Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Kłodawa

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
REKLAMA: Gmina Kłodawa położona jest w centrum Polski we wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie kolskim.

Posiada dogodne położenie komunikacyjne. Jest gminą rolniczo-przemysłową. W obrębie Kłodawy znajdują się wysadowe złoża soli kamiennej i soli potasowo - magnezowej. Prawa miejskie uzyskała w 1430 roku, nadane przez króla Władysława Jagiełłę. Wiek XVI to okres największego rozwoju. Kwitł handel,do którego przyczyniało się korzystne położenie geograficzne, rozwijało się szkolnictwo. W czasie potopu szwedzkiego nastąpiło zniszczenie i upadek miasta.

Później w okresie między wojennym Kłodawa była ośrodkiem handlu i rzemiosła. Po drugiej wojnie światowej odkrycie złóż soli kamiennej i budowa kopalni soli spowodowała ponowny rozwój miasta.

Główne Zabytki Kłodawy

  • Ratusz miejski, obecnie siedziba Policji (XIX w.)
  • Zespół obiektów poklasztornych karmelitów trzewiczkowych (XVIII w.)
  • Kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (XVIII w.)
  • Szkoła klasztorna z (XVIII w.)
  • Kościół cmentarny pod wezwaniem św. Fabiana i Sebastiana (XVI w.)
  • Dokumentacyjne stanowiska geologiczne w Kopalni Soli Kłodawa

Gmina Kłodawa aktywnie działa w obszarach :

  • Kultura

Szerzenie kultury w gminie spoczywa na Gminnym Ośrodku Kultury w Kłodawie, który prowadzi swoją działalność od listopada 1987 roku. Przy GOK-u działają: zespół taneczny GAMA, formacja tańca towarzyskiego, formacja tańca break dance, sekcja akrobatyki sportowej; zespoły ludowe Lubonianki, Honoratki, Kłodawiacy oraz kapele ludowe; klub hafciarski; sekcja szachowo – warcabowa. Gama jest zespołem który osiąga sukcesy na konkursach krajowych i międzynarodowych o czym świadczy wiele zdobytych nagród.
Stałe miejsce w kalendarzu imprez kulturalnych zajmują:
- Krajowe Święto Kwitnącego Rzepaku połączone z Powiatowymi Spotkaniami
z Folklorem (połowa maja)
- Kłodawskie Dni Soli (połowa czerwca)
- Dożynki Gminne (połowa sierpnia)
- koncerty muzyczne w podziemiach Kopalni Soli „Kłodawa” – 600 metrów pod ziemią.

  • Turystyka

Kłodawa należy do Centralnego Łuku Turystycznego - www.cluktur.pl. Centralny Łuk Turystyczny to wspólna inicjatywa miast: Łęczycy, Uniejowa, Kłodawy, Dąbia, Krośniewic, gmin Grabowa, Świnic Warckich, Piątek, Góry Świętej Małgorzaty oraz Kopalni Soli „Kłodawa” S.A. w Kłodawie, promująca atrakcje turystyczne tego regionu. Największą turystyczną atrakcją Kłodawy jest Podziemna Trasa Turystyczna w Kopalni Soli „Kłodawa”. 4 grudnia 2004 roku po raz pierwszy została udostępniona dla turystów . Program zwiedzania obejmuje prelekcję na temat historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi, przejście chodnikami do podziemnej kaplicy św. Kingi – patronki górników solnych, zwiedzanie podziemnych wyrobisk solnych. Istnieje możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym.
Interesujący jest fakt, że 20 kwietnia 2007 roku w podziemiach kłodawskiej kopalni odbył się koncert muzyków Filharmonii Kaliskiej, którzy wykonali „Cztery pory roku” Vivaldiego, bijąc przy tym rekord Guinnesa, www.sol-klodawa.com.pl

Urząd Miasta i Gminy w Kłodawie, ul. Dąbska 17, 62-650 Kłodawa, www.klodawa.wlkp.pl

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto