuluje się w lokalnych mediach i forach. Kwietniowa akcja została przeprowadzona na zlecenie Stowarzyszenia Kulturalno-Naukowego "Awangarda" w Drzewcach. Natomiast profesjonalne badanie georadarem GPR powierzono gdyńskiej firmie "ATAGA". Po wykonanych badaniach i obróbce komputerowej danych programem GRED przeprowadzonej przez firmę pana Pawła Kafemana możemy obejrzeć pionowe przekroje przez ziemię w linii dokonanego pomiaru, także przekroje poziome dla danej głębokości jak i zaznaczone obiekty w postaci trójwymiarowego rzutu.


Podziemne tajemnice Wzgórza Dąbrowskiego

Badania przeprowadzone zostały 20 kwietnia br. za pomocą dwuantenowego georadaru RIS HI-MOD włoskiej firmy IDS. Ze względu na rozmiar poszukiwanych obiektów, w opracowaniu korzystano przede wszystkim z danych zebranych przez antenę 200MHz, o maksymalnym zasięgu do 5,5-6,0m w głęb ziemi.

Wynikiem pojedynczego przejazdu georadaru jest skan, pokazujący obiekty leżące pod przejechaną trasą. Fala elektromagnetyczna wysyłana przez nadajnik w antenie odbija się od znajdujących się w ziemi obiektów o innej od gleby strukturze i wraca do anteny. Ponieważ fala nie jest wysyłana wyłącznie pionowo w dół, lecz w postaci stożka, pojedyczny obiekt widoczny jest w postaci paraboli, której najwyższy punkt oznacza lokalizację obiektu:

Image Hosted by ImageShack.us

Szerokość paraboli zależy od głębokości obiektu i jego wielkości (szerokości wzdłuż trasy przejazdu). W jednym z badanych miejsc na kilku sąsiadujacych ze sobą skanach wykryto znajdujący się stosunkowo płytko (ok. 1 metra głębokości) większych rozmiarów (ok. 2 metrów szerokości) obiekt, mogący być sufitem poszukiwanych tuneli:

Image Hosted by ImageShack.us

Pojedyczny przejazd nie jest w stanie jednak określić wielkości wykrytego obiektu wyróżniającego się z gleby. Znajdujące się pod trasą przejazdu rura, korzeń i kamień dają takie same obrazy. By móc określić, które z obiektów są większe, należy więc wykonać całą siatkę pomiarową. Obrazem wynikowym takiej siatki pomiarowej są stworzone przez oprogramowanie producetna georadaru tzw. przekroje poprzeczne, czyli obraz rozmieszczenia obiektów na danej głębokości pod całym badanym obszarem. Dla lepszej widoczności, gleba oznaczana jest kolorem zielonym, a obiekty wyróżniające się z niej – żółtym i czerwonym (tym bardziej czerwony kolor, im większa różnica między właściwościami elektromagnetycznymi obiektu i gruntu):

Image Hosted by ImageShack.us

Na jednym z przekrojów poprzecznych, pokazującym obiekty na głębości 3,9m pod powierzchnią gruntu widać obiekt, którego charakterystyka wyraźnie wskazuje na jego sztuczne pochodzenie, a kształt sugeruje, że może być to fragment torów:

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Na bazie powyższych obrazów w oprogramowaniu można zaznaczyć znalezione obiekty, a potem obejrzeć ich wzajemne położenie w widoku trójwymierowym. Niestety, dla tak dużych i bogatych w obiekty obszarów, zwłaszcza przy rozpatrywaniu tak dużego zakresu głębokości, obraz ten jest nieczytelny. Dla zwiększenia czytelności w takiej sytuacji zwykle dzieli się wykryte obiekty na "plastry", np. po 0,5m lub metr głębokości. Na poniższych obrazach widać obiekty znajdujące się na głebokości od 4,1m do 4,5m pod powierzchnią gruntu z różnych kątów:

Image Hosted by ImageShack.us

Widok z góry omawianych obiektów. Na wysokości 3,0m i 4,0m widać przecinające z lewa na prawo obszar badań obiekty. Ich kształt i wzajemne ułożenie wskazują na możliwość istnienia tunelu na tej głębokości.

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Rzuty izometryczne z kilku możliwych kątów tych samych obiektów na głębokości od 4,1m do 4,5m pod powierzchnią badanego fragmentu.

Opisy i wszelkie dane na podstawie opracowań firmy ATAGA.


Zobacz też:

Kramberry vol. 3

Juwenalia 2013

Manifestacja w centrum

Remont Chodkiewicza

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto