MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Grób zastępcy Hitlera zlikwidowany

Spoza miasta
Spoza miasta
internet
Grób Rudolfa Hessa, zastępcy Adolfa Hitlera, został usunięty. Prochy drugiego po fuhrerze zostały wrzucone do morza.

Grób Rudolfa Hessa znajdował się w jego rodzinnym mieście Wunsiedel. Miejsce pochówku wybrał sam sobie w testamencie, zanim jeszcze powiesił się w celi więzienia w Spandau 17 sierpnia 1987 roku. Miał wówczas 93 lata. Szczątki Hessa zostały skremowane i wrzucone do morza.

Grób Hessa na cmentarzu ewangelickim w Wunsiedel w Bawarii był od wielu lat miejsce pielgrzymek neonazistów. Dlatego właśnie władze miasta wypowiedziały umowę o dzierżawę miejsca gdzie znajduje się grób. Wnuczka Hessa ostatecznie pogodział się z decyzją o skremowaniu zwłok nazisty.


Czytaj też: Niż Otto nad Polską


Hess w 1941 roku uciekł samolotem z III Rzeszy do Wielkiej Brytanii. Prawdopodobnie miał być mediatorem pomiędzy Hitlerem a rządem brytyjskim. Nie jest to jednak takie pewne - istnieją głosy, że Hess nigdy tam nie dotarł a w Anglii pojawił się jego sobowtór. Wskazuje na to wiele świadectw, jak choćby fakt symulowania choroby psychicznej podczas procesu norymberskiego, stwierdzony brak blizn z I wojny światowej po ekshumacji, niechęć do spotkań z rodziną w więzieniu w Spandau i wiele innych. Dokładnie opisał to Bogusław Wołoszański w tekście "Tajemnica Rudolfa Hessa".



od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto