Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak rzucić palenie?

Redakcja
Od 1988 roku, 31 maja organizowany jest Światowy Dzień bez Tytoniu. MM-ka zapytała panią Jolantę Cześniak, mgr farmacji, o skuteczne metody zaprzestania palenia tytoniu.

Co przede wszystkim grozi palaczom tytoniu?
Palaczom tytoniu grożą przede wszystkim choroby układu oddechowego, w tym te najbardziej niebezpieczne, jak nowotwór płuc czy krtani, a także inne, jak rozedma płuc czy astma. Na skutek palenia cierpi również nasz układ krwionośny, grozi nam miażdżyca czy zatory krwi, a przede wszystkim zawał serca. Organizm staje się osłabiony i mniej odporny na infekcje. Szybciej się męczymy, wolniej się uczymy i słabiej zapamiętujemy. Oprócz tego mamy brak poczucia smaku i węchu oraz nieprzyjemny zapach.

Czy palenie papierosów lepiej rzucić stopniowo czy od razu?
To zależy od różnych czynników. Jeżeli mamy słabą wolę lub palimy mało, do 20 papierosów dziennie, wtedy najlepiej rzucić od razu. Jeżeli palimy dłużej i więcej, powyżej 20 sztuk dziennie, można spróbować rzucić stopniowo. Natychmiast muszą zaprzestać palenia kobiety w ciąży, osoby w stanie przedzawałowym oraz chorzy na ciężkie choroby, jak gruźlica czy nowotwór. Należy sobie też uświadomić, że ciągłe palenie połączone z przerwami po 2-3 lata może wpływać na organizm bardziej chorobotwórczo niż ciągłe palenie do końca życia. Najlepiej zaprzestać palenia od razu, raz na zawsze. Ponadto jeżeli ktoś już palił nałogowo, codziennie, to już nigdy, nawet po paru latach, nie może wrócić do palenia "kontrolowanego", np. jeden papieros na dzień. Zawsze się wraca do punktu wyjścia albo nawet pali się jeszcze więcej.

W jaki sposób, Pani zdaniem, najlepiej rzucić palenie?
Podstawą jest tutaj zablokowanie sobie palenia w głowie. Dopiero, gdy sami podejmiemy świadomą decyzję o zaprzestaniu palenia, możemy używać medykamentów wspomagających. Najpierw musimy poczuć powód, dla którego to robimy. Nie możemy odkładać decyzji na przyszłość tak, jak niektóre kobiety odkładają rzucenie palenia do momentu, aż zajdą w ciążę. Jest to jednak myślenie złudne. O zajściu w ciążę dowiadujemy się zawsze po jakimś czasie, narażając przez ten czas płód na zatruwanie niebezpiecznymi substancjami. Nawet, gdybyśmy odstawili palenie w dzień zapłodnienia, to i tak organizm jest już zatruty toksynami, z których długo się oczyszcza. Po odstawieniu możemy się spodziewać nieprzyjemnych skutków, jak kaszel czy poczucie zmęczenia. Jest to normalna reakcja organizmu, związana z uwalnianiem trujących substancji. Organizm oczyszcza się bardzo długo, w zależności od długości palenia i ilości wypalanych papierosów. Jest to okres roku lub dwóch lat, czasami dłuższy. Jednak organizm, np. płuca nigdy się do końca nie oczyszczą. Po zaprzestaniu palenia w naturalny sposób odczuwany zwiększony głód. Warto się wtedy odżywiać w taki sposób (np. ryby, owoce, warzywa), aby nie przybrać na wadze.

Jakie środki medyczne może Pani polecić tym osobom, które chcą rzucić palenie?
To zależy od stopnia uzależnienia od nikotyny. Jeżeli ktoś pali dłuższy czas i nie może zaprzestać od razu to najlepsze będą dla niego leki przepisywane na receptę. W tym celu powinien się udać do lekarza ogólnego. Środkami dostępnymi bez recepty są pastylki i gumy nikotynowe, np. Nicorette czy Niquitin. Są jednak niebezpieczne, szczególnie dla osób, które nie podjęły mocnego postanowienia. Możemy bowiem łatwo z jednego nałogu popaść w drugi. Zaletą ich jest to, że nasze płuca nie są już narażone na niszczące działanie substancji smolistych i rakotwórczych. Jednak na organizm cały czas szkodliwie oddziałuje zawarta w gumach nikotyna, która jest niebezpieczna dla naszego serca. Plastry przylepiane na skórę są bardziej skuteczne, ale też dosyć drogie. Więc również tutaj ważna jest przemyślana decyzja o zerwaniu z nałogiem. Abyśmy nie musieli kilkakrotnie kupować tego drogiego leku. Są też nieuzależniające preparaty roślinne, ziołowe jak Tabaccof, oparte na substancjach przypominających w działaniu nikotynę. Pomocna może być nawet akupunktura czy hipnoza, ale tutaj, jak wszędzie, ważne jest postanowienie, o którym wspominałam wcześniej.

Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto