Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Etnodizajn wczoraj i dziś: inspiracje czy naśladownictwo

Redakcja
MOB
Ludowość ciągle inspiruje twórców. Artyści czerpią ze sztuki ludowej, sięgając po tradycyjne tworzywa, wzory, formy, jednak bardzo często wykorzystują w swoich projektach nowoczesne technologie – lasery, plotery, czy drukarki. Tak przetworzony folklor ma w sobie wdzięk i często cechuje go poczucie humoru, nie kojarzy się archaicznie, a wręcz przeciwnie, ze świeżością i polotem.

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego przygotowuje wyjątkową wystawę "Etnodizajn wczoraj i dziś: inspiracje czy naśladownictwo", która zagości w Spichrzach już 27 marca.

Wystawa „Etnodizajn wczoraj i dziś: inspiracje czy naśladownictwo” jest próbą odpowiedzi na pytanie, w jakiej mierze, bez względu na epokę, kondycja rodzimego wzornictwa zdeterminowana jest przez czynniki kulturowe. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy we współpracy z Ośrodkiem Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie opowiada o obecności wątków etnograficznych w projektowaniu współcześnie i dawniej. Celem przedsięwzięcia jest przedstawienie historycznych źródeł polskiego etnodizajnu i refleksja nad fenomenem odwoływania się do kultury ludowej w rodzimym wzornictwie.

Wystawa ukazuje zmiany, jakie zachodzą w postrzeganiu sztuki ludowej i ludowego rzemiosła oraz w sposobach wykorzystania jej bogatych zasobów w projektowaniu przedmiotów codziennego użytku w czasach współczesnych. Obiekty zebrane na ekspozycji zestawiono w trzech grupach tematycznych, które odpowiadają trzem różnym przedziałom czasowym.

Autorkom wystawy – Annie Demskiej (Muzeum Narodowe w Warszawie) oraz Marii Flinik-Huryn (Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy) zależało, aby pokazać bogate zasoby inspiracji drzemiące w rodzimej kulturze. Poprzez zgromadzone obiekty zaprezentowano tradycyjną kulturę ludową od strony technik rękodzielniczych, wzornictwa i materiałów stosowanych przez mieszkańców wsi w różnych sferach życia: w meblarstwie, plecionkarstwie, hafciarstwie, ceramice, kowalstwie, plastyce czy tkaninach.

Tę część wystawy reprezentują zabytki pochodzące ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej i Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Wystawę będzie można oglądać w Spichrzach nad Brdą, przy ul. Grodziej 7-11 do 22 czerwca 2014.

Wernisaż przewidziano na 27 marca na godzinę 18:00. Wstęp wolny.



od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto